Fotó: Pethő Melánia
Az utóbbi időben ismét megsokasodtak az olvasói panaszok a különböző erdélyi városok parkolóinak ügykezelésével megbízott cégek munkáját illetően. Számos bejelentés érkezett Gyergyószentmiklósról, Székelyudvarhelyről, Kolozsvárról, de a panaszrekordot Marosvásárhely és Csíkszereda tartja.
2013. február 27., 15:212013. február 27., 15:21
2013. február 27., 21:142013. február 27., 21:14
Az érintettek közül mindenki egyetért azzal, hogy az újabb parkolóhelyek létesítése és a fizetéses rendszer bevezetése nagyjából hozzájárul a gépkocsivezetők civilizálásához, azonban nem értik, hogy túlkapásaikkal egyes parkolóőrök miért próbálják lejáratni a rendszert. A két székelyföldi városban a Tracia Trade, illetve a City Parking munkatársai olyan övezetekben is bírságolnak, ahol egyetlen közlekedési tábla sem jelzi a tiltott vagy fizetéses parkolást. Újabban azokat a gépkocsi-tulajdonosokat is elkezdték büntetni, akik – rokkantak vagy volt politikai foglyok lévén – a hazai és nemzetközi törvények értelmében ingyen parkolhatnának. Az igazságtalanul bírságoltak szinte futószalagon nyerik a parkolókat adminisztráló cégek ellen indított pereket.
Közben az országos számvevőszék kiderítette, hogy nem csak a parkolóőrök dolgoznak „saját zsebre”; a Tracia Trade vezetősége is elmulasztotta befizetni a város kasszájába az önkormányzatot 2011-re illető 639 ezer lejes részesedést.
Olvasóink jelezték, hogy Marosvásárhelyen olyan övezetekben is büntetnek a parkolásért felelős cég munkatársai, amelyek nem tartozik a fennhatóságuk alá. Kíváncsiságból próbára tettük a Tracia Trade alkalmazottjait és kiderült, hogy valóban egy kis pluszpénzre vadászva, ott is a szélvédőkre aggatják a bírságolási jegyzőkönyvet, ahol a parkolás se nem tiltott, se nem fizetéses.
Kérdezősködésre ítélt sofőrök?
Kérdésünkre, hogy miért büntetik például a Rózsa utca jobboldalán, a 13. A és az 1. szám között leállt gépkocsik vezetőit, amikor a fizetéses parkolásra utaló tábla a saroktól mintegy százötven méterrel odébb, az 1. szám alatti épület előtt van, a cég illetékese azzal próbált ellentámadásba lendülni, hogy márpedig az utca elején is ott a jel. Amikor a cég térfigyelő rendszerén megmutattuk, hogy téved, mert az oszlopon semmiféle parkolási tábla nincs, a Tracia munkatársa azt vetette a szemünkre, hogy „egy vásárhelyinek illene tudni, hogy a fizetéses rendszer a teljes Rózsa utcára vonatkozik”. „Ha meg nem, miért nem kérdezte meg valamelyik közeli kisboltban, ahol parkolójegyet árulnak, hogy szabad-e itt parkolni vagy sem?” – tette hozzá a fiatalember. Szóról szóra ugyanezzel a kibúvóval próbált mentegetőzni a 2011/1258/258-as ügyiratban a csíkszeredai bíróság előtt a City Parking jogi képviselője is, akinek kérdése nevetést váltott ki a tárgyalótermében. Mivel ugyanezt a tábla nélküli oszlopos helyzetet találtuk a Szabadság tér melletti Szabadság utcában, a Hargita megyei városban is próbára tettük a parkolóőröket. Mint kiderült, itt is a jogtalan pluszkeresetre hajtanak. „Ha nem volt tábla, nem próbálták megérdeklődni a járókelőktől vagy valamelyik boltban, hogy szabad-e ingyen parkolni vagy sem?” – fordult az ügyfélhez a kérdést a City Parking ügyvédje, Székely Csaba, kérdését azonban Lucian Manoli bíró elutasította.
Rokkantak, fizessetek!
