Csíkszeredában született, Esztergomban alussza örök álmát Tamás József építész, a madéfalvi emlékmű tervezője. A híres építésznek nincs egyenes ágú leszármazottja, két lánya volt, de ők az 1990-es évek végén hunytak el Esztergomban. Annak próbáltunk utánanézni, hol van a Siculicidium emlékmű tervezőjének síremléke.
2011. október 13., 18:002011. október 13., 18:00
2011. október 13., 18:282011. október 13., 18:28
Emlékműavatás Madéfalván. A felvétel 1905. október 8-án készült
Az 1764-es madéfalvi mészárlást követően, a Vészhalomnak elnevezett közös sírba a visszaemlékezők szerint 45, nagyrészt háromszéki áldozatot temettek el. (A csíki falvak halottait a hozzátartozók hazaszállíthatták.) A tömegsírt a vérengzést követően és a 19. században is több kopjafával, kereszttel jelölték meg. Az eseményhez méltó emlékmű állításának a gondolata már az 1860-as évek elején megfogalmazódott, de csak 1891-ben alakult meg az a bizottság, mely egy emlékmű felállítását tűzte ki célul. Egy évre rá a csíkszeredai származású, a 19. század végén Budapesten tervezőirodát fenntartó Tamás József építészmérnök ingyen felajánlotta az emlékmű terveinek elkészítését. A terveket 1895 januárjában hagyta jóvá az országos képzőművészeti tanács, majd 1898. május 10-én tették le az emlékmű alapkövét, és még ugyanaz év decemberére a turulmadár is felkerült a csúcsára. Tamás József terveit Szász István építész vitelezte ki, a turulmadarat pedig Köllő Miklós gyergyócsomafalvi születésű szobrász mintázta meg. A feliratot hordozó márványtábla Sánta Nándor műve, a felirat szövegének első részét dr. Szádeczky Lajos kolozsvári történész, a második, verses részét, pedig dr. Balló István csíkszeredai tanár írta. Az emlékmű ünnepélyes felavatására később, 1905. október 8-án került sor.
Hol nyugszik Tamás József?
A szálak a Csíki Hírlap egyik hűséges olvasójához, a csíkszeredai Salamon Jánoshoz vezetnek. Salamon az 1990-es évek elején Madéfalva polgármestere volt. Domokos Pál Péter 1992-es temetésére ment ki egy kis madéfalvi csoporttal, és itt, illetve az esztergomi Mindszenty József-emléktábla megkoszorúzása, de legfőképpen – szavai szerint – „a Jó Istennek és a gondviselésnek” köszönhetően megismerte a néhai híres építész két lányát, Tamás Magdolnát és Tamás Emíliát, akik Esztergomban az Arany János u. 1. sz. alatt laktak. Az esztergomi lakást édesapjuk építette a trianoni békediktátumot követő 1920-as években. Ezt a lakást sajnos, a kommunista hatalom államosította, a két Tamás lánynak egyetlen szobát hagytak, és az 1990-es években nagyon szerény körülmények között élték öreg éveiket, nem valósulhatott meg életük egyik álma, hogy ellátogassanak Madéfalvára, élőben csodálhassák meg édesapjuk egyik legszebb alkotását.
Csíkszeredában született, Esztergomban temették
Tamás József építésszel kapcsolatosan eddig két biztos dátumról tudunk: a születés és a halál. Születési dátumaként a csíkszeredai plébánia anyakönyvébe 1868. február 11-ét írták be, és egy hónapra rá, 1868. március 16-án keresztelte meg Lőrincz Ferenc plébános. A feljegyzés szerint a Tamás család Csíkszeredában, a Rákóczi fejedelem utca 18. szám alatt lakott, a kisgyerek édesanyja Orbán Julianna, édesapját pedig szintén Tamás Józsefnek hívták. A házra a régi csíkszeredaiak még emlékeznek, a mai Kereskedelmi Bank helyén állt. Az építész alig 62 évesen, 1931. június 17-én hunyt el Budapesten, és a gyászjelentő tanúsága szerint Esztergomba szállítva, három napra rá, 1931. június 19-én helyezték örök nyugalomra a belvárosi római katolikus temetőben. Felesége Spanraft Berta volt, akitől két lánya, Magdolna és Emília született. A gyászjelentőből tudjuk, hogy két testvére, Tamás Sándor és dr. Tamás Lázár, illetve két sógornője, Tamás Sándorné Szabó Irma és dr. Tamás Lázárné Kovács Brigitta gyászolta.
Veszélyben a síremlék
Salamon János közbenjárására, Esztergom Polgármesteri Hivatala 1992-ben Tamás József építész kriptájának megváltását 50 évre engedélyezte, költségtérítés nélkül. A dr. Takács Márta esztergomi jegyző által aláírt, és 1992. május 9-én kibocsátott, 7030-2/1992-es határozatban indoklásként az áll, hogy „Tamás József kriptájának védetté nyilvánítása folyamatban van az Országos Műemléki Felügyelőségnél”. Idén nyáron Salamon János újra Esztergomban járt, a síremlék még állt, viszont egy felszólító sárga színű kartonpapír jelezte, hogy „Lejárt sír!!!”, és valaki kézzel rámázolta: „1981-ben”. Itt az ideje összefogni annak érdekében, hogy a síremlék megmentődjön. Várjuk magánszemélyek, civil szervezetek, egyesületek, önkormányzatok és az egyházak erre vonatkozó elképzeléseit. A Székelyhon és a Csíki Hírlap felvállalja a síremlék megmentése körül történő lépések közzétételét, népszerűsítését.
A fenti felvételek Tamás József fiatalkori, illetve utolsó, 1931-es fényképe. Ez utóbbi 1931-es Beszkárt-igazolványán található (BSZKRT – Budapest Székesfővárosi Közlekedési Rt.)
Salamon János és a Tamás lányok. A felvétel 1992-ben készült, Esztergomban
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!