Fotó: Kristó Róbert
Somodi József madéfalvi cipészmestert századik születésnapja alkalmából hintón szállították a templomba, ahol Bartalus Zoltán plébános áldásában részesült a hétvégén.
2012. március 04., 19:042012. március 04., 19:04
2012. március 04., 21:142012. március 04., 21:14
Az idős bácsi március 3-án töltötte be a századik életévét és hosszú évtizedek során rendszeres templomba járó volt. Mint fogalmazott, nagy oka volt annak, amikor a vasárnapi miséről hiányzott. A kivételes kort megélt cipészmestert nagy szeretet és tisztelet vette körül a falus társak részéről. Az ünnepelt is az egymásiránti szeretet fontosságát hangsúlyozta.
Az Isten háza zsúfolásig megtelt emberekkel, akik virágcsokrokkal, jókívánságokkal köszöntötték az ünnepeltet. Somodi József lapunk kérdésére a fiataloknak egészséget, szeretetet, békességet kívánt és azt üzente, hogy a kollégákról, szülőkről és az árva gyerekekről ne feledkezzenek meg. A mise végeztével Szentes Csaba madéfalvi polgármester köszöntőjében hangsúlyozta, hogy kivételes ajándék ez az életkor a Jóistentől. A 36.525 nap alatt sok változást kellett megélnie, de Isten szeretete erőt adott neki. Az elöljáró megjegyezte Somodi József szinte egy idős a helyi egyházközséggel, ami a tavaly ünnepelte fennállásának századik évfordulóját. Az önkormányzat nevében egy szép kivitelezésű elismervényt, valamint egy különlegesen megmunkált sétabotot kapott.
A Hargita Megyei Tanács részéről Szentes Antal adott át a jó kedélyű idős úrnak apróbb figyelmességet. A templomban egy rövidfilmet is bemutattak a madéfalvi cipészmesterről, aki a többi között elmondta, a mesterséget Madéfalván kezdte, majd az inasévek után nekivágott a nagyvilágnak, de végül hazatért és otthon alapított cipészműhelyt saját erőből. Három gyermeke született, és két unokája van. A filmben elmondta, Istennel szemben kötelessége van és ugyanolyan kötelesség, hogy választani is mindig elmenjen.
Az ünnepség a plébánián folytatódott, ahol a százéves bácsi bebizonyította, hogy még mindig szeret mulatni. A pálinkával való koccintást követően nótázgatni kezdett a jelenlévők kérésére. A többi között a Hargitai fenyves erdő aljába, Úgy szeretnék részeg lenni, Nem tudom az életemet, hol rontottam én el kezdetű énekeket dalolta el, de közös éneklésben a Szeressük egymást, gyerekek! szerzeményt is eldalolták. Búcsúzóul a plébánossal is nótázott egyet az idős cipészmester, majd köszönésképpen a jelenlévőknek elmondta, hálás ezért a megtiszteltetésért a madéfalvi népnek, akik nagyon rendes emberek, becsületesek és megértőek.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!