Az érintettek optimistán nyilatkoznak a beruházásról, az ideális forgatókönyv szerint már jövő nyáron működésbe léphetnek a különböző tejtermékeket előállító gépsorok. A saját feldolgozó a község szarvasmarha-tenyésztő egyesületeinek és közbirtokosságainak összefogásával valósulhat meg.
2012. november 15., 16:382012. november 15., 16:38
2012. november 15., 18:482012. november 15., 18:48
„A feldolgozó ötlete mintegy öt évvel ezelőttre nyúlik vissza. Egy akkori gyűlésen több gazda is arról panaszkodott, milyen gyengén fizetnek az elszállított tejért a feldolgozók” – elevenítette fel a kezdeteket Szakács Vilmos. A Csíkborzsovai Szarvasmarha-tenyésztő Egyesület vezetője elmondta, már akkor egyértelművé vált, valamilyen irányba el kell mozdulni ahhoz, hogy életben lehessen tartani a szarvasmarha-tenyésztést.
„A csíki régióban a miénk és a szépvízi voltak az első tejbegyűjtő csarnokok” – mesélte az elnök. Hozzátette, Borzsovában például nagyon szép eredményeket értek el a létesítmény működtetése során. Az összegyűjtött tejre átlagon felüli árat fizet a felvásárló, sok helybéli gazda megélhetését segítve elő ezáltal.
„Az elmúlt években több községbe is meghívtak, hogy osszuk meg eddigi tapasztalatainkat. Örültünk, hogy jó irányba haladnak a dolgok, de soha nem hagyott nyugodni a gondolat, hogy ennél többet is meg lehet valósítani” – magyarázta. Mint elmondta, egy alkalommal egy tekerőpataki magán tejfeldolgozót volt alkalmuk meglátogatni. „Amit ott láttunk, akkor egy nagyon távoli álomnak tűnt. Most már viszont egyre kézzelfoghatóbb a dolog” – nyilatkozta Szakács.
Támogatás a megyétől
Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Egyesülete ez évben másodszor is pályázatot írt ki a megyében működő és hivatalosan bejegyzett szarvasmarha-tenyésztő egyesületek, lovas, szakmai és vadászegyesületek részére vissza nem térítendő támogatásra – tudtuk meg a megyei önkormányzat sajtóosztályától. Mint fogalmaztak, az előzetes felmérések alapján a szarvasmarha-tenyésztő egyesületek számára legszükségesebb az eszközbeszerzés, éppen ezért ezeket a beruházásokat támogatta az egyesület. 95 ezer lej volt a keretösszeg azon egyesületek részére, amelyek a tehéntejet feldolgozott állapotban szeretnék értékesíteni, valamint azon tejbegyűjtő pontok felszerelésének támogatására, amelyeknél kulcsrakész állapotban van a tejbegyűjtő épület. A november eleji pályázati elbíráláson a bizottság a Csíkborzsovai Szarvasmarha-tenyésztő Egyesület pályázatát bírálta el pozitívan, így az egyesület közel 95 ezer lej vissza nem térítendő támogatásban részesült. Az összeget eszközbeszerzésre fordíthatja.
„Úgy láttuk, hogy egyesületünk a múltbeli eredmények révén joggal pályázhat erre a támogatásra. Sikerült is elnyeri a pénzt, amit a feldolgozó működtetéséhez szükséges gépsor egy részének megvásárlására fordítunk” – nyomatékosított Szakács Vilmos. A borzsovai egyesületi vezető hangsúlyozta, a pályázat megnyerése nem lett volna lehetséges, ha a borzsovai közbirtokosság nem vállalja fel az 51 százalékos önrész kifizetését.
Egy éve zajló előkészületek
„A tárgyalásokat a szépvízi polgármester irányításával egy éve kezdtük el” – említette Szakács. Kifejtette, a község mindhárom közbirtokossága rendkívül pozitívan állt a dolgokhoz, mindenki saját lehetőségei szerint támogatja a projektet. „Sikerült létrehozni a Csengő Tejszövetkezetet, ez fogja működtetni az üzemet. Élére versenyvizsgával egy szakembert választottunk ki ügyvezetőnek” – nyugtázta Szakács Vilmos, aki szerint az elmúlt két hónapban felgyorsultak a mintegy 200 ezer euró értékű beruházással kapcsolatos események.
„A legideálisabb forgatókönyv szerint jövő nyáron indulhatna a termelés” – szögezte le az illetékes. Hozzátette, az elképzelések szerint kezdetben a tejszövetkezetet alkotó több mint kilencven gazdától származó nyersanyagot dolgoznának fel, mintegy háromezer liter tejet. Az üzem kapacitása természetesen bővíthető lesz. „Nem lesz könnyű a piacra betörni. Ezért sem engedhetjük meg magunknak, hogy gyenge minőségű terméket állítsunk elő” – hangsúlyozta Szakács.
Ferencz Tibor: az összefogás meghozza az eredményt
„A közös munka eredménye mintha kezdene kirajzolódni. Ami konkrétumról beszélhetünk egyelőre, ez a pályázat megnyerése, ami a gépsor egy részének az értékét fedezi” – nyilatkozta Ferencz Tibor. A szépvízi polgármester elmondta, a községben mindenki teljes mellszélességgel támogatja a projektet. „Ha már ilyen lendülettel haladnak a dolgok, akkor ennek a folyamatnak mindenképpen eredménye lesz” – vélte az elöljáró.
László Barna: pozitív a hozzáállás
Pozitívum a történetben például a közbirtokosságok hozzáállása – jelentette ki László Barna. A Csengő Tejszövetkezet elnökétől megtudtuk, a borzsovai közbirtokosság a gépsor egy részének megvásárlását lehetővé tevő pályázathoz szükséges önrészt vállalta, mintegy 100 ezer lejt. A szépvízi közbirtokosság a régi termelőszövetkezet udvarán levő épületet ajánlotta fel, a szentmiklósi pénzbeli támogatást ad, a polgármesteri hivatal pedig a telek birtokjogával kapcsolatos ügyintézést vállalta. „Van egy tanácsadó mérnök is, aki az egész folyamat során a segítségünkre lesz, egészen az üzem beindításáig. Az összefogás megvan, az akarat is. Vannak előrelépések, konkrétumokról viszont később tudok beszélni” – szögezte le a szövetkezeti elnök.
szóljon hozzá!