Fotó: Gecse Noémi
Felavatták és ünnepélyesen megnyitották a Székelyföldi Jégkorong Akadémia első sátortetős mobil műjégpályáját Csíkszeredában.
2017. március 03., 19:112017. március 03., 19:11
2017. március 03., 19:282017. március 03., 19:28
A himnuszok után Kenéz Zselyke, a Csíkszeredai ISK műkorcsolyázója a magyar és székelyföldi futball, illetve jégkorong szurkolók körében népszerű Ismerős Arcok Nélküled című dalára mutatott be egy korcsolyás performanszt.
Ezt követően a Székelyföldi Jégkorong Akadémia képviselője konferálta fel a felszólalókat. Először Tánczos Barna szenátor, az akadémia elnöke köszöntötte az egybegyűlteket. A szenátor kiemelte, hogy „magyarországi barátainknak, Orbán Viktor miniszterelnök úrnak, a helyi önkormányzatoknak, polgármestereknek köszönhetően új időszámítás kezdődhet a jégkorong utánpótlás-nevelésben, amelynek része a csíkszeredai Molnár Lajos Jégpálya is”.
Ezután Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke vette át a szót. A politikus hangsúlyozta, hogy a Székelyföldi Jégkorong Akadémia megléte azért fontos, mert „szükség van egy olyan intézményre, ahol minden korosztály tud korcsolyázni, jégkorongozni. Biztos, hogy ezek közül a gyerekek közül lesznek sokan, akik az utánpótlást gazdagítják, és előbb-utóbb nagy csapatokban, világversenyeken fognak részt venni, és sikeres jégkorongozókká válnak”.
A magyar kormány küldöttségében Brendus Réka a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője mondott beszédet. Brendus Réka felvetette, „ha igaz az a mondás, hogy Csíkszeredában minden gyerek korcsolyával a lábán születik, bízhatunk abban, hogy ez az új jégpálya az elkövetkezendő években egyre több gyereket sarkall majd arra, hogy kipróbálja magát ebben a sportágban”. Végezetül sok sikert kívánt azon munka folytatásához, amely „oly sok tehetséget ad a jégkorongnak és a közösségünknek”.
Ezt követően Stoica Krisztina többszörös országos dobogós helyezett kűrjét láthatták a jelenlévők.
Negyedikként Zsigmond Barna Pál, Csíkszereda volt főkonzulja tartotta meg köszöntőbeszédét. Újpest jelenlegi alpolgármestere beszédében tolmácsolta a Magyar Jégkorong Szövetség elnökségének, Such György elnöknek és Kovács Zoltán főtitkárnak jókívánságát: „Azt kívánjuk, hogy sok ilyen létesítmény épüljön itt Székelyföldön, és minél több székely gyerek kezdjen el hokizni”.
A jégpálya működtetőjének képviseletében Ráduly Róbert Kálmán Csíkszereda polgármestere szólalt fel. A polgármester szerint Csíkszereda a „magyar ajkú jégkorong közepe. Belőlünk táplálkozott megannyi hely: valamikor Sepsiszentgyörgy, aztán Kézdivásárhely, Marosvásárhely, Budapest, Székesfehérvár, és még sorolhatnánk”. Ráduly Róbert beszéde végén azt emelte ki, hogy „felnőtt csapat nélkül, akármilyen széles utánpótlás-bázis van, ha nincsenek példaképek, ha nincs ahová felemelkedni, akkor nincs jégkorong”. Ezért arra kérte a jelenlévő elöljárókat, a városi és székelyföldi jégkorong központok képviselőit, hogy közösen tegyenek azért, hogy a Csíkszeredai Sportklub felnőtt jégkorongcsapata újra méltó helyére kerüljön, mert szerinte „addig lesz jégkorong Székelyföldön, amíg Csíkszereda a zászlóshajó”.
A beszédek után Darvas Kozma József, címzetes esperes áldotta meg a létesítményt, majd harmadik fellépőként Ráduly Réka mutatta be műkorcsolyás performanszát. A megnyitót követően nyílt jégkorongedzést és összetartást tartottak a fiataloknak.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!