Fotó: Kristó Róbert
A Csíkszeredai Városnapok keretében a központi parkban péntektől vasárnapig kézműves kiállítás és vásár várja az érdeklődőket, akik nemcsak a kész portékákat csodálhatják és vásárolhatják meg, hanem azok előállítását is megtekinthetik, sőt ki is próbálhatják az elkészítési technikákat.
2012. augusztus 04., 14:112012. augusztus 04., 14:11
2012. augusztus 04., 23:202012. augusztus 04., 23:20
A sétányok szélén szorosan egymás mellett sorakoznak a népi mesterek standjai, ahol gyönyörű faragványok, festett bútorok, népi viseletek, tűzzománc ékszerek, bőrből készült eszközök, nyergek, ostorok, tarsolyok, számos gyermekjáték, gyöngyök, csipkék, nemezviseletek csábítják a parkba kilátogatókat.
A népi mestereknek köszönhetően a nemezelést, bútorfestést, korongozást, kötélverést, gyöngyfűzést, rézdomborítást, rojtkészítést, csipkeverést, kovács- és kádármunkát is kipróbálhatják mindazok, akik erre késztetést éreznek.
Szőke Tibor kádár rögtönzött műhelyében egy hatalmas kerti fürdődézsa készül. A három köbméternyi víz befogadására tervezett kádban ülőkék lesznek, valamint egy létra is dukál hozzá, hogy az ember kényelmesen belemászhasson. Szőke Tibor Barna, a mester fia elmondta: az érdeklődők kipróbálhatják a kádár mesterséget, a többi között például a dongahasítást. A műhelyben számos szerszám áll rendelkezésre: kézvonók, cirkalom (körző), pucoló kések, döngölők, fa hasítóékek, bárd. Ezek nagy részével még a nagyapám is dolgozott – jegyezte meg az ifjú mester, aki elárulta, hogy a Kézdivásárhelyhez közel eső Haraly faluból jöttek. A település Háromszéken a kádárság bölcsőjének számított, szinte minden család ezzel foglalkozott. Apáról fiúra öröklődött a mesterség, a gyermekek játszva tanulták a szakmát felmenőiktől.
A sétány túloldalán az illyefalvi Gábor Tibor kovácsmester hajlította üllőjén a patkónak szánt vasat. Keze ügyében kalapács, gömbölyű szájú és lapos fogó, patkófalcoló, patkólyukasztó hevert. A bemutatóhoz használt tábori fúvót még a katonák használták a háborúkban, főleg patkókészítéshez – mondta a mester. A szabadtéri műhelyben egy hatalmas, vasból készült Szent Korona-másolat van kiállítva. Megtudtuk, hogy augusztus végén Mezőhegyesre szállítják, ahol egy, 1956-ban a szovjetek által lerombolt emlékművet fognak visszaállítani. A Szent Korona másolatának nyolcvan centiméter az átmérője, több mint négyszáz nittszeg tartja össze a darabjait.
A csíkszentkirályi Bors István népi faragó standján az egykori gazdaságokban használatos szállítóeszközök, gépek (szekerek, boronák, ekék, szövőszékek, tilók) aprólékosan és nagy gondossággal elkészített modelljei láthatók.
A kézműves vásárban ki is próbálhatja mindenki a neki tetsző szakmát. Ha kézügyességét nem tartja megfelelőnek, megvásárolhatja a kívánt portékákat, amelyek sajnos a mai jövedelmekhez viszonyítva borsos áron kaphatók, viszont az is igaz, hogy meg kell becsülni az egyedi kézműves termékeket.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!