Fotó: Kristó Róbert
Az elmúlt hétvégén lezajlott csíkszenttamási falunapok keretében tölgyfából faragott székely kaput avattak a helyi művelődési ház melletti parkban.
2012. augusztus 01., 11:072012. augusztus 01., 11:07
2012. augusztus 01., 15:112012. augusztus 01., 15:11
Márk Tibor polgármester elmondta, a Csíkszenttamáson felállított kapu Ágoston István helybéli fafaragó mester alkotása. A székely kaput Tamás Márton plébános szentelte fel a szombati avatóünnepség keretében, melyen részt vett Forráskút testvértelepülés küldöttsége is. Ez utóbbi településen már áll egy Ágoston István által faragott székely kapu. Egy másik testvértelepülésnek, Gyenesdiásnak is ajándékozott egy kaput a felcsíki település, amely Szabó Zoltán keze munkáját dicséri. Megtudtuk, Csíkszenttamás önkormányzata az elkövetkezőkben két másik testvértelepülésének (Tét és Szücsi) is ajándékozni szándékozik hasonló székely kapukat, ugyanakkor szeretnék elérni, hogy az összes testvértelepülésről hozzanak egy-egy fát a szenttamási parkba.
Gyenesdiási fiatalok idén tavasszal már ültettek egy diófát, ami az eddigi szárazság ellenére szépen zöldell a napokban felállított székely kapu árnyékában, de néhány esztendő múltán fordul majd a helyzet, és a székely kapu kerül a diófa óvó árnya alá.
Márk Tibor érdekességként elárulta: nagy sikerük van a testvértelepüléseken felállított székely kapuknak, főleg esküvők alkalmával. A feledhetetlen napon ugyanis az ifjú pár ott készítteti az esküvői képek egy részét. „Bár alig néhány napja áll az új kapu, erre már Csíkszenttamáson is volt példa” – nyomatékosította az elöljáró.
A csíkszenttamási faragott kaput csodálva éppen Ágoston István fafaragó művésszel találkoztunk, aki 35 éve foglalkozik ezzel az ősi mesterséggel, és eddig három székely kapu került ki keze alól. Elmondta, az általa készített, mindkét oldalán faragott kapu kitartó, szívós munkával négy-öt hét alatt készíthető el, beleértve az asztalosmunkát is. A csíkszenttamási parkban felállított kapu fő oldalán a hagyományos székely kapukon alkalmazott motívumok láthatók, a másik felén pedig a helyi látványosságok: a római katolikus templomtorony, valamint a hétszáz éves Csonka-torony. Felirata pedig a szülőföld szeretetére, az ősök és hagyományaik tiszteletére int: „Őseidnek szent hitéhez, nemzetednek gyökeréhez ne légy hűtlen soha”.
A csíkszenttamási önkormányzat minden polgári esküvő alkalmával egy-egy faragott emlékplakettet ajándékoz az ifjú párnak a település jellegzetességeivel, személyre szólóan, belevésett nevekkel. Most hétvégén is lesz egy esküvő, így a mester jelenleg egy ilyen emlékplaketten dolgozik.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!