Fotó: Boda L. Gergely
A tejellenőrző program (C.O.P) és az idéntől megpályázható úgynevezett prémium támogatás feltételeiről tájékoztatták a Hargita megyei gazdákat az Országos Piros-Tarka Tenyésztők Egyesületének képviselői.
2015. január 14., 18:082015. január 14., 18:08
Hozzávetőleg hatszáz Hargita megyei gazda jelentkezett a termelés-ellenőrzési programba az Országos Piros-Tarka Tenyésztők Egyesületénél. Azok a gazdák, akiknek állataik tejkontroll alatt vannak, 2015-től az alaptámogatás mellett igényelhetnek egy plusz, úgynevezett prémium támogatást is. Az egyesület munkatársai szerdán tájékoztatták a Hargita megyei gazdákat a megyei önkormányzat épületének nagytermében.
Az országos egyesület szakemberei mellett a fórumon részt vett Sólyom Gizella állattenyésztő mérnök, Bartalis Attila, a Székelyföldi Piros-Tarka Tenyésztők Egyesületének elnöke és Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) vezetője, valamint mintegy kétszáz érdeklődő állattartó.
Először a tejellenőrző program feltételeit részletezték: elmondták, csak teljes állatállománnyal – legkevesebb öt darab, nyolc évnél fiatalabb szárvasmarhával – lehet részt venni az ellenőrzésben, emellett a gazdaságokban szereplő minden állat fülszámmal kell rendelkezzen. Kiemelték, elhullás esetén is törvényellenes az állatok fülszámának cseréje, azt állatorvos által kiállított papírral kell bizonyítani. A tejkontroll alatt lévő állatokat csak mesterségesen vagy szakhivatal által engedélyezett tenyészbikával lehet szaporítani, fejésüket pedig géppel kell végezni. Mindemellett a gazdáknak farmfüzetet kell vezetniük, amelyben az állattal kapcsolatos minden adatot feltüntetnek. Rámutattak arra is, hogy azok az állatok, amelyek nyaranta legelőn vannak és naponta nem mérhető a tejük, nem vehetnek részt az ellenőrzésen.
A minőség-ellenőrzésen részt vevő állatok után 2015 és 2020 között az alaptámogatás mellett egy prémium támogatást lehet igényelni, melynek értéke 250 euró állatonként. Ezt azonban csak a tíz felnőtt állattal rendelkező gazdaságok igényelhetik, az állatok tejtermelése pedig egy laktáció alatt legkevesebb 4000 kiló kell legyen.
A jogi személyek, illetve termelői bizonylattal rendelkező természetes személyek által igényelt termelés-ellenőrzés költségeinek (szarvasmarhánként áfa nélkül 157 lej) 70 százalékát az állam fizeti, így a gazda annak csupán 30 százalékát kell állja. Az önrész kifizetése nagyon fontos, hiszen csak azután utal az állam, ha bizonyított a saját hozzájárulás (állatonként áfa nélkül 47 lej) kifizetése. Az elkövetkező időszakban az egyesület szakemberei meglátogatják az ellenőrzésre jelentkezett farmokat, és megvizsgálják a szükséges feltételek meglétét, februártól pedig elkezdik a tej ellenőrzését is.
Haschi András, az APIA igazgatója kifejtette, a tejellenőrző program tulajdonképpen nem tartozik az intézményük hatáskörébe, de szükség esetén munkatársai is szolgálhatnak információkkal az érdeklődő gazdáknak.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!