Fotó: Kristó Róbert
Alig több mint két év maradt a Csíkszeredában elképzelt biomasszás erőmű építésére. Ha 2016 végéig nem lesz működőképes, nem kaphat megújuló energia értékesítésére szóló bizonylatokat.
2014. szeptember 07., 09:052014. szeptember 07., 09:05
2014. szeptember 07., 17:232014. szeptember 07., 17:23
Elhúzódó tulajdonváltás akadályozza a Csíkszereda peremén tervezett biomasszás erőmű építését. Ez még 2012-ben kezdődött, amikor a beruházásban érdekelt, hazai bejegyzésű cég többségi, 60 százalékos tulajdonrészét birtokló olasz befektetők visszaléptek, és az elhúzódó tárgyalások ellenére sem sikerült új beruházót találni.
A vásárló a tervek szerint 100 százalékos tulajdonosa lesz a cégnek és a beruházásnak, Így nemcsak az olasz és más kisebb részvényesek, hanem Csíkszereda 15 százalékos tulajdonrésze is az övé lesz. Benkő Sándor, a beruházásban érdekelt cég igazgatója kérdésünkre azt mondta, továbbra is két befektető szeretné megszerezni a teljes tulajdonrészt, az egyik ezek közül egy bel-, a másik külföldi cég.
Előrelépésre van szükség
„Azt látva, hogy mi történik nálunk, a befektetők nagyon kivárnak. Nyár folyamán egy páran dolgoztunk különböző megalapozási számításokon, de azok, akik a döntést hozzák, azt mondták, ha lejár a szabadság, akkor lesz előrelépés. Augusztus végén volt egy újabb tárgyalás, akkor eldőlt, hogy szeptember harmadik hetében lesz még egy találkozó” – mondta Benkő. Az igazgató bizakodik, hogy ha lezajlik a tulajdonváltás, felgyorsul a beruházás üteme, annál is inkább, mert egy határidő is befolyásolja ezt. „A Romániában jelenleg érvényben levő törvény szerint a zöld bizonylatokat azok az erőművek kaphatják meg, amelyek 2016 december 31-éig engedélyezett állapotban működnek. Ez a két év egy biomassza-erőmű felépítéséhez szükséges, tehát eléggé szorít a határidő” – értékelt.
Hosszú várakozás
A Csíkszereda szélén, a Rét utcában elképzelt hőerőmű terve 2008-ban került nyilvánosságra, az akkori szándék szerint 2009-ben el is készült volna a létesítmény. A beruházók viszont kivártak, a hazai törvényes keret hiányosságaival indokolva a késlekedést. Mivel a zöld energia kötelező átvételi rendszerére vonatkozó jogszabály végleges változata csak 2011 novemberében jelent meg, a befektetők visszaléptek. Az erőmű 2010-ben elkezdett alapozása leállt, az építkezési területen azóta sem volt változás.
Elektromos áram, hőenergia
A korábbi tervek szerint óránként kilenc megawatt hőenergia és hét megawatt elektromos energia előállítását biztosítaná a biomasszát használó erőmű, amelynek fő terméke az országos hálózatba kerülő elektromos áram lenne, de melléktermékként az előállított hőenergiát is értékesíteni kellene, ezt a város használná fel távhő formájában. Számítások szerint az erőmű évi szükséglete 80 ezer tonna biomassza, faapríték.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!