Egy másik hasonlóság a két székelyföldi város parkolási rendszere között a testi fogyatékkal élő gépkocsivezetők bírságolására vonatkozik. Mind Csíkszeredában, mind Marosvásárhelyen könyörtelenül büntetik a jegy nélkül parkoló rokkantakat. Csíkban a Kossuth utcában volt alkalmunk olyan bilincsbe vert autóval találkozni, amelynek szélvédőjén ott díszelgett a kék színű rokkantkártya. Így járt a marosvásárhelyi illetőségű Boros Csaba is, aki a csíkszeredai magyar konzulátus környékén parkolt. „Kerestem a fogyatékkal élők számára kijelölt parkolóhelyet, illetve táblát, de nem találtam sehol. Később kiderült, hogy valahol mégis van, de a helyet elfoglalták. Amputált lábbal 30-40 méter megtétele gyalogosan, bottal járva fárasztó. A hivatal előtt levő parkoló szélén, a vonalazott, de szabad területen leparkoltam a minden szükséges, Romániában és Európában egyaránt elfogadott és jól látható helyre kiragasztott, egyezményes, tolókocsis jellel ellátott gépkocsimat. Kijövet a kocsimat lebilincselve találtam” – idézte fel csíki „élményét” az idős férfi. Mint mondta, telefonos reklamációjára „egy pökhendi és bölcselkedő kioktatást” kioktatást kapott. „Hasztalan bizonygattam, hogy nem elvetemült, notórius potyaparkoló vagyok, aki ezen a helyen akarja napokra lerakni a kocsiját, ráadásul nem is fizet, megkárosítva a céget, közvetve Csíkszereda önkormányzatát, csak a bírság kifizetése után szabadították fel az autómat” – mesélte Boros Csaba.
A minap egy Svédországban élő kolozsvári férfi panaszolta el, hogy miután élete során gondtalanul bejárta Európát, Marosvásárhelyen az uniós törvények és a gépkocsi ablakára kifüggesztett nemzetközi jelvény ellenére is megbírságolták. „Nem érdekel mit biggyesztettek az ablaktörlőm alá, mert úgy sem fizetem ki a büntetést. Pereljenek be, a bíróságon legalább megtanulják a rokkantakra vonatkozó törvényeket. Azokat, amelyek még Romániára is érvényesek!” – háborgott az évente Erdélybe látogató személy.
Kirostált volt politikai foglyok
A Tracia Trade azonban nem csak a testi sérültekkel, a volt politikai foglyokkal is hasonló bánásmódot alkalmaz. Annak ellenére, hogy az 1990/118-as törvény mentesíti a parkolási díj kifizetése alól, a kommunista rendszer áldozatait a vásárhelyi cég vezetősége egy sor megalázásnak teszi ki.
„Minden év elején közelharcot vívunk a cég vezetőségével, hogy kegyeskedjék elfogadni a szervezetünk által leadott listát. Az idén mindössze 39 tagunkat tüntettük fel, de még így is a Tracia vezetősége ennek az egynegyedét startból kivágta” – panaszolta el érdekődésünkre Gráma János, a Volt Politikai Foglyok Szövetségének (AFDP) Maros megyei fiókjának a titkára. Mint kiderült, a parkolókat ügykezelő cég tulajdonosa, Horaţiu Moldovan a leadott személyi számok alapján mindazon gépkocsi-tulajdonosokat, akik 1950 után születtek, kiiktatta a politikai foglyok közül. „Hogy lehetett politikai fogoly az a személy, aki 1950 után született?” – tette fel a kérdést a vállalkozó. Gráma elmondta, a törvény nem csak azokra vonatkozik, akiket a kommunista rezsim alatt börtönbe vetettek, hanem a kitelepítettekre, kényszerlakhelyre költöztetettekre, megfigyelés alatt tartottakra, egyszóval az üldözöttekre. Ha például valaki gyermekként szenvedő alanya volt szülei ellen irányuló megtorlásnak, kényszerlakhelyre hurcolták, ő is a törvény kedvezményezettjei közé tartozik.
