Fotó: Kristó Róbert
A közösségért, a kitűnő hangulatért, a kikapcsolódásért járnak a csíkszenttamási amatőr színjátszók össze esténként. A lelkesedés nagy, és mint mondják, a közönségük is jó, talán ezért is játszanak otthon mindig telt ház előtt.
2014. október 27., 16:572014. október 27., 16:57
Próba közben látogattuk meg a Székely járom nevű színjátszó csoportot. A szenttamási kultúrotthonban szívesen fogadtak, látszott, hogy egy összekovácsolódott csoport tagjai. A legfiatalabb 14 éves, a legidősebb 41. Volt már fellépésük Csíkszentdomokoson, Karcfalván, Ajnádon, Vacsárcsiban, Csíkdánfalván, Tusnádon, és természetesen otthon a faluban, ahol mindig telt háznak játszanak.
Tavaly alakultak újjá
A Szenttamási Ifjak a Közösségért Egyesület keretében működő színjátszó csoport 2013. február 15-én alakult. „Tulajdonképpen újraalakultunk. Az előző színjátszó csoport Kabala néven futott, de nem volt hosszú életű, mert nem volt egyetértés köztük. Egy csoportot csak úgy lehet megfogni, ha összhang van. Mindenki elmondja a véleményét, nem számít, hogy én tizenéves vagyok vagy negyvenes, közös véleményre jutunk, másképp nem lehet. Az újraalakulás után február végén már be is mutattunk egy kétórás műsort. Odaállt mindenki, szinte minden este próba volt, de meg is lett a gyümölcse” – mesélte Sali József, a csoport vezetője.
19 tagú csoport
A falubeliek magukénak érzik a csoportot, támogatják, ahogy lehet, cégek, a polgármesteri hivatal és a helyi közbirtokosság is melléje áll, a népes közönség pedig tapssal jutalmazza munkáját. „Évtizedek óta jellemző ez Szenttamásra, mindig is nagy közönsége volt. Valamikor a harmincas évek végén már működött színjátszó csoport a faluban, aztán kisebb-nagyobb megszakításokkal, de azért volt színjátszás itt. A kilencvenes évek elején volt egy házas emberekből álló, 35 tagú csoport” – emlékezett vissza Albert Lóránt. „Amikor megalakult az ifjúsági csoport, az volt az egyik fő célpont, hogy legyen színjátszás” – fűzte hozzá Szabó Attila.
A csoportban jelenleg 19-en vannak, és nevetve jegyezték meg, hogy van egy tyúk is, Nelli, amelyik elmaradhatatlan „szereplője” az előadásaiknak.
Bennük van a székely virtus
A szenttamási amatőr színjátszók leginkább saját darabokat adnak elő, melyeket a csoport vezetője ír, aztán próbák során igény szerint alakítják. „Inkább humoros darabokkal lépünk fel. Én írom meg a szöveget, utána megbeszéljük, hozzárakunk, elveszünk belőle, igazi csapatmunka” – magyarázta Sali József.
Most a karácsonyi színdarabot és a Humorest 2-t próbálják. Ez utóbbit december 21-én mutatják be, a karácsonyit pedig karácsony másodnapján. „Lennének komolyabb színdarabjaink, de még várjuk a szereplőket. A feneketlen tó legendáját meg is írtuk, csak szereplők kellennek még, jövőtől kezdjük el próbálni. Négy felvonásos, közel három és fél órás műsor lenne,mert a legendából nem lehet kihagyni semmit. A humoros darabjainkban keveset politizálunk. Most lesz egy olyan színdarabunk, ami inkább a hivatalról szól, kibeszéljük, amit kell, de durván nem támadunk. A hétköznapi dolgokat belevisszük, volt már rendőrös, székelyes, mintaférjes, kocsmás jelenetünk. Bennünk van a székely virtus és az előadásainkban is” – mutatott rá a csoport vezetője.
A szenttamási színjátszók:
A Székely járom tagjai: Albert Lóránt, Sali József, Antal Bernát, Albert Lóránt, Szabó Lehel, Szabó Attila, Ágoston Melinda, Szőcs Angyal, Bara Szilvia, Ferencz Júlia, Bara Amália, Sándor Hunor, Imecs Szidónia, Bara Julianna, Bíró Gábor, Mákszem Hunor, Balog László, Boros Tamás és Nelli, a tyúk.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!