Fotó: Kristó Róbert
Két szénatároló és benne száz tonna széna égett el csütörtökön éjfél előtt a Csíkszeredához tartozó Szécsenyben. A tulajdonos szerint gyújtogatás történt.
2012. szeptember 07., 16:532012. szeptember 07., 16:53
2012. szeptember 07., 22:342012. szeptember 07., 22:34
A lángok csütörtök este tizenegy óra után csaptak fel az egyik szénatárolónál, és pillanatok alatt elborították a fából készült épületet, majd átterjedtek a másikra is. Hatalmas tűz volt, a tíz méternél is magasabb lángnyelveket nemcsak a városból, hanem a tulajdonos, Dan Flueraş elmondása szerint még Csíkszentimréről is látták.
A tulajdonos tizenegy óra után húsz perccel ért a helyszínre, akkor már mindkét tároló nagy lánggal égett, a két autóval kiérkező katonai tűzoltók a tárolókat már nem, csak a közvetlen közelükben található istállókat tudták megmenteni. Ez is csak alig sikerült, az egyik istálló falát megperzselték a lángok. A tűzoltók csak péntek délben távoztak a tűz helyszínéről, ottjártunkkor már csak elszenesedett gerendák, és az elégett széna maradványai emlékeztettek a tűzre.
A két istálló, a tulajdonos állatainak téli szállása üres volt, a négyszáz juh és kecske a nem túl messze fekvő nyári szálláson volt. A száz tonna széna az állatok téli takarmánya lett volna, és jelenlegi értéke eléri a 120.000 lejt. „Most már nem tudom mit tehetek, el kell adnom az állatokat, mert nem lesz, amit télire egyenek. Ez a széna éppen elég lett volna nekik, nemrég hoztam ide az utolsó szállítmányt” – mondta a tulajdonos, akinek 22 hektár saját területe van a környéken, mellé még negyven hektárt bérel, és mint mondta, egész nyáron szénát kaszált és hordott.
Dan Flueraş biztos benne, hogy gyújtogatás történt, valaki szándékosan tett tüzet a szénatárolóhoz. „Nem tudok arról, hogy haragosaim lennének, de ez történt. Villanyáram nincs az épületben, tűz sem volt ott” – mondta a tulajdonos.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!