Fotó: Veres Nándor
Továbbra sem borítja hótakaró a Hargita megyei mezőgazdasági területek nagy részét. Egyelőre nem okoztak jelentős károkat az év eleji mínusz fokok, de ez a következő napok lehűlése miatt változhat. Mezőgazdasági szakembereket kérdeztünk.
2016. január 18., 17:522016. január 18., 17:52
2016. január 18., 17:542016. január 18., 17:54
Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője érdeklődésünkre kifejtette, a károk pontos meghatározására legalább márciusig várni kellene, azaz a növények vegetációjának megindulásáig. Hozzátette, folyamatosan figyelik a parcellákat, a terepszemléik során pedig azzal szembesültek, hogy egyes területeken a fagy ugyan megsértette az őszi kalászosok leveleit, de az – ha a növény föld alatti része nem sérült – nem jelent majdani terméskiesést, hiszen tavasszal újrafejlődhet a gabona.
A szakember arra is emlékeztetett, hogy hótakaró nélkül mínusz 18-20 Celsius-fokig bírják a kalászosok, amennyiben pedig van hótakaró – legalább 15 centiméteres –, akkor nem áll fent a fagyás veszélye még alacsonyabb hőmérséklet esetén sem. 2015 decemberében és ez év elején éppen mínusz 18-20 Celsius-fok körül alakultak a legalacsonyabb hőmérsékletek, így az esetleges terméskiesés annak függvényében alakulhat majd, hogy melyik fajták bírják jobban a hideget, mikor voltak vetve. Amíg az ország déli részein az elmúlt napokban jelentős hóréteg hullott, addig a csíkszéki gazdák hiába várták a havazást. Ez a továbbiakban is gondot okozhat, mivel az a minimális hó, ami lehullt, az még csak el sem takarja a gabonákat.
Vitos László, a csíkkozmási Nyerges Mezőgazdasági Társulás vezetője elmondta: az általuk vetett gabonákban egyelőre nem okozott gondot a meleg idő utáni hirtelen jött lehűlés, azonban ő is tart attól, hogy hótakaró nélkül maradt vetések a következő napok lehűlése során kifagynak. Hozzátette, hiába várták és várják a havazást, az előrejelzések szerint a továbbiakban is csak hidegre számíthatnak a megyei gazdálkodók, hóra nem. Hótakaró nélkül viszont a −20 fok is árthat.
A gyümölcsösökkel kapcsolatos esetleges károkról Székely Csaba agrármérnököt kérdeztük. A megyei mezőgazdasági igazgatóság udvarhelyszéki területi képviselője elmondta, egyelőre nem készült megyei felmérés azzal kapcsolatban, hogy a gyümölcsösökben okozott-e károkat a korábbi hideg időszak. De bárki ellenőrizheti, hogy sérültek-e a gyümölcsfái, mindössze annyi a teendője, hogy egy virágrügyes ágat bevisz a lakásba és vízbe teszi. Ha tíz napon belül kivirágzik, akkor annak nem ártott a fagy. A szakember megjegyezte, jelenleg ennél biztosabb módszerrel nem lehet felmérni a károkat, tavasszal majd egyértelműen látszik, hogy melyik fákon indul be a rügyduzzadás, és az is, hogy melyek sérültek – azokról érintésre leesnek a virágrügyek. Mint ismeretes, a legérzékenyebbek a csonthéjas gyümölcsfajok, közülük is a barack.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!