Fotó: Boda L. Gergely
A tejellenőrző program (C.O.P) és az idéntől megpályázható úgynevezett prémium támogatás feltételeiről tájékoztatták a Hargita megyei gazdákat az Országos Piros-Tarka Tenyésztők Egyesületének képviselői.
2015. január 14., 18:082015. január 14., 18:08
Hozzávetőleg hatszáz Hargita megyei gazda jelentkezett a termelés-ellenőrzési programba az Országos Piros-Tarka Tenyésztők Egyesületénél. Azok a gazdák, akiknek állataik tejkontroll alatt vannak, 2015-től az alaptámogatás mellett igényelhetnek egy plusz, úgynevezett prémium támogatást is. Az egyesület munkatársai szerdán tájékoztatták a Hargita megyei gazdákat a megyei önkormányzat épületének nagytermében.
Az országos egyesület szakemberei mellett a fórumon részt vett Sólyom Gizella állattenyésztő mérnök, Bartalis Attila, a Székelyföldi Piros-Tarka Tenyésztők Egyesületének elnöke és Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) vezetője, valamint mintegy kétszáz érdeklődő állattartó.
Először a tejellenőrző program feltételeit részletezték: elmondták, csak teljes állatállománnyal – legkevesebb öt darab, nyolc évnél fiatalabb szárvasmarhával – lehet részt venni az ellenőrzésben, emellett a gazdaságokban szereplő minden állat fülszámmal kell rendelkezzen. Kiemelték, elhullás esetén is törvényellenes az állatok fülszámának cseréje, azt állatorvos által kiállított papírral kell bizonyítani. A tejkontroll alatt lévő állatokat csak mesterségesen vagy szakhivatal által engedélyezett tenyészbikával lehet szaporítani, fejésüket pedig géppel kell végezni. Mindemellett a gazdáknak farmfüzetet kell vezetniük, amelyben az állattal kapcsolatos minden adatot feltüntetnek. Rámutattak arra is, hogy azok az állatok, amelyek nyaranta legelőn vannak és naponta nem mérhető a tejük, nem vehetnek részt az ellenőrzésen.
A minőség-ellenőrzésen részt vevő állatok után 2015 és 2020 között az alaptámogatás mellett egy prémium támogatást lehet igényelni, melynek értéke 250 euró állatonként. Ezt azonban csak a tíz felnőtt állattal rendelkező gazdaságok igényelhetik, az állatok tejtermelése pedig egy laktáció alatt legkevesebb 4000 kiló kell legyen.
A jogi személyek, illetve termelői bizonylattal rendelkező természetes személyek által igényelt termelés-ellenőrzés költségeinek (szarvasmarhánként áfa nélkül 157 lej) 70 százalékát az állam fizeti, így a gazda annak csupán 30 százalékát kell állja. Az önrész kifizetése nagyon fontos, hiszen csak azután utal az állam, ha bizonyított a saját hozzájárulás (állatonként áfa nélkül 47 lej) kifizetése. Az elkövetkező időszakban az egyesület szakemberei meglátogatják az ellenőrzésre jelentkezett farmokat, és megvizsgálják a szükséges feltételek meglétét, februártól pedig elkezdik a tej ellenőrzését is.
Haschi András, az APIA igazgatója kifejtette, a tejellenőrző program tulajdonképpen nem tartozik az intézményük hatáskörébe, de szükség esetén munkatársai is szolgálhatnak információkkal az érdeklődő gazdáknak.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
szóljon hozzá!