Fotó: Kristó Róbert
A civil szférával és a lakossággal törekszik együttműködésre a környezetvédelmi őrség a .
környezetvédelmi kérdésekben – mondta Szép Róbert államtitkár, az országos hatóság helyettes főbiztosa.
2014. október 17., 15:042014. október 17., 15:04
A Hargita megyei szakember, aki államtitkári rangban az Országos Környezetvédelmi Őrség második számú vezetője, úgy értékelte, feltétlenül szükséges párbeszédet kezdeni a civil szervezetekkel, környezetvédőkkel a környezet- és természetvédelem területén, mert a hatóság ennek hiányában nem tudja megfelelő hatékonysággal végezni feladatát. A sajtóval és civil szervezetekkel tartott pénteki csíkszeredai találkozón elhangzott, a köztudatban nem teljesen világos a hatóság szerepe, amely elsősorban a vonatkozó törvények betartását ellenőrzi, kihágásokat, szabálysértéseket állapít meg, bejelentéseket vizsgál meg. Az adott esetekben egy-egy szennyezés miatt szükséges méréseket, vizsgálatokat, elemzéseket viszont a környezetvédelmi ügynökség végzi el.
Kevés az alkalmazott
A környezetőrségnek Hargita megyében mindössze hat alkalmazottja van, ami megnehezíti a munkát, de az ellenőrzéseket, például a parlagtüzek, tarlóégetés esetében a helyi hatóságok, önkormányzatok feladata is elvégezni – hívta fel a figyelmet Szép. A Hargita megyei statisztikát ismertetve a hatóság megbízott megyei vezetője, Balla Izabella elmondta, tavaly összesen 542 ellenőrzést végeztek, ezek nyomán 19 figyelmeztetést és 37 pénzbírságot alkalmaztak, utóbbi értéke eléri a 792 ezer lejt.
Idén eddig 390 ellenőrzésre került sor, a kirótt 41 bírságok értéke 649 ezer lej. A környezetvédelmi engedéllyel nem rendelkező fakitermelések miatt 24 céget bírságoltak meg ebben az évben, 183 ezer lej értékben. A jelenlévők részéről megfogalmazott észrevételek között elhangzott, hiányzik az egyértelmű szabályozás, a környezetvédelmet érintő problémák általában több intézményt, hatóságot is érintenek, amelyek többnyire igyekeznek elhárítani magukról a felelősséget.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!