Fotó: Kristó Róbert
„Csak egy kicsit volt jó” – értékelte Krisztina a műtétet és a kórházi kezelést is magába foglaló szegedi útjukat. A hatéves tusnádfürdői kislány, akinek javára sokan adakoztak szeptemberben, sikeresen átesett a szájpadzáró műtéten, és már otthon lábadozik.
2014. november 04., 17:322014. november 04., 17:32
2014. november 04., 19:192014. november 04., 19:19
Megsoványodott kissé, de vidáman forgolódott otthonukban keddi látogatásunkkor Kocsis Krisztina, aki a vendégeknek kikészített süteményből is elcsent egyet-kettőt. Édesanyja, Otília aggódva szólt utána, hogy csak a krémet fogyassza el belőle, a szájpadlásán hosszan elnyúló műtéti heg miatt ugyanis egy ideig még vigyáznia kell az étkezéssel. „Nem kell féljél most” – szólt vissza édesanyjának a hatévesek magabiztosságával a kislány, mire Otília azt válaszolta, hogy hát ő mindig is fog aggódni.
Műtét Szegeden
A család pénteken érkezett haza Szegedről, ahol Krisztina teljes szájpadzáró műtéten esett át. A kislány kétoldali ajak- és szájpadhasadékkal jött a világra, később az is kiderült, hogy szívfejlődési rendellenessége van, ami miatt műbillentyűt ültettek be, és folyamatos vérhígítós kezelés alatt áll. Több műtéten van már túl, a legutóbbival Szegeden rendezték a szájpadhasadékot. Édesanyja szerint Krisztina jól érzi magát, a varratok felszívódására várnak, és néhány hét múlva már iskolába is mehet. Otília elmondta, néhány év múlva Krisztinának a betegsége miatt másként álló fogazata rendezéséhez lesz még szüksége beültetésre, műtétre. Addig is logopédushoz is járnia kell sajátos beszéde javítása érdekében.
Orvoscsoport végezte a műtétet
Krisztina műtétjét azért végezték Szegeden, mert Marosvásárhelyen nem tudták úgy biztosítani a beavatkozást, hogy azon a műbillentyű és a vérhígítós kezelés miatt szívsebész is asszisztáljon. Szegeden két szájsebész, fül-orr-gégész, kardiológus, altatóorvos vett részt a beavatkozáson. „A kislány jól viselte a történteket, odakint is csodálkoztak rajta, hogy milyen ügyes volt” – mesélte Otília. A műtétért és a kórházi ellátásért a családnak fizetnie kellett, a pénz előteremtéséhez pedig sokan hozzájárultak, miután egy ismerősük jelzésére cikket írtunk Krisztináról.
Segítő kezek Tusnádfürdőtől Kanadáig
A szegedi kórháztól kapott számla szerint a család 223 ezer forintot fizetett ki, és amint Otília elmondta, ismerték már a helyzetüket ott is, nagyon kedvesen viszonyultak hozzájuk. Itthon a felhívás nyomán sok magánszemély adakozott a javukra, még azután is, hogy megírtuk, összegyűlt a műtéthez szükséges pénz. Ismerősök vagy akár ismeretlenül is sokan adtak, küldtek pénzt. A magánszemélyek mellett támogatást kaptak a helyi önkormányzattól, a Verestóy Alapítványtól, a Csíki Anyák Egyesületétől, gyűjtöttek számukra Krisztina édesapja, Kocsis Zoltán kollégái a vasútnál és Otília volt kollégái a csíkszeredai kórházban. Emellett Kanadából, Svédországból, Magyarországról kaptak adományokat.
Többen fel is keresték őket
Szegedi tartózkodásuk idején felkereste a Kocsis családot a Kárpát-medencei Vitézi Rend több képviselője, akik nemcsak adományt adtak át, illetve közvetítettek, hanem felvidítani is igyekeztek őket egy népdalénekes kislány, Vass Ildikó segítségével. Krisztina kitüntetést is kapott tőlük „orvosi kezelése alatt tanúsított kimagasló hősies viselkedése elismeréséül”. Közvetítésük révén jutott célba egy magyarországi fiatalember segítsége is, aki nem kívánta a nevét elárulni, és aki adománya révén egy évre biztosította Krisztina vérhígító gyógyszerét, továbbá egy doboz tesztlapot a szükséges kezelés ellenőrzésére.
A köszönet szavai
Kocsis Otília elmondta, az adományba kapott pénzt pontosan még nem összesítették, mert lejt, forintot, eurót és svéd koronát is kaptak, de elegendő volt a műtét és a szegedi kórházi kezelés költségeinek fedezésére, ugyanakkor maradt a decemberben esedékes felülvizsgálatra is. A család hálás minden, kisebb és nagyobb adományért. „Nem gondoltam, hogy ilyen összefogás lesz. Én már semmi kiutat nem láttam, de nagyon jól sikerült. Családon belül sok segítséget kapunk, de az adományok nélkül nem tudtunk volna elmenni a műtétre” – mondta Otília, és köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki segített. Külön kiemelte azt a családi barátjukat, Máthé Editet, aki megfogalmazása szerint „bedobta őket a mélyvízbe” azzal, hogy felhívta a Csíki Hírlap figyelmét a család helyzetére.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
szóljon hozzá!