Rajzolj baktériummal, készíts boszorkányhabot, tekerj DNS-felhőt egy üvegbotra – vagy nézd végig a weben.
2012. május 09., 11:202012. május 09., 11:20
2012. május 09., 15:132012. május 09., 15:13
Mintha a Discovery Science szerkesztőgárdájába botlottál volna fizetésnap előtt: két napig a Sapientia – EMTE csíkszeredai épületében, a laboratóriumok előtti térben ujjlenyomatokat hívnak elő és alkoholszondákat fabrikálnak, a szaklaborokban búvártojást, porbombát, boszorkányhabot állítanak elő, de aki akar, maga pépesíthet banánt, hogy konyhasó, mosogatószer és izopropil-alkohol hozzáadásával DNS-t izoláljon a koktélból. Ezt ott majd úgy fogják mondani: a kromoszomális DNS viszkózussá válik és kicsapódik. A biomérnöki és élelmiszertudományi tanszékek május 10–11. között szervezik meg a Nyílt Laborajtók nevet viselő rendezvényt, amelyet most először virtuális térbe is helyeznek: aki nem tud ott lenni, webkamerák segítségével nézheti végig a természettudományos kísérleteket.
A nyílt nap elsősorban – de nem kizárólag – középiskolásoknak szól: a természettudományok és a tudományos kutatás iránti érdeklődést akarják felsrófolni az erre fogékony diákokban, akik később akár azt is fontolóra vehetik, hogy a kar által nyújtott lehetőségeket – például az országos szinten ritkának számító magyar nyelvű szakképzést vagy a korszerű, jól felszerelt laboratóriumokat – igénybe véve szerezzenek egyetemi diplomát. Ehhez pedig a legmeggyőzőbb módszert választották:
rendkívül látványos kísérleteket
A Nyílt Laborajtók két helyszínen zajlik: a Sapientia – EMTE épületében, a laboratórium bejárata előtti térben olyan, a nagyközönség számára nyitott, érdekes kémiai kísérleteket végeznek, mint a Vihar a kémcsőben, a Sapi-kifestős, a Megtalálom a bűnöst (ujjlenyomatok előhívása) vagy az Alkoholszonda készítése.
A szervezetten érkező diákcsoportok előtt a szaklaboratóriumok is megnyílnak: itt összetettebb, ezért időigényesebb kísérleteket mutatnak be, amelyeket rövid anyag- és módszerismereti, illetve a gyakorlatok elvégzéséhez szükséges elméleti bevezető előz meg. A kiscsoportos foglalkozások közül a Boszorkányhab készítése, a Búvártojás, a Porbomba készítése lesz látványos, de azt is megnézik, hogy milyen baktériumok találhatók a savanyú tejben, piros és zöld fluoreszcens fehérjét termelő baktériumokkal rajzolnak táptalajra, illetve DNS-t izolálnak banánból, konyhai módszerekkel. A rendezvény mindkét nap 10 és 16 óra között látogatható – közölte dr. Mara Gyöngyvér szervező. Az adjunktus szerint a tavalyelőtti és tavalyi nyílt napokon sem panaszkodhattak az érdeklődés hiányára, mivel kiadásonként több száz diák fordult meg a rendezvényen. Idén azonban „tágítják” a nyílt napokat, mivel most először
webkamerák közvetítésében
bárki végignézheti a kísérleteket. A kamerák linkjeit a kar honlapjáról és Facebook-oldaláról lehet elérni, a közvetítés a rendezvény kezdetétől válik majd élővé. Aki a virtuális részvételt választja, az sem kényszerül csupán a szemlélő szerepébe – az online ügyelet révén kérdéseket tehet fel, magyarázatokat, képeket kérhet.
– A Nyílt Laborajtók elsődleges üzenete: fedezd fel a természettudományok szépségét, kísérletezz! De nem rejtett szándékunk, hogy a biomérnöki szakok nyújtotta lehetőségeket is népszerűsítsük, mert a Székelyföldön túl a Partiumba, egyáltalán minden érdeklődőhöz el szeretnénk juttatni az információt: Csíkszeredában jól képzett, elkötelezett oktatók és jól felszerelt laboratóriumi rendszer várja a hallgatókat – közölte Mara Gyöngyvér.
„Életközpontú” és hi-tech
biomérnöki tanszékről beszél dr. Lányi Szabolcs egyetemi tanár, tanszékvezető és dr. Ábrahám Beáta docens, dékánhelyettes is – olyan felsőoktatási rendszerről, amelyben egyaránt figyelnek azok igényeire, akik az egyetem után a tudományos világ vezető külföldi egyetemeinek laboratóriumaiban dolgoznának tovább, és azokra, akik itthoni, de a mindinkább specifikussá váló elvárásoknak megfelelni tudó képességek birtokában építenék pályájukat.
– A változás után a felsőoktatásban nagy hangsúlyt helyeztek a gazdasági szakemberek képzésére, jó képességű, hatékony embereket képeztek az egyetemeken. Ma és az elkövetkező években viszont új igények jelentkeztek: miután már jószerével nincs, amivel gazdálkodni, rendkívül fontossá vált azok munkája, akik olyan termékeket tudnak teremteni, amelyekre a piacnak, a társadalomnak szüksége van. Ez pedig mérnöki feladat. A mára már akkreditációval rendelkező Sapientián, a biomérnöki szakon még egy lépéssel előbbre járunk, mivel a mérnöki tudáshoz gazdasági tudást is társítunk. A biológia egyre hangsúlyosabb bevitele az alkalmazott tudományokba pedig még előrébb mutat: egyenesen megelőzi korunkat – értékelt Lányi Szabolcs.
A csíkszeredai karok egyébként július 25-ére hirdették meg az idei – kizáró jellegű személyes meghallgatásból (kompetencia-felmérésből) és az érettségi vizsga átlagát 100%-ban figyelembe vevő dossziévizsgából álló – felvételit, a beiratkozás július 16–24. között történik, szombaton is.
(x)
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!