„Nem hinném, hogy éppen egy magáncég tulajának vagy igazgatójának lenne a tiszte felülbírálni, hogy Romániában kire vonatkozik a 118-as törvény és kire nem” – fejtette ki Gráma János. Az AFDP elnöke, Nistor Man is megerősítette: a parkolóőröknek semmi joguk fölülbírálni a volt politikai foglyok listáját, annál is inkább, mivel az érintettek autóikkal nem a Tracia Trade, hanem közterületet foglalnak. A vállalkozók csőlátását és rosszindulatúságát támasztja alá viszont az a tény is, hogy a Moldovan által a „kegyelmezettek listáján” hagyott Octavian Pleşát január folyamán ugyanúgy megbírságolták, mint azokat, akiket a cégvezető önhatalmúlag törölt a volt politikai üldözöttek sorából.
Törvénytelen határozattal riogatnak
Akárcsak Csíkszeredában, Marosvásárhelyen is a parkolójegy nélkül állomásozó gépkocsik lebilincselésével fenyegetnek az őrök. Számos oszlopon, a fizetéses parkolási tábla alatt ma is ott látható egy másik figyelmeztető kisebb tábla is, mely az önkormányzat 2005/305-ös határozatára hivatkozik. Az említett döntést a marosvásárhelyi táblabíróság 2007-ben törvénytelennek minősítette és megfellebbezhetetlen, végleges ítéletében hatályon kívül helyezte. Korábban a Maros megyei törvényszék is azonos döntést hozott.
Az utcán farkasok, a bíróságon bárányok
A bírósági perek tömkelegéből kiderült, hogy míg a két parkolási cég munkatársai az utcán farkasokként vetik magukat az áldozatokra, ha a bíróság elé kerülnek, tehetetlen kezes bárányokként viselkednek. „A cég alkalmazottjai úgy büntetnek, hogy írnak egy papírt. Igen ám, de ez a papír nem felel meg semmiféle jegyzőkönyv-kitöltési szabálynak – mondta el érdeklődésünkre Kardalus Erika, a Hargita megyei törvényszék bírónője és szóvivője. „Az ügyvédjük azzal állt elő, hogy a bíróság nem várhatja el a City Parking alkalmazottjaitól, hogy pontosan ki tudjanak tölteni egy jegyzőkönyvet. Így nem lehet védeni a mundér becsületét, ez nem kifogás”.
Az esetek túlnyomó részében a City Parking elveszítette a lebilincselt gépkocsik tulajdonosai által indított pereket. „Azt tudni kell, hogy a cég által a törvényszékre benyújtott összes fellebbezést visszautasítottuk. Ez köznyelvre lefordítva azt jelenti, hogy minden esetben a panaszosoknak, vagyis a lebilincselt autók tulajdonosainak adtunk igazat. Ezek a döntések pedig már véglegesek” – nyilatkozta a bíró. Az utóbbi időben csak annyiban változott a peres ügyek helyzete, hogy a City Parking elfogadja a bíróság alapfokon hozott ítéletét és visszafizeti a bilincslevételért elkért összeget. „Úgy tűnik jobb belátásra tértek” – állapította meg Kardalus Erika. A „visszavonulónak” a vállalkozás ügyvezető igazgatója, Szőcs Csaba szerint más oka van. „Mostanra eljutottunk oda, hogy már egyre kevesebb a bilincselések, illetve a bíróságra letett panaszok száma. 2009-ig Csíkszeredában mindenki ott és úgy parkolt, ahogy neki jólesett, mert tudták, hogy úgysem lesz semmilyen következménye tettüknek. Több mint egy esztendőnek kellett eltelnie, amire a csíkszeredaiak elhitték, igenis lehet rendesen is parkolni” – mutatta be az érem másik oldalát a korábban a Székelyhonnak nyilatkozó ügyvezető.
Megkárosított önkormányzat
A számvevőszék 2011-re vonatkozó, nemrég elfogadott jelentéséből kiderül, hogy a marosvásárhelyi fizetéses parkolókat ügykezelő Tracia Trade az említett évben 639 ezer lejjel károsította meg a helyi önkormányzatot. A parkolócég ennyivel fizetett be kevesebbet a városháza kasszájába. A számvevőszék korábbi ellenőrzéseiből is kiderült, hogy a Horaţiu Moldovan által vezetett cég 2000 és 2006 között is több mint 700 ezer lejjel adósodott el.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!