Sokat jelentő 400 kilogrammos rézcső

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Gábor Áron egyetlen megmaradt ágyúját mutatták be szombaton a Csíki Székely Múzeum fegyvertermében az V. Székelyföld Napok keretében. Az ágyú e hónap végéig marad Csíkszeredában.

Szőcs Lóránt

2014. október 12., 19:452014. október 12., 19:45

2014. október 13., 10:532014. október 13., 10:53

Egy nagyon fontos szimbólum ez a fegyver a székelység számára – derült ki a megnyitóbeszédekből. Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere szerint ezt igazolja, hogy az ágyút a hetvenes években elkobozták és a demokráciában sem akarták visszajuttatni a jogos tulajdonoshoz, a Székely Nemzeti Múzeumhoz. „Ahelyett, hogy bocsánatot kértek volna, műtárgycserét kellett megvalósítani, négyéves folyamat kellett ahhoz, hogy ez a szimbólum ismét a miénk lehessen” – mondta Ráduly. Az elöljáró megígérte, minden környékbeli diákot elhozat a múzeumba, hogy megtapasztalják, milyen is „Gábor Áron rézágyúja”, amiről az ének szól.

A hetven ágyú egyike

Tamás Sándor, Kovászna Megye Önkormányzatának elnöke elmesélte: egy román újságíró értetlenkedett afölött, hogy egy több mint 400 kilogrammos rézcsőért miért harcolnak annyit a székelyek. Szerinte idegennek ezt nehéz megmagyarázni, de „mi tudjuk, hogy habár akkoriban 70 ágyút öntöttek, amelyek nem voltak éppen a legkorszerűbb fegyverek, mégis csodát műveltek a harctéren”. Amikor az első hét ágyút a kökösi csatában kivitték a frontra és elsütötték, pánik tört ki az ellenség soraiban. A háromszéki elöljáró megjegyezte, hogy főként az a hit volt képes csodát művelni, amivel ezeket az ágyúkat készítették. Amíg Gábor Áron nem vállalta és vitelezte ki ezt a fegyvertípust, a székelységnek nem volt tüzérsége. Az ágyúöntő hite, ereje nyomán példátlan összefogás jött létre a székelység soraiban, mindenki beszolgáltatta a réztárgyait (mozsár, falióra-nehezék), az egyházközségek pedig harangokat adományoztak, hogy a fronton küzdő szabadságharcosokat megsegíthessék. Ez a hit és összefogás kell példával szolgáljon számunkra – véli Tamás Sándor.


Kelemen: könnyezve fogadott ágyú

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, aki volt művelődési miniszterként eszközölte ki, hogy a műtárgyat visszavigyék a sepsiszentgyörgyi múzeumba, arról számolt be, hogy az ágyút könnyezve fogadták. Szerinte is minden székelynek legalább egyszer meg kell simogatnia ezt a felbecsülhetetlen értékű szimbólumot.

Az ünnepi megnyitón többek között Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója is felszólalt. Szerinte nagyon jó, hogy ezt az ágyút nem sütötték el a harcokban, ugyanis az öntése után a szabadságharc idején elásták, és 1906-ban találták meg a kézdivásárhelyi műhely szomszédságában. Embert tehát nem ölt, de azt a hitet, amellyel a szabadságharcosokat is erősítette, közvetíti számunkra. Hozzátette, hogy az ágyút el szándékoznak vinni Székelyudvarhelyre és Marosvásárhelyre is. A tárlat október 31-ig látogatható. Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója megköszönte a sepsiszentgyörgyi múzeum vezetőinek a műtárgykölcsönzést.

200 éve született Gábor Áron
Gábor Áron Bereck mezővárosban született 1814. november 27-én székely határőrkatona-családban. Iskolai tanulmányait szülővárosában kezdte, majd Csíksomlyón a Ferenc-rendieknél folytatta, de középfokú tanulmányait már nem fejezte be. Mint minden katonai szolgálatra kötelezett sorstársa, be kellett vonulnia a kézdivásárhelyi központú, 2. székely határőrezred berecki századába. Tizenkét társával együtt Gyulafehérváron pattantyús (ágyúkezelői) kiképzést és káplári rangot kapott, majd visszatért szülőföldjére ezredéhez. 1840-ben a pesti 5. tüzérezredhez jelentkezett szolgálatra, ahol tökéletesítette addig szerzett tudását, és alkalma nyílt megfordulni a bécsi arzenálban is, itt tett szert az ágyúk öntésével kapcsolatos ismeretekre. Visszatért Bereckbe, ahol időközben megnősült és a jegyzői állást betöltött öccse helyett szolgált 1845-ig. 1849 nyarán az orosz betörés ismét ágyúi mellé szólította. A második kökösi csatában, 1849. július 2-án találta el a végzetes ágyúgolyó.
Gábor Áron már életében legendává, és halála után a székely szabadságharc jelképévé vált.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 28., hétfő

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány

Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány
2025. április 28., hétfő

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány

Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány
2025. április 28., hétfő

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját

Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját
2025. április 26., szombat

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön

Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön
2025. április 25., péntek

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba

A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba
2025. április 25., péntek

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ

Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ
2025. április 24., csütörtök

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét

Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét
2025. április 24., csütörtök

Megtartják a rekordkísérletet, de Ferenc pápáról is megemlékeznek

Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.

Megtartják a rekordkísérletet, de Ferenc pápáról is megemlékeznek
2025. április 24., csütörtök

Ha csak két napra is, de a magyar agrárium fővárosa lett Csíkszereda

Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.

Ha csak két napra is, de a magyar agrárium fővárosa lett Csíkszereda
2025. április 24., csütörtök

Tíz év, ezer történet, egy közösség: májusban újra lesz Csíkszeredai Könyvvásár

Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.

Tíz év, ezer történet, egy közösség: májusban újra lesz Csíkszeredai Könyvvásár