Több mint száz, magyar és angol nyelvű orvosi szakkönyv került a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fül-orr-gégészeti osztályára a hetvenes és nyolcvanas években a városban tevékenykedett néhai dr. Frenkel János hagyatékából.
2012. szeptember 12., 16:362012. szeptember 12., 16:36
2012. szeptember 12., 20:242012. szeptember 12., 20:24
Fodor István főorvos, a csíkszeredai kórház fül-orr-gégészeti osztályának vezetője elmondta, a fül-orr-gégész szakorvos, Frenkel János Magyarországon élő özvegye küldte a csíkszeredai könyvtárnak néhai férje szakkönyveit a csíkszeredai Borbély Tünde által. Később egy volt betege felvetése nyomán a könyveket a fül-orr-gégészeti osztályra vitte át az adományozó nevében eljáró, mert úgy gondolták, ott többet tudnak használni a kötetek, mint egy közkönyvtár polcain, ahol valószínűleg csak ritkán lenne rájuk kíváncsi valaki. Fodor István kifejtette, a több mint száz, magyar és angol nyelvű szakkönyv nagyon hasznos, a kötetek között orvoslástörténeti, illetve igazi könyvritkaságnak számító példányok is vannak. A főorvos rámutatott, az örmény származású, 1941-ben Kolozsváron született dr. Frenkel Jánosnak nemsokára, szeptember 14-én lesz a születési évfordulója. „Dr. Frenkel János 1970 és 1986 között dolgozott Csíkszeredában, népszerű, jó orvos volt, sokan ismerték és szerették. 2003 végén hunyt el Móron” – idézte fel Fodor István.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!