Fotó: Gecse Noémi
Csíkszeredai diákok és csíksomlyói felnőttek is részt vettek a szegedi kezdeményezésű 500 hangú Biblia összeállításában, amelyet a Kárpát-medencében élő, különböző magyar dialektust beszélő lelkes felolvasók hoztak létre.
2017. január 20., 19:012017. január 20., 19:01
Pár napja számolt be a „hangos Biblia” elkészültéről az ötletgazda Benyik György, a Szegedi Nemzetközi Biblikus Konferencia igazgatója. Mint fogalmazott, a megvalósulást segítő felolvasó csoportok Szegeden, Szatymazon, Nyíregyházán, Nagykanizsán, Csíksomlyón, Csíkszeredában, Gyulafehérváron, Kolozsváron, Szabadkán, Pozsonyban és Komáromban szerveződtek felekezettől függetlenül.
A Magyar Kurír Katolikus Hírportál beszámolója szerint „a mai hangzó médiában, a kulturális műsorokat leszámítva, ritkán tűnnek fel a bibliai szövegek, ezért a kezdeményezők a gyűjteményt a közösségi médiumok számára ajánlják fel, hogy az a szöveg, amely oly sok éven keresztül volt sokak lelki tápláléka, elérhető legyen a rádiók műsoraiban és az interneten is. A szervezők abban reménykednek, hogy ezek a háromperces hangfelvételek megjelenhetnek a napi rádióműsorokban is”.
A reformáció ötszázadik évfordulójára elkészült „hangos Bibliát” a Szegedi Nemzetközi Biblikus Konferencia Alapítvány honlapján lehet elérni.
A kezdeményezésbe bekacsolódott a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium 93 diákja és 12 tanára, illetve mintegy negyvenöt Csíksomlyó környéki felnőtt is – számolt be érdeklődésünkre Erdély Imre. A katolikus gimnázium vallástanára kifejtette, miután az iskolaközösség bekapcsolódott a kéziratos magyar Biblia elkészítésébe, Benyik György biblikus tavalyi erdélyi körútja során felkereste őket is a korábban elkészült Biblia másolatával.
Egy vele készült stúdióbeszélgetésben derült ki, hogy további terve is van: az 500 hangú Biblia elkészítése, amelyet a Kárpát-medencében élő, különböző magyar dialektust beszélő felolvasók által vitelezne ki. Még ittléte alatt elkészültek az első felvételek, két diák Márk evangéliumának első két háromperces szakaszát olvasta fel. A gimnázium közössége tehát Márk és Lukács evangéliumának felolvasását vállalta el. Tavaly májusban kezdték el a felvételek elkészítését, a nyár folyamán a többségét rögzítették is, a két evangéliumról elkészült teljes felvételt pedig októberben juttatták ki Szegedre – részletezte a vallástanár.
A csíksomlyói és környékbeli felnőttek az Apostolok cselekedeteinek rögzítésére vállalkoztak, ebbe a munkába is besegített Erdély Imre, illetve Tamás Levente, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium igazgatója. Ennek a bibliai résznek a rögzítése később kezdődött el, az utolsó hangfelvételeket szerda délután rögzítették – avatott be a pedagógus. Kiemelte, a háromperces felolvasásokat a Mária Rádió csíksomlyói stúdiójában rögzítették, a felvételvezető és hangtechnikus mindkét esetben Páll Gellért volt.
A vallástanár a kezdeményezést több szempontból is fontosnak tartja. Egyrészt amiatt, mert az 500 hangú Biblia segít – a reformáció 500. évfordulóján – ökumenikus jelleggel Isten szavát ünnepelni, másrészt mivel napjainkban egyre kevesebben olvassák rendszeresen a Szentírást, hangos könyv formájában, interneten, rádióban hallva talán többen felfigyelnek Isten szavára. Nem utolsó sorban pedig a különböző dialektusokban elhangzó szövegek is sajátos hangulatot adnak a szövegnek – fejtegette. Erdély Imre hozzátette, ő azért csatlakozott a kezdeményezéshez, és bátorította erre a diákokat, felnőtteket, mert úgy vélte ezáltal mindannyian közelebb kerülhetnek a bibliához, Istenhez.
Feltételezése beigazolódott, hiszen sokan örömmel jelentkeztek a feladatra, a részek felolvasása után pedig feltöltődve tértek vissza mindennapi teendőikhez. Felekezettől függetlenül jelentkeztek diákok, tanárok és felnőttek a feladatra, „öröm volt számukra, hogy Isten igééért így is dolgozhatnak, ez mindenképp egyfajta tanúságtétel volt ma, amikor időnként cikinek tűnhet vallásos dolgokkal foglalkozni”.
Mint arról Páll Gellért hangtechnikus, a Mária Rádió munkatársa beszámolt, számára is élmény volt a részleteket felvenni, hallani a különböző tájszólásokban elhangzó bibliai szakaszokat. Kiemelte, több diák és felnőtt is első alkalommal volt stúdióban, ami pluszélményt jelenthetett számukra, közben pedig sokukat áthatotta a felolvasott szöveg üzenete. A sok munkának, szervezésnek meglett az eredménye, érdemes volt vele foglalkozni – vallja a szakember, akinek segítségével szerdán vették fel az Apostolok cselekedeteinek utolsó részeit, így rövidesen az is hallható lesz az 500 hangú bibliában.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!