Fotó: Kristó Róbert
Székelyföldi fúvóstábor zajlik július 16–25. között Csíkszentmártonban, a Hargita Megyei Művészeti Népiskola és az Alcsíki Kistérségi Fejlesztési Társulat szervezésében.
2012. július 19., 17:402012. július 19., 17:40
2012. július 19., 18:022012. július 19., 18:02
Többféle igény hívta életre az első, Csíkszentmártonban megszervezett Székelyföldi fúvóstábort. „Örvendetes, hogy az alcsíki kistérségben immáron nyolc, egyre ügyesebb és ütőképesebb zenekar van. 2008-tól rendszeresen küldtük a gyerekeket a rétyi fúvósoktató táborba, sajnálatos módon az elmúlt esztendőben Kelemen Antal karnagy meghalt, és kérdésessé vált egy olyan színvonalú tábornak a megszervezése, ami eddig minden nyáron zajlott. Mi már korábban is gondolkodtunk, hogy egy kicsi ezeket a táborokat közelebb hozzuk a mi régiónkhoz is, hogy több gyerek érje el. Ebben az esztendőben az Alcsíki Kistérség Fejlesztési Társulás mint kiemelt rendezvényt emelte be a projekt-portfoliójába. A múlt esztendőben megkerestük a Művészeti Népiskola vezetőségét, Péter Csaba igazgatót, aki örömmel vette ezt a kezdeményezést, és elmondta, hogy már ők is gondolkoztak hasonló rendezvényen, csak kellett egy partner, aki a logisztikát is fel tudta vállalni. Ennek a közös gondolkodásnak lett az eredménye ez a tábor, amelyen közel 90 gyerek vesz részt, elsősorban az alcsíki régióból, de nem csak. Túlléptünk kicsit a megyehatáron is, hiszen Sepsziszentgyörgyről és Mikóújfaluból is vannak hallgatók az ez évi táborban” – tudtuk meg Gergely Andrástól, az Alcsíki Kistérség Fejlesztési Társulás elnökétől, Csíkszentmárton polgármesterétől.
A táborban részt vevő ifjú fúvósok a falu különböző helyszínein gyakorolnak a tábor ideje alatt, ugyanis a szervezők főként az egyéni képzésre fektetik a hangsúlyt. „Szükségesek ezek a képzések, mert napjainkban már nem elég az, ha valaki alapfokon kezeli a hangszert. Egyre jobbak a fúvószenekarok, egyre jobban fel vannak szerelve, nagyrészt most már mindenki ismeri a kottát, van, aki zeneiskolában tanul. A Művészeti Népiskola egyik bölcsője a fúvószenei oktatásnak, mert kortól függetlenül mindenki be tud iratkozni, akár iskolai vagy munkahelyi programok mellett, és lehetőséget kapnak azok is, akik felnőttként akarnak szakmailag továbbfejlődni” – mondta Péter Csaba, a Hargita Megyei Művészeti Népiskola igazgatója. Hozzátette, az Erdélyben bejegyzett több mint ötven fúvószenekarból harminchárom Hargita megyében működik, és ezek megalakulásában nagy szerepe van a Művészeti Népiskolának.
„Nagyon jó volt és hasznos a rétyi tábor, örülünk annak, hogy jó pár év alatt magas szintre ki tudta nőni magát ez a képzési központ, és egész Erdélyből tudta vonzani a fúvószene kedvelőit. Ez sajnos megszakadt a főszervező elhunyta miatt, de mivel Rétyet nagyrészt az említett Hargita megyei fúvószenekarok „töltötték” fel, ezért gondolkodtunk egy Hargita megyei tábor megszervezésében, amely nem ellene szól, hanem erősítené ezt a képzési lehetőséget. Most már el kellett indítsuk, mert azt, amit a gyerekek Rétyen kaptak, szeretnénk színvonalasan továbbvinni. Ez a tíznapos intenzív képzés, felkészülés hatalmas előrejutást, előrelendítést jelent mind a zenekarok életében, mind az egyéni képzésben” – véli az igazgató. Meglátása szerint egy újfajta reneszánszát éli a fúvószenei mozgalom: a régi korosztályok elcsendesültek, de nagy lendülettel átvették a helyüket a fiatal tehetségek, és meglepően magas szintre emelték a zenekarok színvonalát. „Úgy látjuk, hogy most Hargita megye és Székelyföld az egyik melegágya az újfajta fúvószenei mozgalomnak, ami örvendetes, és az is jó dolog, hogy bekapcsolódik közel minden polgármesteri hivatal, település, és ha nincsen fúvószenekar, az egy mínusz pont a helyi településeknek.”
A táborban haladó és kezdő fúvósok is tanulnak. A szervezők nagy gondossággal válogatták össze a szaktanárokat, és nagy felkészüléssel kezdték el a tábort, hogy minden résztvevő megtalálja a maga számára, a maga szintjén a megfelelő képzést. A napi egyéni órák mellett zeneelméletet is oktatnak az ifjú fúvósoknak, és minden nap van zenekari próba. „Egy nagyon jó tábort sikerült összehozni, amelynek lesz folytatása, egyre nagyobbak és jobbak akarunk lenni. Egyfajta munkatáborként kell ezt elképzelni, és bár ezek az ifjak kiszakítottak a pihenési vakációból, hogy tíz napig részt vegyenek ezen a felkészítőn, ez egy életre nyomot hagy bennük, főleg szakmailag, de kapcsolatok szempontjából is, mert a tábor hangulata összekovácsolja őket” – véli Péter Csaba.
A tábor zárónapján, július 25-én délután négy órától a helyi kultúrotthonban sorra kerülő táborzáró koncertre a nagyközönséget is várják.
„A legfontosabb az, hogy mikor kiáll egy zenekar vagy egy zenész önmagában, akkor számot kell adjon arról, mit tud. És hogy mit tud, amögött sok minden rejlik: felkészültség, szakmai tapasztalat. És amellett, hogy hangszeren játszik, egy másik fontos dolog a zenekari nevelés, az összhang, és hát hogy minél jobban ki tudjuk hozni azt, amit egy fúvószene üzenni akar és magában rejt” – összegezte Péter Csaba.
szóljon hozzá!