Fotó: Veres Nándor
Közel kilencszáz aláírást gyűjtöttek össze Balánbányán egy magyar kisebbségi iskola létrehozása érdekében. Az aláírásokkal támogatott igénylést a héten nyújtják be több intézményhez.
2014. május 19., 18:122014. május 19., 18:12
2014. május 19., 18:332014. május 19., 18:33
Beszámoltunk korábban arról, hogy kisebbségi magyar iskola létrehozását kezdeményezték Balánbányán. A korábbi bányavárosban a gyermeklétszám csökkenése miatt, a fenntarthatóság érdekében összevonták a két általános iskolát, az 1-es számút, amelyben többnyire magyar oktatás zajlik, és a Geo Bogza Általános Iskolát, amely román tannyelvű. A két iskolába összesen 488 gyermek jár, az új, összevont intézmény Geo Bogza névvel, két tannyelvű általános iskolaként fog működni ősztől.
A különálló magyar kisebbségi iskola ötlete akkor fogalmazódott meg, amikor az összevont általános iskola működtetését tervezve felmerült, hogy a felső tagozatos magyar diákokat ősztől a Geo Bogza Általános Iskolába vinnék át az 1-es iskolából, ahol jelenleg járnak. Ezt a gyermekek szülei nem szeretnék, amint az egy korábban közzétett nyílt levélből kiderült, úgy érzik, a magyar gyermekek két iskolába való szétosztása fenyegetettséget jelent a balánbányai magyar közösség szétdarabolására. Ezért amellett, hogy kérték, maradhassanak jelenlegi helyükön a gyerekek, kisebbségi magyar iskola létrehozását is kezdeményezték. A kisebbségi iskola a szabályok szerint óvodától középiskoláig foglalja magába az oktatást. Balánbányán jelenleg magyar nyelvű oktatás zajlik még az óvodában is, illetve egy középiskolai osztályban.
Benyújtják az igénylést
Az elmúlt hetekben 890 szülői és támogatói aláírást gyűjtöttek össze Balánbányán – mondta el Orbán Loránd történelem szakos tanár, a kezdeményezést felvállaló egyik pedagógus. Részletezte, az 1-es iskolába járó gyerekek szüleinek több mint kilencven százaléka támogatta aláírásával a kezdeményezést, továbbá az óvodába és a középiskolába járó magyar gyerekek szüleinek többsége is aláírta az íveket. A törvény szerint az iskola igényléséhez a szülők legalább felének a támogatása szükséges, ennél sokkal több aláírás gyűlt össze – mutatott rá. Nemcsak magyar szülők, hanem az 1-es iskolába járó román gyerekek szülei közül is aláírták többen az íveket, ők szeretnék, ha gyermekük továbbra is abba az iskolaépületbe járhatna, ahová eddig. Az elképzelés szerint az újonnan létrejövő magyar kisebbségi iskola román tagozattal is működne – ismertette a történelem szakos tanár.
Az összegyűjtött aláírásokkal támogatott igénylést a kisebbségi magyar iskola létrehozására csütörtökön nyújtják be az iskolához, a helyi önkormányzathoz, a Hargita Megyei Tanfelügyelőséghez és levélben elküldik azt az oktatási minisztériumhoz is – közölte Orbán Loránd. Ezt megelőzően szerdán délután hat órakor az 1-es iskolában vitafórumot tartanak a kialakult helyzetről szülők, pedagógusok, önkormányzati tisztségviselők bevonásával – tájékoztatott a pedagógus.
Még nincs döntés az osztályok elhelyezéséről
A szülők azon kérésével kapcsolatosan, hogy az iskola-összevonás után is maradjanak eddigi iskolaépületükben az 1-es iskola felső tagozatos diákjai, még nincs végleges döntés – tudtuk meg Hada Jánostól, a tanintézet igazgatójától. Elmondta, keresik a megoldást arra, hogy továbbra is helyben maradhassanak a gyerekek, de tárgyalnak még a lehetőségekről.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!