Fotó: Kristó Róbert
Egy évtizede annak, hogy elhagyatottá vált Madicsa-fürdő, amely oly sokáig élte fénykorát Csíkkarcfalva közelében. Élettel teli volt gyógyfürdője, kinti medencéje, ivója. Ma már csak a borvízforrásait látogatják, senki nem időz többet a helyszínen, csak míg megtölti palackjait.
2013. augusztus 22., 20:092013. augusztus 22., 20:09
2013. augusztus 22., 20:262013. augusztus 22., 20:26
A fürdőtelepet egyébként valamikor az 1960-as években építették ki. Tíz kádban, melegített borvizes gyógyfürdővel csalogatták a látogatókat, emellett a kinti medencében is meg lehetett mártózni. Ételt, italt a közelben működő ivóban lehetett vásárolni, éjszakai szállást pedig a villában biztosítottak. Madicsa jelene elmocsarasodott, náddal és szeméttel teli medencéről, leromlott állapotú, bedeszkázott ablakú épületekről és nem utolsó sorban az elhanyagolt borvízforrásról szól.
„Én csak látogatóba jöttem Karcfalvára, de innen származom. Elmondhatom, nagyon leromlott a fürdő, kár, hogy nem tudnak valamit csinálni vele” – állapította meg a Csíkkarcfalváról elszármazott férfi, aki éppen borvízzel töltötte meg palackját a forrásnál. A helyi lakosok is úgy emlékeznek vissza, hogy a nyári időszakban kellemes időtöltést kínált a hely. A kommunizmus idején ott ünnepelte a falu a kommunista ünnepeket is.
A csíkkarcfalvi önkormányzat tervbe vette a fürdő felújítását. „2009-ben készült megvalósíthatósági tanulmány látványtervvel együtt, felmérettük geológiai, statikai szempontból is” – fejtette ki Szőcs László, Csíkkarcfalva alpolgármestere. Elmondása szerint az előtanulmányban 3,5 millió eurós költséggel számoltak. A tanulmány alapján lebontanák a hajdani ivó épületét, többek között a beomlott mennyezete és rossz alapja miatt, viszont meghagynák a gyógyfürdő épületét, a villát és az ivó melletti Éltes házként ismert ingatlant – sorolta Szőcs.
Továbbá úgy tervezték, hogy a régi medencét felújítanák és melléje egy nagyobbat alakítanának ki, a gyógyfürdő épületében illemhelyeket, zuhanyzókat, öltözőket hoznának létre, mögötte pedig sátorozásra alkalmas helyet képzeltek el. A látványtervben ugyanakkor színpad és focipálya kialakítása is szerepel. „Próbáltunk pénzt szerezni a tervek megvalósítására, eddig konkrét pályázatot nem kaptunk rá, hogy pályázhassunk, és többször elküldtük Elena Udrea akkori turisztikai miniszternek is, de sajnos ezidáig nem történt előrelépés” – magyarázta az elöljáró.
Menedékházra nyertek pályázatot
„Tavasszal pályáztunk a LEADER-program keretében egy turisztikai menedékházra” – mondta Szőcs, a kétszintesre tervezett épületet a valamikori ivó helyére képzelték el. „Fent az emeleten lennének a szálláshelyek, a földszinten pedig nyitott lenne, asztalokkal, székekkel” – vázolta az alpolgármester. A nyertes pályázatról múlt héten kaptak értesítést, a finanszírozási szerződést pedig szeptemberben írják alá. Szőcs szerint így a jövő évben ezt meg is tudják valósítani. A pályázat összértéke 60 ezer euró. „ A menedékház nem hozná vissza az egykori életet, de valamilyen formában bekapcsolódik a fürdő felújítási tervébe” – vallja az önkormányzati vezető.
Felújítják a borvízforrásokat is
A Madicsa-fürdői borvízforrások is a lepusztultság képét mutatják, főként a Madicsa-patak fölött átívelő faépítmény szorul felújításra. Az alpolgármestertől megtudtuk, a két borvízköpűt, azaz a fából és betonból készült gyűrűket, amelyekben zubognak a források, nem mozdítják el. „Félő, hogy elmegy a víz” – fogalmazott az elöljáró. Mint mondta, a napokban kikövezik a patak martját és jövő héten elbontják a faépítményt, helyette másikat építenek a források fölé. Ennek rendbetétele is szerepel a Madicsa-fürdő felújítási tervében, de nem várhattak az újjáépítésével. A források közül az egyiket befödnék, mint régen, ahogy volt. Várhatóan szeptemberben készülnének el a borvízforrások felújításával.
Közösen készítik elő és közösen fogyasztják el a böjtös töltött káposztát a csíkmadarasi rózsafüzér-társulatok. A csütörtöki úrvacsorának régi időkre visszanyúló hagyománya van a községben.
Lakóház gyulladt ki Csíkkozmáson pénteken kora délután, a csíkszeredai tűzoltóság több egységgel szállt ki a helyszínre.
Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.
A depresszió megelőzését szolgálják az ágyhoz kötött betegek számára azok a virtuálisvalóság-szemüvegek, amelyeket Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapott adományba a legutóbbi Katalin-bál bevételéből. Az eszközöket csütörtökön adták át a kórháznak.
A csíkszeredaiak észrevételeit, javaslatait várja az önkormányzat az Etnográfiai park övezeti rendezési tervének elkészítésében, amelyet postán vagy elektronikus úton lehet eljuttatni, és lakossági fórumot is szerveznek a projekt kapcsán.
Egy 16 éves fiatalt vettek őrizetbe április 16-án a Hargita megyei rendőrök, akit azzal gyanúsítanak, hogy mutogatta magát közterületen és nőket bántalmazott.
Munkálatok miatt két napra bezár a Csíki Csobbanó, de a húsvéti ünnepek alatt – vasárnap kivételével – ismét várják a fürdőzőket.
Tizennégy évvel a felújítása után meglehetősen elhanyagolttá vált a borzsovai fürdő. Hasonlóan leromlott állapot uralkodik Cibrefürdőn is. A szépvízi önkormányzatnak egyelőre nincs pénze ezek rendbetételére.
Csíkszeredában szervezik az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekcióját április végén. Az eseményre közel 200 oktató és 300, agrártémával foglalkozó hallgató érkezik a Kárpát-medence több pontjáról.
Év végéig lesz bezárva az a 30 kétcsillagos szállodai szoba a Tusnád Hotelben, amelyeket nemrég a fogyasztóvédelem a hiányosságok miatt ideiglenesen bezáratott. Ezeket a szobákat a tusnádfürdői szálloda felújíttatja.
szóljon hozzá!