Fotó: Kristó Róbert
Antal Vidor, aki jelenleg Csíkszeredában éli nyugdíjas éveit, mozgalmas nyolc évtizedet tudhat a háta mögött. Szaktudásának köszönhetően több Hargita megyei vállalatnál is vezető pozíciót töltött be, ugyanakkor a 80-as években magyarkodása miatt a kommunista titkosszolgálat (Securitate) figyelni kezdte, külföldre nem engedték. Lányának Svédországba való távozását követően Balánbányára helyezték.
2012. március 07., 15:532012. március 07., 15:53
2012. március 07., 16:082012. március 07., 16:08
Munkásságáról nyolcvanadik születésnapja alkalmából beszélgettünk Antal Vidorral – akit a napokban egy sajnálatos baleset ért. A zebrán ütötte el egy autó, de szerencsésen megúszta a találkozást, így orvosi ellátást követően hazaengedték a sürgősségiről.
Antal Vidor 1932. március 3-án született. A családi gyökerek Szépvízhez kötik. Felmenői gazdálkodással foglalkoztak. Édesapja, Antal Árpád és édesanyja, leánykori nevén Szatmári Teréz, a 19. és 20. század fordulójának környékén született. Édesapjának még két testvére volt, egyiküket Vidornak hívták, őróla kapta a nevét – magyarázta az ünnepelt. Szülei 1919-ben fogadtak örök hűséget egymásnak. Házasságukból három gyermek született: Antal Géza, Anna és Vidor, aki a legfiatalabb hármójuk közül. Nővére még él, viszont bátyja tavalyelőtt elköltözött az élők sorából.
Antal Vidor iskoláit Szépvízen kezdte 1939-ben, román iskolában, mert más nem volt, viszont 1940-ben, a fordulat után már magyarul folytatta. 1945-ben került a csíkszeredai római katolikus főgimnáziumba (ma Márton Áron Gimnázium), ahol egészen 1948-ig vallásos nevelésben részesültek, majd elkezdődött a vallásos nevelés kilúgosítása, a kommunista ifjúság kinevelése – magyarázta Antal Vidor. „A háború után a szülők nagyon nehéz anyagi körülmények közé kerültek, bátyja fogságban volt Nyugaton, így a gimnazista évek alatt volt időszak, amikor télvíz idején közel fél évet is gyalog jártam Szépvízről a gimnáziumba. Reggel bejöttem, délután hazamentem. Télen a fát is mi hordtuk az iskolába. Sokat fagyoskodtunk, de tanulni akartunk” – mesélte. 1948-ban vegyes líceummá alakították az iskolát. Nagy volt a vallásellenesség, és importdiákokból besúgói hálózatot építettek. „1950-ben hét osztálytársamat koholt vádakkal bezárták, így harmincketten maradtunk az osztályban, és ennyien is érettségiztünk 1951-ben” – idézte fel Antal a szomorú időket. Ugyanakkor az érettségin első helyen végzett és éltanulói helyet kapott az elért 9,90-es osztályzattal. Megjegyezte, „a nehézségek ellenére kiváló tanári gárdánk volt, akik nemcsak a szakmát tanították meg, hanem emberségre, a szülőföld és a fajtánk szeretetére is neveltek”. Kiemelte az osztályfőnök Berecz Lajos és Somai János tanárok nevét.
Főiskolára a kolozsvári Bolyai Egyetem kémia szakára jelentkezett. „Másodéves koromban egy gyógyszerkutatási programba is bekapcsolódtam dr. Balogh Antal – aki fitódi származású – gyógyszerkutató és egyetemi tanár mellett. A gyógyszerkémiáról írt diplomadolgozatomat több külföldi szaklapban is megjelentették, 56-ban pedig az egyetem kiadványában.”
1955-ben, az egyetem elvégzése után nem adódott sok lehetőség, ezért Csíkszentsimonba került a keményítő- és glükózgyárhoz, ahol termelési osztályvezető, majd főmérnök lett. Eközben alkalma adódott jelentkezni a Bolyai Egyetemre tanársegédi állásra, amit 1957-ben meg is tett, és tizenhárom jelentkező közül őt vették fel, viszont egyre nyugtalanítóbbak voltak a hírek „a románosítás szele fújt” az egyetemről, így visszamondta a kinevezést – mesélte Antal. Hozzáfűzte, a Bolyai Egyetem megszüntetésével 600 magyar családnak került veszélybe az egzisztenciája, egyik napról a másikra. Egy kolozsvári gyűlésen Iliescu és Ceaușescu jelenlétében szüntették meg a Bolyai Egyetemet, melynek több tanár is áldozata lett.
Antal Vidor Szentsimonban maradt. Azokról az évekről elmesélte, hogy sikerült létrehozni a glükózrészleget, és saját elképzelései alapján a vállalat megnyerte egy szeszrészleg építését is. „A technikai előtanulmányt én állítottam össze” – említette meg Antal. Megjegyezte, hogy kutatómunkát is folytattak, és több új terméket piacra dobtak (zeamil a fagylaltgyártáshoz, oxidált keményítő a textilipar részére). A szeszrészleg 1968-ban kezdett üzemelni, és naponta 15 ezer liter szeszt gyártottak. Abban az évben történt a megyésítés, és a megyei szervek kiemelték a gyártól. A megyei tanács végrehajtó bizottságának tagjává választották, és kinevezték a megyei helyi ipari vállalatok vezérigazgatójának, ahol két évig tevékenykedett.
Aztán Bukarestből hoztak egy importkádert, így őt leminősítették főmérnökké – tudtuk meg. Mindez a románosítási folyamat része volt, magyar nem tölthetett be vezető pozíciót. 1970-ben áthelyezték a megyei élelmiszeripari kombináthoz vezérigazgatónak. A kombinát megszűntével a tejipari vállalat igazgatója lett. Elmondása szerint ezt a pozíciót kényszerből fogadta el, mert Fazekas Lajos, az akkori első titkár azt mondta neki, hogy költözzön ki a megyéből, ha nem vállalja. Hargita megyében akkoriban hat tejgyár tartozott hozzájuk, ezek közül egyedül a csíkszeredai működik jelenleg. A beszélgetés során felelevenítette, hogy a 80-as években a securitate megfigyelte. A keresztlánya apját építették be ellene. A jelentésekből kiderült, hogy „ismerték Antal Vidor magyarkodását”. A székely himnusz miatt is volt hivatva, amit egy szilveszterkor énekelt el.
1989-ben igazgatói pozíciójából eltávolították – mivel a lánya Svédországba távozott –, és Balánbányára helyezték, ahol a 2-es feldolgozóegységhez került. A forradalom után a megyei Nemzeti Megmentési Frontnál dolgozott közel egy esztendőt. 1990. augusztus 1-jén nyugdíjba vonult. Tizenhat éve a Büdös Alapítvány elnöke és alapító tagja. Egész életében a jégkorong szerelmese volt, ugyanakkor hobbija az utazás. Összesen huszonkét országban járt.
A beszélgetés végén Antal Vidor azon véleményének adott hangot, hogy a megyében nagy kárt okozott a kollektivizálás, ugyanakkor a privatizációkat felül kellene vizsgálni, mert az összes itteni vállalat más megyeiek kezébe került, az egykori szeszgyárat pedig újra kellene indítani, a burgonyaágazat fellendítése érdekében.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!