A csíkszeredai, az ifjúsági park melletti Szabadság utca egyik lakóját zavarják a Zöldfa utca egyik lakójának tehenei és sertései, az állattartás nyomán keletkező szag, trágyalé, a legyek és a rágcsálók. Az állattartó szerint ő megélhetése érdekében foglalkozik az állatokkal, és igyekszik tisztán tartani a helyet.
2012. november 05., 15:562012. november 05., 15:56
2012. november 05., 18:542012. november 05., 18:54
Nehezen elviselhető bűz, legyek, elszaporodó patkányok, egerek – ez a következménye a szomszéd szerint annak, hogy a csíkszeredai Zöldfa utca egyik lakója a városközponttól nem messze teheneket, disznókat tart. „Nem lehet kinyitni az ablakot a bűz miatt, nem lehet kiülni a teraszra pedig azért építkeztünk ide, hogy egy kis friss levegőt szívjunk” – ez csak az egyik panasza Bokor Mártonnak, akinek szomszédos a kertje a haszonállatokat nevelő szomszéddal.
„Amikor pincét készítettünk, a földből trágyalé jött fel. Elszaporodtak a patkányok, egerek, szerencsére mindenki kutyát tart a szomszédságban” – jellemezte a helyzetet. Szerinte a városközponthoz közel, a Petőfi Sándor utcától alig 120 méterre található gazdaság egy fertőző, szennyező góc, amely tönkreteszi az ember életminőségét. Azt is elmondta, az állattartás miatt rengeteg a légy, az évente mintegy 100 lejért vásárolt légyfogó 2-3 kg legyet is befog tavasztól késő őszig.
„Felajánlottuk a szomszédnak, hogy segítünk elvezetni a trágyalevet, kanalizálni, de egyelőre ez elmaradt. Panaszt is nyújtottunk be több szomszéddal együtt a polgármesteri hivatalhoz emiatt, bírságolás is volt, de a helyzet nem változott” – mondta Bokor, aki szerint érthetetlen, hogy a városközponthoz közeli övezetben miért szabad ilyen szennyezést, bűzt okozni az állattartással, annál is inkább, hogy tudomása szerint az állattartás nem megélhetési problémák miatt történik.
Megélhetési gondok
Utóbbi feltételezést cáfolta Ábrahám László, a Zöldfa utca 12. szám alatti ház lakója, aki elmondta: nincs jövedelme, ezért kényszerül az állattartásra. „Nyugdíjam nincs, a feleségem betegnyugdíjas, kilencvenéves édesapámat is gondozni kell, szükségünk van az állatokra, hogy megéljünk. Az állatokat pucoljuk, trágyadomb nincs, a trágyát elhordjuk hetente a városon kívüli területemre, az emésztőgödröt hetente kiszívatjuk” – magyarázta.
A gazda meg is mutatta a hátsó udvaron a trágyával félig megrakott utánfutót. Állítása szerint az alsó szomszédtól többször átkiabáltak, sértegették őt, de nem akar ezzel foglalkozni. Idén még nem, de az utóbbi években legalább ötször bírságolták meg a polgármesteri hivatal részéről, egyik alkalommal a késedelmi kamatokkal együtt az összeg elérte a 800 lejt is. „A problémát a lefolyó esővíz is okozza, amely fentről jön, és átfolyik az udvarokon. Milyen dolog ez, ilyen övezetben nincs egy aszfaltút, járda, kanalizálás?” – háborgott a férfi, aki állítása szerint a legyek ellen is védekezik, permetez, légyfogót használ.
„Légy ott is van, ahol nincs állat. Én nem voltam, és nem vagyok senkivel sem rossz viszonyban, a kapun belül azt csinálom, amit tudok. Lopni nem járunk, adósságaink nincsenek” – részletezte Ábrahám.
A Zöldfa utcában Ábrahámék tőszomszédja, Antal György azt mondta, őket nem zavarja, hogy a szomszéd állatokat tart, ott a kifogásolt szag sem érződik. Hasonlóan beszélt a helyzetről az utca másik oldalán, majdnem szemközt lakó hölgy is. A Szabadság utcában, a panaszos tőszomszédja viszont azt mondta, főleg nyáron lehet érezni az állatoktól áradó szagot, ha olyan a széljárás, de más zavaró tényező őket nem érinti.
A polgármesteri hivatal tud az ügyről
Veres Csaba, a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal mezőgazdasági, kataszteri és városi ellenőrzési osztályának vezetője ismeri a történetet. Mint elmondta, a Zöldfa utcában lakó állattartó gazda ellen már korábban is nyújtottak be panaszt a szomszédok, ellenőrzés, és bírságolás is történt. Veres szerint bár a törvény szerint a város központinak számító A és B zónájában tilos a haszonállatok tartása, ezt lehet engedélyezni a szomszédok írásos beleegyezésével, és olyan feltételek betartásával, hogy a szag se legyen zavaró, és a trágyát is megfelelő módon tárolják, a talajt se szennyezzék.
Ha ezeket a feltételeket nem tartja be az állattartó, és a szomszédokat zavarják az állattartás miatt keletkező szagok, a szennyeződés, panaszt tehetnek a hivatalnál. „Lehetőségünk van ez alapján ellenőrizni, és bírságolni” – mondta Veres. Az így kiszabható bírság összege 320 lejtől 1200 lejig terjed.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!