Fotó: Veres Nándor
Minden Hargita megyei kórházat ellenőrzött március második felében a népegészségügyi igazgatóság. Megállapításaik szerint főként a kórházépületek hiányosságai jelentenek problémát. Csíkszeredában két kórházi osztálynak ezért ideiglenes működési engedélye van, ugyanakkor az elhúzódó bővítési munkálatok miatt egy másik osztály engedély nélkül működik.
2015. április 12., 17:182015. április 12., 17:18
Március 16. és 30. között zajlott a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság ellenőrzése a megye öt kórházában. Az egészségügyi minisztérium rendelete alapján végzett ellenőrzés során a népegészségügyi igazgatóság munkatársai többek között azt vizsgálták a csíkszeredai, székelyudvarhelyi, gyergyószentmiklósi, maroshévízi és gyergyótölgyesi kórházakban, hogy megfelelnek-e a működési feltételeknek, betartják-e a kórházi fertőzések megelőzésére vonatkozó szabályokat, a hulladék és veszélyes hulladék kezelésének szabályait, a tisztasági, fertőtlenítési előírásokat, illetve több, a kórházi szakmai tevékenységet szabályozó rendeletet.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője úgy összegzett, többnyire rendben voltak az ellenőrzött területek, a korábban tapasztalt hiányosságokat pedig mindenhol pótolták. Büntetést sehol nem róttak ki, hanem ahol gondot észleltek, elrendelték a hiányosságok pótlását, és az erre megszabott határidő után ismét ellenőriznek.
Csíkszeredában a megyei kórház már jól ismert problémái, így az intenzív osztály helyzete is felmerült az ellenőrzés során – közölte Tar Gyöngyi. Mint ismeretes, a kórházban elkezdett bővítési munkálatok miatt korábban ideiglenes helyszínre költöztetett osztályról a népegészségügy egy régebbi ellenőrzésen megállapította, a zsúfoltság miatt nem tud megfelelően működni, ezért az év végén lejárt ideiglenes működési engedély meghosszabbításáért azt szabták feltételként, hogy az osztályt új helyszínre költöztessék. A bővítést végző Hargita megyei önkormányzat, a kórház működtetője el is rendelte a kórtermek új helyének kialakítását, azonban ez a munkálat is elhúzódott, még nem ért véget. „Így jelen pillanatban az osztály működésére nincs engedély\" – mutatott rá Tar Gyöngyi.
Közölte, a kórház egy újabb határidőt vállalt az intenzív osztály átköltöztetésére, ez pedig április vége. Ezt a határidőt a beruházó megyei önkormányzat, a munkálat kivitelezője és a kórház is vállalta, és biztosították, hogy igyekeznek megoldani a helyzetet – fejtette ki a népegészségügy vezetője. Közölte, pénteken a kórháztól kaptak ugyanakkor egy javaslatot egy megfelelési terv elfogadására, ezt a héten meg fogják tárgyalni az igazgatóság szakemberei. A megfelelési terv az észlelt problémák megoldására előterjesztett vállalásokat tartalmazza, és ha elfogadják, akkor ideiglenesen biztosítaná a feltételeket a törvényes működéshez.
A csíkszeredai kórházban a másik nagy problémát a fertőző betegségeket kezelő osztály és a tüdőgyógyászati osztály helyzete jelenti – mondta Tar Gyöngyi. Kifejtette, a római katolikus egyház tulajdonában lévő, csíksomlyói régi épületben működő két osztályon nem lehet biztosítani a specifikus kórházi folyamatokhoz szükséges feltételeket, így például az élelemellátás, a szennyes ruha s a szemét elszállítására, a betegek forgalmára vonatkozó szabályok betartását, és átalakításokat sem tudnak végezni, mert nem a kórház és nem a megyei önkormányzat a tulajdonos. „Ott tehát nem oldható meg a korszerűsítés, szabványosítás, onnan el kell költözniük, ami időt vesz igénybe, tehát ideiglenes engedéllyel működnek ott” – ismertette. Közölte, kisebb javításokat írtak elő a két osztályon, így például meszelést, a vakolat javítását. A megyei kórháznál még a szeméttározóval van gond, ezt az intézmény vállalta, hogy egy pályázat révén megoldja – tette hozzá. Tar Gyöngyi rámutatott, a csíkszeredai kórházban örvendetes, hogy megnőtt az orvosok száma, ennek nyomán pedig a tevékenység is bővül.
Az udvarhelyi kórházat illetően annak székelykeresztúri alegységénél tapasztaltak nagyobb gondokat, az épület ott teljes tetőcserére szorul, beázások vannak, a felső emeleten mállik a vakolat. A kórház vezetősége arról biztosította az ellenőröket, hogy még idén elvégzik a szükséges munkálatokat – ismertette Tar Gyöngyi. Székelyudvarhelyen a korbonctan épületével van gond, azt kell felújítani, erre is van megszabott határidő – vázolta. A székelyudvarhelyi kórházban is vannak zsúfoltabb osztályok, főként, amelyeket a tetőtérben rendeztek be. Gyergyószentmiklóst kivéve a megyében mindenhol régi épületekben kapnak helyet a kórházak, amelyek adott keretek közé kényszerítik a működést, tehát nem lehet az uniós normákat mindenhol betartani – mondta a népegészségügy vezetője. Közölte, Maroshévízen is ezt tapasztalták, ott is új orvosok jöttek, új szolgáltatásokon gondolkodnak, de kicsi a kórtermek felülete.
Gyergyószentmiklóson jó adottságú, új épületben dolgozhatnak, ott inkább személyzeti gondok vannak, mert ahhoz, hogy beleférjenek a költségvetésükbe, nagyon lecsökkentették a személyzet számát – mutatott rá Tar Gyöngyi. Gyergyótölgyesen tágas épületben működik a kórház, ott viszont egy óvoda is működik ugyanazon épületben. Bár kerítéssel elválasztották a bejáratot, nem lehet ez a két intézmény egy helyen, ezért elrendelték, hogy az óvoda mihamarabb költözzön el – közölte.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!