A Sapientia Egyetem fiatal kutatói olyan baktériumokat fejlesztettek ki, amelyek képesek lebontani a térségben növő füvek cukortartalmát – hangzott el a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen tartott szakmai beszélgetésen hétfőn.
2015. július 06., 21:182015. július 06., 21:18
A megbeszélést a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Műszaki és Társadalomtudományi Karának Biomérnöki Tanszéke és a Corax Bioner CEU Rt. kezdeményezte, az esemény témája: mikrobiális oltóanyagok előállítása a silózott takarmányok tápértékének növelése érdekében.
„Fiatal kollégáim – mintegy húszan dolgoztak – a többé-kevésbé ismert baktériumok mellett olyanokat is kifejlesztettek, amelyek képesek a nálunk növő különböző zöld gyepeknek, füveknek a cukortartalmát lebontani” – jelentette be Lányi Szabolcs egyetemi professzor.
Tulajdonképpen egy olyan tudományos kutatásról van szó, amellyel a gazdák részéről érkezett igénynek tettek eleget. „Azt vizsgáltuk, hogyan nézne ki az a silózási eljárás, amit ma ajánlani tudnánk a székelyföldi gazdáknak. A kutatás előtt megkérdeztük a gazdákat, hogy mi a legnagyobb problémájuk. Válaszként többek között a csíki időjárás okozta problémákat hozták fel: vagyis azt, hogy a kiszámíthatatlan időjárási viszonyok miatt száradás közben elázik a széna, így azt ismét meg kell forgatni, ami ugyebár további munkát igényel, és közben eszi a penész a szénát, azt pedig nem fogyasztja el a szarvasmarha. Hallván mindezt, úgy döntöttünk, hogy biotechnológiai módszerekkel kidolgozunk egy olyan biopreparátumot, amely olyan baktériumokat tartalmaz, amelyek a tejsavas erjesztésben tudják segíteni a nehezen silózható növényeket” – fejtette ki Lányi. Meglátása szerint az lenne az ideális, amit Nyugat-Európában látni lehet, hogy a mezőn hagyják a befóliázott bálákat, „nálunk viszont ez a módszer valószínűleg még nem lesz alkalmas, mivel nincs biztonságban a bála a mezőn”.
Jövő évre azt tervezik, hogy a kaszáláskor keresnek néhány csíki gazdát, akik vállalják, hogy az egyetemen kifejlesztett módszerrel silóztatnak. Amennyiben nem találnak vállalkozó kedvű gazdát, megvásárolnak száz-kétszáz tonna füvet, és a saját költségükön bebálázzák a takarmányt. „Majd várjuk a telet, hogy láthassuk, milyen eredményeket hoz a munkánk. Laboratóriumi körülmények között már kipróbáltuk, és nagyon jó illatú lett a takarmány, analíziseket végeztünk a silózott takarmány tápláléktartalmáról. Bízunk ebben a termékben\" – emelte ki az egyetemi professzor.
Mi is a silózás?
A takarmányok tartósításának egyik elterjedt módszere az erjesztés, azaz a silózás. E módszer során a növény felületén található baktériumok a szénhidrátokból (cukrok) különböző szerves savakat állítanak elő, amelyek tartósítják a takarmányt.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!