Szentes: szükség volt a szétválásra

Elsősorban a közösségfejlesztésre fordított hangsúlyt Madéfalva önkormányzata az elmúlt tíz évben, együtt dolgozva a helyi közbirtokossággal és egyházzal. Bár tíz éve a szétválás mellett döntöttek, azóta is közösen gondolkodnak Csíkcsicsó és Csíkrákos elöljáróival a térségük fejlesztése érdekében.

Szabó Kamilla-Mária

2014. december 17., 10:452014. december 17., 10:45

2014. december 17., 10:492014. december 17., 10:49

„Mind a három település akarta a szétválást, habár kicsit nehezen ment a referendum megszervezése: az emberek mozgósítása, informálásuk azzal kapcsolatban, hogy mit is eredményez az. Talán még maguk a vezetők sem tudták, hogy milyen következményekkel jár majd, hiszen ha tudják, Madéfalván például előkészítették volna a következő vezetőséget és megszervezték volna tevékenységüket” – véli Szentes Csaba. Madéfalva jelenlegi polgármestere fiatal kora miatt 2004-ben még nem vett részt a választás előkészítésében, csak azt követően került be a helyi önkormányzatba, 2007-ben alpolgármester lett, egy évre rá pedig községvezetőnek választották. 

A polgármester meglátása szerint a szétválást követően a településen nem volt konkrét elképzelés, hogy miként folytatódjon a munka, mik az első teendők, így a megválasztott vezetőség kellett megoldja a helyzetet. Bár elsőre úgy tűnhetett, hogy Madéfalvának mint anyaközségnek könnyebb dolga volt, mert volt épülete és apparátusa a munka folytatásához, ez mégsem így történt. Az akkori polgármesteri hivatal épülete „per alatt volt” – a valamikori tulajdonosa igényelte vissza –, így az épületet az év végéig vissza kellett szolgáltatniuk. Tulajdonképpen ők akkorra maradtak polgármesteri hivatal nélkül, mire a levált települések kijavították a választott épületeket. Tehát mindannyian új székhelyen kezdték munkájukat – részletezte a polgármester.

A leválást követő pár évben a vezetőség körében nem volt egyetértés. „Nem volt egy olyan vezető, aki mutatta volna az irányt. Ez arra késztetett, hogy minél többet beszélgessünk, tervezzünk. Így egyre jobban megismertük egymást, és megfogalmazódott, hogy mit is akarunk, 2006-ra már tudtuk, hogy milyen cél mögé vagyunk felsorakozva” – avatott be Szentes. Megjegyezte, 2007-ben a polgármester lemondott, az alpolgármester pedig elment gyermeknevelési szabadságra, és őt választották alpolgármesterré. A tisztség elvállalásakor éppen árverezték az önkormányzat vagyonát, így a nulláról kellett újrakezdeniük.

Ez nem meggyengítette, hanem megerősítette a közösséget és vezetőségét, azt követően már papíron is megfogalmazták, hogy milyen fejlesztéseket akarnak, milyen pénz lehívása révén. Szentes már 2008-ban szorgalmazta egy – Csicsó, Rákos és Madéfalva közötti – kistérségi társulás létrehozását, a nagyobb fejlesztésekhez szükséges pénz lehívásának megkönnyítése érdekében. Akkor még többen rosszallóan fogadták, hogy a szétválást követően miért kellene máris közösen folytatni.

Azóta viszont megalapították a Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társulást, amely révén több sikeres pályázatot is kiviteleztek az elmúlt években. „Szükséges volt, hogy eljöjjön az a pillanat, hogy külön utakon folytassuk. Amellett, hogy külön-külön sok fejlesztést ki tudtunk vitelezni, a társulás révén olyan eredményeket is elértünk, amit sem a régi mamuttelepülés, sem teljesen külön utakon nem tudtunk volna megvalósítani” – mutatott rá.

A szétválást követően a fejlesztési munkálatokat az iskola épületének rendbehozatalával kezdték, mivel azt megépítése óta nem javították, így akkor szinte használhatatlan volt a részben műemlék épület. Emellett pedig taníttatni egyre többen a közeli megyeszékhelyre vitték gyermekeiket, így még sürgősebb volt a megfelelő oktatási feltételek megteremtése – vázolta az elöljáró. Kiemelte, ennek kivitelezését pályázati lehetőség hiányában kormánypénzből és helyi költségvetésből valósították meg.

