Fotó: Kristó Róbert
Községi és erdei utak javítására, valamint partvédelmi munkálatokra fordítaná a kormány sürgősségi tartalékalapjából származó pénzösszegeket négy csíkszéki település. Az árvízkárok kijavításának támogatásáról a szerdai kormányülésen döntöttek az illetékesek.
2014. október 30., 18:422014. október 30., 18:42
2014. október 30., 19:012014. október 30., 19:01
Kilenc, árvíz sújtotta Hargita megyei települést támogat sürgősségi tartalékalapjából a kormány – jelentette be Korodi Attila környezetvédelmi miniszter a szerdai kormányülést követően. A Hargita megyébe érkező támogatás összértéke 2 809 000 lej. Csíkszéken Csíkszentimre, Csíkszentkirály, Kászonaltíz és Gyimesközéplok részesül a kiutalásra kerülő összegből, amely révén árvíz okozta károkat javíthatnak ki az önkormányzatok.
Még nem tudják, mekkora összeget kapnak
Mivel az érintett polgármesterek tőlünk értesültek a hírről, így a kiutalásra kerülő konkrét összegeket sem ismerik még. Csíkszentkirályon hídjavításra és partvédelmi munkálatokra kértek hozzávetőleg 40 ezer lejt. Abból az összegből Nagyos-patak medrének helyreállítását és az ott levő híd alapját erősítenék meg – tudtuk meg Székely Ernő polgármestertől. Csíkszentimrén az augusztus 8-i árvíz 200 méter községi és 6 kilométernyi erdei útban tett kárt. Ezek helyreállítását szeretnék kivitelezni a kapott összegből, amennyiben az fedezi a költségeket – számolt be Kencse Előd polgármester.
Útjavításra, partvédelemre költenének
Kászonokban nagyobb összeget kértek a kormánytól, hogy kijavíthassák az árvízben károsult községi utat, illetve hogy kivitelezhessék a partvédelmi munkálatokat is a károsult részeken. Emellett pedig mezőgazdasági területek kártérítésére is számítanak – részletezte András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere. Hozzátette, amennyiben nem kapják meg a kért összeget, az önkormányzati képviselő- testület közösen összeállít egy prioritási sorrendet, eszerint valósulnak majd meg a munkálatok. A témával kapcsolatban többször kerestük telefonon a gyimesközéploki polgármestert is, de sajnos nem sikerült elérnünk.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!