Fotó: Kristó Róbert
A civil szférával és a lakossággal törekszik együttműködésre a környezetvédelmi őrség a .
környezetvédelmi kérdésekben – mondta Szép Róbert államtitkár, az országos hatóság helyettes főbiztosa.
2014. október 17., 15:042014. október 17., 15:04
A Hargita megyei szakember, aki államtitkári rangban az Országos Környezetvédelmi Őrség második számú vezetője, úgy értékelte, feltétlenül szükséges párbeszédet kezdeni a civil szervezetekkel, környezetvédőkkel a környezet- és természetvédelem területén, mert a hatóság ennek hiányában nem tudja megfelelő hatékonysággal végezni feladatát. A sajtóval és civil szervezetekkel tartott pénteki csíkszeredai találkozón elhangzott, a köztudatban nem teljesen világos a hatóság szerepe, amely elsősorban a vonatkozó törvények betartását ellenőrzi, kihágásokat, szabálysértéseket állapít meg, bejelentéseket vizsgál meg. Az adott esetekben egy-egy szennyezés miatt szükséges méréseket, vizsgálatokat, elemzéseket viszont a környezetvédelmi ügynökség végzi el.
Kevés az alkalmazott
A környezetőrségnek Hargita megyében mindössze hat alkalmazottja van, ami megnehezíti a munkát, de az ellenőrzéseket, például a parlagtüzek, tarlóégetés esetében a helyi hatóságok, önkormányzatok feladata is elvégezni – hívta fel a figyelmet Szép. A Hargita megyei statisztikát ismertetve a hatóság megbízott megyei vezetője, Balla Izabella elmondta, tavaly összesen 542 ellenőrzést végeztek, ezek nyomán 19 figyelmeztetést és 37 pénzbírságot alkalmaztak, utóbbi értéke eléri a 792 ezer lejt.
Idén eddig 390 ellenőrzésre került sor, a kirótt 41 bírságok értéke 649 ezer lej. A környezetvédelmi engedéllyel nem rendelkező fakitermelések miatt 24 céget bírságoltak meg ebben az évben, 183 ezer lej értékben. A jelenlévők részéről megfogalmazott észrevételek között elhangzott, hiányzik az egyértelmű szabályozás, a környezetvédelmet érintő problémák általában több intézményt, hatóságot is érintenek, amelyek többnyire igyekeznek elhárítani magukról a felelősséget.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!