Fotó: Kristó Róbert
Nem kell kétségbeesni attól, hogy a Waberer`s Románia fuvarozási cég teherszállító részlege kivonult Csíkszeredából, mert a város egyetlen lejnyi adósságot sem halmozott fel. Ez a megyéről már nem mondható el – hangzott el egy pénteki konferencián. Mi Csíkszereda polgármesterének prezentációjára voltunk kíváncsiak. Ráduly Róbert szerint egy gyengén teljesítő országban és egy mérsékelten teljesítő Hargita megyében Csíkszereda sem tud jól teljesíteni.
2014. november 24., 10:052014. november 24., 10:05
2014. november 24., 10:062014. november 24., 10:06
Egész napos konferenciát tartottak pénteken a csíkszeredai Hunguest Hotel Fenyő szállodában, a szervező Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa és a Romániai Magyar Üzleti Egyesület volt.
A szálloda nagy előadótermében nem volt szabad hely, ezért a szervezőknek pótszékekkel sikerült mindenkinek üllőhelyet biztosítani. Mi Ráduly Róbert Kálmánnak, Csíkszereda polgármesterének előadását hallgattuk végig, mivel annak a következő volt a címe: Csíkszeredai befektetési lehetőségek.
Csíkszeredának nincs tartozása
„Csíkszeredáról nem lehet szólni Románia nélkül: nekünk sem sikerült egy gyengén teljesítő országban és egy mérsékelten teljesítő Székelyföldön, illetve Hargita megyében jól teljesíteni” – kezdte Ráduly, aki szerint az elmúlt évek sikereinek és kudarcainak jó példája a Waberer’s Románia fuvarszervező cég, „amely évekkel ezelőtt azért jött, mert fantáziát látott ebben az országban, majd azért ment, mert úgy látta, hogy a magyar gazdaságpolitika sokkal szállítmányozó-barátibb, mint a román. Amilyen jól jött a városnak valamikor a cég idetelepedése, olyan rosszul esett, amikor ment”.
„Ettől még nem kell kétségbeesni, mert Csíkszereda egy lej adósságot nem halmozott fel, ez a mostani és az előző városvezető érdeme. Ezt a megyéről nem mondhatjuk el, mert a megye azon van, hogy hosszú távon annyira eladósodjon, hogy tíz évig kényszerhelyzetben fickándozzon ez a térség. 2004 óta a költségvetésünk 15-25 százalékát beruházásokra fordítjuk, emellett makacsul kitartunk” – folytatta a polgármester.
Az emberek nem mernek aláírni
Meglátása szerint egy olyan típusú harc zajlik Romániában, amely oda vezetett, hogy a közszféra nem dolgozik, a közszférában, a kincstárban hiába van pénz, az államnak az az érdeke, hogy ezt a pénzt minél nehezebben lehessen elkölteni, ezért mindenféle megkötést kitalál.
„Ami korábban két hét alatt levezényelhető közbeszerzési eljárás volt, az most legkevesebb fél évet tart. Az emberek nem mernek aláírni, mert napjaink Romániájában a korrupciót úgy definiálják, hogy hoztál egy döntést, ami neked vagy másnak kedvező volt. Kérdem én, hogy a polgármester miért van, azért, hogy mindenkinek ártson? Ellenkezőleg: azért van, hogy az önkormányzattal olyan döntéseket hozzon, amely a közösség számára kedvező legyen. Ebben az országban most olyan sport zajlik, aminek nem lesz jó vége.”
A tulajdonképpeni előadásról
Visszatérve az előadás tematikájára, Ráduly a következőképpen fogalmazott: Csíkszereda esetében egyik fontos célkitűzésük az volt és maradt, hogy az energiagazdálkodás terén előrelépjenek. „Egy lehetőség a tömbházak hőszigetelése: rengeteget hőszigeteltünk. Csíkszereda azon kevés városok egyike, ahol a lakokkal el tudtuk hitetni, hogy érdemes a hőszigetelésbe fektetni. A következő évben is milliós nagyságrendű hőszigetelésekre készülünk” – mondta, majd rátért a Szakszervezetek Művelődési Házára.
„Még egy fontos bejelentenivalóm van: megvásároltuk a Szakszervezetek Művelődési Házát. Ennek az épületnek van egy külön bejáratú szárnya, amely alkalmas irodáknak, aki tehát úgy látja, hogy befektetne a városban, az már most irodát választhat magának. Az a tervünk, hogy oda üzleti központot hozunk létre, ami akkor működik, ha vannak üzletek, üzletek pedig akkor vannak, ha vannak vállalkozók és vállalkozások. Mi a helyet tudjuk biztosítani.”
„Ha ollókecegtető volnék”
„A város ma is nettó megtakarító, ma is jelentős forrásai vannak. Ha politikusként gondolkodnék, amit nem szoktam és bízom benne, hogy nem is tanulom meg soha, akkor azt is mondhatnám, hogy a jövő esztendő választás előtti év, ezért mondhatnám, hogy jövőre rengeteg forrásunk lesz. Ha ollókecegtető volnék, akkor egyfolytában tudnám a szalagokat vágni. Én ezzel szemben azt szeretném, hogy közösen használjuk ki a város befektetési lehetőségeit, mert az a jó, ha nemcsak a város költségvetése áll jól, hanem a vállalkozók is tisztességes hasznot tudnak megvalósítani” – zárta húszperces előadását Csíkszereda polgármestere.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!