A helyi kultúrotthon is szinte használhatatlan volt, így a következő nagyobb munkát azon végezték. Mivel úgy gondolták, hogy az embereket meg kell mozgatni, tevékenységeket kell nekik biztosítani, ezért az ahhoz szükséges feltételeket teremtették meg. Az iskola és a művelődési otthon élhetővé tétele mellett Bartalus Zoltán helyi plébános 2004 óta tartó szolgálata révén a templom is megtelt emberekkel – fejtette ki az illetékes. Azt követően, hogy rendbe kerültek az említett épületek, folyamatosan használják azokat az időközben szerveződött csoportok.

Létesítettek focipályát, napközit, kiépült a víz- és csatornahálózat tisztítóállomással együtt, elkezdődött az utak felújítása, hozzáfogtak a Siculicidium emlékmű restaurálásához – sorolta Szentes. Kiemelte, a megvalósítások a közbirtokossággal, egyházzal való közös munka és a fiatal, elhívatott hivatali dolgozók eredményei, akiknek igyekeztek itthon munkalehetőséget biztosítani. Tulajdonképpen a humán erőforrással pótolják a területeik méretéből adódó szűkös anyagi forrásaikat.

Rosszul állnak ugyanakkor a tulajdonjog rendezésével, ami lehet, hogy nem is olyan nagy baj – véli az illetékes –, hiszen a mostani eszközökkel jobban lehet tisztázni a területeket. A most kiállított birtoklevelek a valós helyzetet mutatják, így kevesebb lesz a hibalehetőség és nem szükséges peres úton visszavonni azokat. Emellett visszahúzó ereje van a román állam tulajdonában levő, elhanyagolt vasútállomásnak és környékének, ezzel kapcsolatban azonban tehetetlenek, hiszen mindeddig hiába kértek területeket, ingatlanokat, hogy rendbe hozzák azokat.

Infrastruktúra tekintetében a település úthálózatát szeretnék korszerűsíteni úgy, hogy funkcionális és fenntartható legyen. Továbbá szeretnék a polgármesteri hivatal mellett levő úgynevezett román iskola épületét is teljesen felújítani, illetve megszervezni az after school programot, amely az alsó tagozatos diákok számára biztosítaná a délutáni foglalkoztatást. A focipálya mellé öltözőket építenének és új egészségügyi központot hoznának létre. A hangsúlyt azonban továbbra is a közösségszervezésre fektetik, szeretnék tovább működtetni, segíteni a már működő civil kezdeményezéseket – foglalta össze további terveiket a polgármester.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 20., vasárnap

Kelemen Katalin – egy élet a könyvek között

Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.

Kelemen Katalin – egy élet a könyvek között
2025. július 20., vasárnap

Aranyat ért a tudás: világsikert aratott a csíkszeredai diák a nemzetközi matematikai olimpián

Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.

Aranyat ért a tudás: világsikert aratott a csíkszeredai diák a nemzetközi matematikai olimpián
2025. július 19., szombat

Szülőfalujában szentelték pappá Gergely József diakónust

Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.

Szülőfalujában szentelték pappá Gergely József diakónust
2025. július 17., csütörtök

Amíg nem késő

Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?

Amíg nem késő
Amíg nem késő
2025. július 17., csütörtök

Amíg nem késő

2025. július 17., csütörtök

Kimentették a föld alá szorult férfit Csíkszentkirályon – frissítve

Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.

Kimentették a föld alá szorult férfit Csíkszentkirályon – frissítve
2025. július 17., csütörtök

Nem a megszokott helyszínen, de lesz helyi és hagyományos termékek vására Csíkszeredában

Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.

Nem a megszokott helyszínen, de lesz helyi és hagyományos termékek vására Csíkszeredában
2025. július 17., csütörtök

Befejezik a gázhálózat kiépítését, jövőre készülnek beüzemelni  

A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.

Befejezik a gázhálózat kiépítését, jövőre készülnek beüzemelni   
2025. július 17., csütörtök

„Az Úr lelke van rajtam” – pappá szentelik Gergely József diakónust szülőfalujában

Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.

„Az Úr lelke van rajtam” – pappá szentelik Gergely József diakónust szülőfalujában
2025. július 16., szerda

Biciklis baleset Csíkszeredában, a sérültet kórházba kellett szállítani

Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.

Biciklis baleset Csíkszeredában, a sérültet kórházba kellett szállítani
2025. július 16., szerda

Újrakezdték, de nem egyedül: építkezik a tűzkárosult kászonújfalvi család

Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.

Újrakezdték, de nem egyedül: építkezik a tűzkárosult kászonújfalvi család