Nemzetközi természetművészeti kiállítás Csíkszeredában

Lélegző természet címmel nyílt nem mindennapi kiállítás csütörtökön délután a csíkszeredai Siló – Kortárs Művészeti Központban. A nagyszabású tárlat a koreai, II. Yatoo-I Nemzetközi Természetművészeti Projektre nyújtott rálátást, ugyanakkor nyolc itt élő képzőművész is készített egy csoportos installációt, így lépvén párbeszédbe a falon megjelenő munkákkal.

Szőcs Lóránt

2012. december 13., 18:552012. december 13., 18:55

2012. december 13., 19:152012. december 13., 19:15

 

A természetművészeti program különlegessége abban áll, hogy kurátora, a dél-koreai Jeon Won-Gil a világ minden részéről – a világhálón – felkutatta mindazokat, akik ezen a területen alkotnak. „Olyan alkotókat szólítanak meg, akik a tájjal foglalkoznak, vagy valamiképpen közük van a természetművészethez. Nemcsak képzőművészeket, hanem művészettörténészeket vagy kurátorokat is toboroznak. Így jött létre tavaly az első Yatoo-I Nemzetközi Természetművészeti Projekt, idén novemberben pedig éppen Sepsiszentgyörgyön mutatkozott be Európában elsőként a második projekt, amelyet most áthoztak Csíkszeredába is” – vázolta fel az előzményeket a szervező.

Hozzátette, olyan installációkat láthatunk, melyet 54 művész alkotott mind a hat kontinensről. Ezek nem egy archívumból voltak kiemelve, hanem pontosan a jelenlegi kiállításra készültek. Persze csak dokumentáció formájában küldhették el az anyagot, hiszen egyfelől ezek az alkotások a világ különböző pontjain jöttek létre, másfelől legtöbbször mulandók vagy pillanatnyi performanszok, gesztusok, melyek csak fénykép formájában örökíthetők meg – jegyezte meg Péter Alpár.

A fotók méretét és formáját a projekt kurátora határozta meg, az ő utasítása alapján kerültek a falon egységes tömbbe a képek. „Ezáltal is hangsúlyozzák azt a művészeti felfogást, hogy nem az egyén egója, hanem a közösség építőszelleme a fontos. Az adja az erejét ennek a tárlatnak, hogy együtt hoztuk létre” – hangsúlyozta Péter Alpár, a kiállítás helyi szervezője.

Szintén a kurátor kezdeményezésére minden helyszínen bevonják a környéken élő képzőművészeket, akiket foglalkoztat a természetművészet is, hogy hozzanak létre egy csoportos installációt – tudtuk meg a tárlatot rendező képzőművésztől. Sepsiszentgyörgyön 13 fűkör volt elhelyezve egy alkotói koncepció szerint a térben, a silóban pedig nyolc szalmabálát alakítottak át maguk az alkotók, avagy azoknak a képzőművészeknek az utasítására készültek, akik nem tudtak személyesen is eljönni.

A két csoportos installációval fogalmaznak meg egy üzenetet. „Nem titkolt vágyunk és gyakorlatilag ez a projekt is egy nagyobb lélegzetű terv állomása, hogy egy Yatoo-I Konferencia jöjjön létre jövőben Szöulban, amely előkészíti 2014-re a Global Nomadic Projektnek nevezett nagyméretű akciót. Ott már a bevont kortárs képzőművészek egyszerre alkotnának a bolygónkon, így egy négy hónapos egységes folyamatot hoznánk létre. Szóval ez az első megnyilvánulása egy világot átfogó képzőművészeti akciónak, melybe sikerül Székelyföldet is bekapcsolnunk” – összegzett Péter Alpár.

A kiállítás január 13-ig látogatható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei