Fotó: Kristó Róbert
Tavaly is december elején volt jelentősebb havazás Csíkszeredában, és idén is november végére, december elejére jelzik előre az első nagyobb mennyiségű havazást a meteorológusok.
2012. november 08., 16:052012. november 08., 16:05
2012. november 08., 16:272012. november 08., 16:27
Az Országos Meteorológiai Szolgálat közzétette a november és január közötti időszak időjárására vonatkozó becsléseket. Ezen hosszú távú előrejelzések mintegy hatvan százalékban szoktak beigazolódni.
A becslések szerint november 23. után lehet téliesebb időjárásra számítani, ekkor, november végén, december elején lesz az első olyan havazás is, amely nyomán egy ideig meg is marad a hótakaró. Ebben az időszakban folyamatosan nulla fok alá várhatóak a legalacsonyabb hőmérsékleti értékek, főként az ország északi, észak-nyugati részén és a hegyvidéken. Novemberben összességében a megszokotthoz közeli hőmérsékleti értékek várhatók, kivéve az ország északi és észak-nyugati részeit, ahol a sokévi átlagnál (Romániában a novemberi sokévi átlaghőmérséklet 4,2 Celsius-fok) hidegebb lesz. Csapadék a megszokottnál több lehet novemberben, az ország déli és délnyugati részének kivételével a többi térségben az átlagosnál magasabb csapadékmennyiség várható.
Decemberben az ország nagyobb részén az átlagosnak megfelelő lesz a hőmérséklet, a decemberi átlaghőmérséklet Romániában –0,6 Celsius-fok. A délkeleti és nyugati országrész kivételével a csapadék decemberben is több lesz, mint az átlag, az előrejelzések szerint meg fogja haladni a várható csapadékmennyiség a decemberi sokévi átlagot jelentő négyzetméterenként 43,2 litert.
A januári hőmérsékleti értékek is közel fognak állni a –3,1 Celsius-fokos sokévi átlaghoz, és a csapadékmennyiséget is a négyzetméretenként 37,2 literes átlaghoz közel várják a meteorológusok.
Florinela Georgescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat vezetője azt nyilatkozta, mindhárom téli hónapban, decemberben, januárban és februárban is számítani kell legalább egy-egy nagyobb viharra. „A meteorológusok szerint az országban megszokott télre kell számítani, amelyhez az extrém meteorológiai jelenségek is hozzátartoznak, tehát nagy havazások és hosszabb fagyos időszakok is” – mondta a tisztségviselő.
Amint azt a marosvásárhelyi területi meteorológiai központnál megtudtuk, tavaly ősszel Csíkszeredában október 16-án havazott először, azonban nem maradt meg ennek nyomán hóréteg. Az első hóréteg tavaly a tél kezdetén december 8-án alakult ki, akkor 3 centiméteres volt a hó. Az igazi tél azonban néhány nappal később kezdődött, december 18-án esett hat centiméteres hó a városban.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!