Fotó: Kristó Róbert
Alig több mint két év maradt a Csíkszeredában elképzelt biomasszás erőmű építésére. Ha 2016 végéig nem lesz működőképes, nem kaphat megújuló energia értékesítésére szóló bizonylatokat.
2014. szeptember 07., 09:052014. szeptember 07., 09:05
2014. szeptember 07., 17:232014. szeptember 07., 17:23
Elhúzódó tulajdonváltás akadályozza a Csíkszereda peremén tervezett biomasszás erőmű építését. Ez még 2012-ben kezdődött, amikor a beruházásban érdekelt, hazai bejegyzésű cég többségi, 60 százalékos tulajdonrészét birtokló olasz befektetők visszaléptek, és az elhúzódó tárgyalások ellenére sem sikerült új beruházót találni.
A vásárló a tervek szerint 100 százalékos tulajdonosa lesz a cégnek és a beruházásnak, Így nemcsak az olasz és más kisebb részvényesek, hanem Csíkszereda 15 százalékos tulajdonrésze is az övé lesz. Benkő Sándor, a beruházásban érdekelt cég igazgatója kérdésünkre azt mondta, továbbra is két befektető szeretné megszerezni a teljes tulajdonrészt, az egyik ezek közül egy bel-, a másik külföldi cég.
Előrelépésre van szükség
„Azt látva, hogy mi történik nálunk, a befektetők nagyon kivárnak. Nyár folyamán egy páran dolgoztunk különböző megalapozási számításokon, de azok, akik a döntést hozzák, azt mondták, ha lejár a szabadság, akkor lesz előrelépés. Augusztus végén volt egy újabb tárgyalás, akkor eldőlt, hogy szeptember harmadik hetében lesz még egy találkozó” – mondta Benkő. Az igazgató bizakodik, hogy ha lezajlik a tulajdonváltás, felgyorsul a beruházás üteme, annál is inkább, mert egy határidő is befolyásolja ezt. „A Romániában jelenleg érvényben levő törvény szerint a zöld bizonylatokat azok az erőművek kaphatják meg, amelyek 2016 december 31-éig engedélyezett állapotban működnek. Ez a két év egy biomassza-erőmű felépítéséhez szükséges, tehát eléggé szorít a határidő” – értékelt.
Hosszú várakozás
A Csíkszereda szélén, a Rét utcában elképzelt hőerőmű terve 2008-ban került nyilvánosságra, az akkori szándék szerint 2009-ben el is készült volna a létesítmény. A beruházók viszont kivártak, a hazai törvényes keret hiányosságaival indokolva a késlekedést. Mivel a zöld energia kötelező átvételi rendszerére vonatkozó jogszabály végleges változata csak 2011 novemberében jelent meg, a befektetők visszaléptek. Az erőmű 2010-ben elkezdett alapozása leállt, az építkezési területen azóta sem volt változás.
Elektromos áram, hőenergia
A korábbi tervek szerint óránként kilenc megawatt hőenergia és hét megawatt elektromos energia előállítását biztosítaná a biomasszát használó erőmű, amelynek fő terméke az országos hálózatba kerülő elektromos áram lenne, de melléktermékként az előállított hőenergiát is értékesíteni kellene, ezt a város használná fel távhő formájában. Számítások szerint az erőmű évi szükséglete 80 ezer tonna biomassza, faapríték.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!