Nem változik a felvételi

•  Fotó: Lukácsi Lehel

Fotó: Lukácsi Lehel

Nincsenek lényeges változások az idei középiskolai és szakiskolai felvételi módszertanában.

R. Kiss Edit

2015. március 09., 10:572015. március 09., 10:57

A módszertan, a naptár és egyéb szükséges dokumentumok közzétételével elkezdték a Hargita Megyei Tanfelügyelőségen az idei középiskolai és szakiskolai felvételi előkészítését. Görbe Péter tanfelügyelő közölte, a beiskolázási tervet még nem hagyta jóvá az oktatási tárca, de már elő van készítve az erről szóló kormányhatározat. A tanfelügyelő úgy értékelte, az idei felvételi érdemben nem változik az előző évekhez képest.

A nyolcadikos diákokat ebben az évben is egy, a június 22-én kezdődő országos felmérésen elért média és az öt-nyolc osztály átlaga alapján kiszámolt felvételi jegy szerint osztják majd el, megjelölt opcióik és a helyek függvényében, egy számítógépes program segítségével a középiskolai helyekre. A felvételi jegybe 75 százalékban számít bele az országos felmérésen elért eredmények átlaga és 25 százalékban az öt-nyolc osztályos média. Az induló kilencedik osztályok számát, profilját, tehát a középiskolai továbbtanulási ajánlatot május elején teszik közzé, és abban a hónapban kapják meg a végzős általános iskolások a felvételi tájékoztató füzetet is. Május folyamán már megszervezik a tehetség- és nyelvi próbákat azon szakokra, ahol ezek szükségesek, a felvételire való beiratkozási lapokat pedig július 3-7. között töltik majd ki a nyolcadik osztályt végző diákok és szüleik. Az első elosztást július 14-én tartják.

A kilencedik osztállyal kezdődő, hároméves szakiskolai képzésbe is a tavalyihoz hasonló módon lehet felvételt nyerni. A középiskolák április 30-án kell közzétegyék, hogy milyen szakokat indítanak, április 6-10. között, a Szakmák hetén viszont már iskolai rendezvényeken népszerűsíthetik a szakoktatást. Erre a hétre azt is előírták, hogy minden nyolcadik osztályos diák tanácsadásban részesüljön a szakoktatási lehetőségekről. A tanácsadás később, márciusban és májusban az általános iskolákban is kell folytatódjon.

A szakoktatásba való felvétel a beiratkozás és a helyek függvényében zajlik, a beiratkozási lapokra a diákok öt-nyolc osztályos médiáját, továbbá az országos felmérésen elért eredményét is felvezetik. A szakoktatásba készülők június 15-18. között már beiratkozhatnak a középiskolákba, az országos felmérést azonban csak ezután szervezik meg, így ezek eredménye később kerül fel beiratkozási lapjukra. A középiskolák kiegészítő vizsgát szervezhetnek, ha a szakiskolai osztályokba túljelentkezés van. A szakiskolai felvételi több szakaszos lesz, és egész szeptemberig tart, így az üresen maradó helyekre a középiskolai felvételi után is beiratkozhatnak a végzősök.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Nyári Ifjúsági Színpad: a Momentán Társulat és kolozsvári színészhallgatók lépnek színpadra

Folytatódik a Nyári Ifjúsági Színpad programja a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum udvarán: szombaton a budapesti Momentán Társulat interaktív impróshowja és karaoke party, vasárnap társasjáték-maraton, és a színházi előadás várja a közönséget.

Nyári Ifjúsági Színpad: a Momentán Társulat és kolozsvári színészhallgatók lépnek színpadra
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Közeleg a hetedik Feltöltő fesztivál

Zenével, közösségi élményekkel és lelki feltöltődéssel várja Gyergyószentmiklós a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivál közönségét. Június 18–21. között a „Boldogok, akik békét teremtenek” mottóval szólalnak meg a dallamok, hangzanak el az előadások.

Közeleg a hetedik Feltöltő fesztivál
Közeleg a hetedik Feltöltő fesztivál
2026. június 10., szerda

Közeleg a hetedik Feltöltő fesztivál

2026. június 10., szerda

Házkutatások Hargita megyében: cigarettát, szeszt és készpénzt foglaltak le

Két házkutatást tartottak szerdán Hargita megyében jövedéki termékek illegális birtoklása és forgalmazása miatt. A rendőrök 4720 szál cigarettát, 56 liter etil-alkoholt, 33,5 liter tömény szeszes italt és 5000 lej készpénzt foglaltak le.

Házkutatások Hargita megyében: cigarettát, szeszt és készpénzt foglaltak le
2026. június 09., kedd

Több gyergyószentmiklósi helyszínen zajlanak egyszerre munkálatok

Gyergyószentmiklóson jelenleg több infrastrukturális beruházás is zajlik párhuzamosan. Egyszerre dolgoznak a szennyvízhálózat bővítésén, a korábban felásott utak helyreállításán, és készülnek az elektromosautó-töltőállomások is.

Több gyergyószentmiklósi helyszínen zajlanak egyszerre munkálatok
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Megszüntették Barti Tihamér hatósági felügyeletét

A Brassói Ítélőtábla helyt adott a Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke által benyújtott fellebbezésnek, és jogerős döntéssel megszüntette az ellene korábban elrendelt hatósági felügyeletet.

Megszüntették Barti Tihamér hatósági felügyeletét
2026. június 07., vasárnap

Verekedés Salamáson

Salamási verekedéshez riasztották a maroshévízi rendőrséget június 6-án.

Verekedés Salamáson
Verekedés Salamáson
2026. június 07., vasárnap

Verekedés Salamáson

2026. június 07., vasárnap

Pszichiátriai kórházban csaptak fel a lángok

Szombat éjjel kigyulladt a gyergyótölgyesi pszichiátria. A tűzesetnek nincsenek sérültjei.

Pszichiátriai kórházban csaptak fel a lángok
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Óvni azt, ami a bölcsőtől a koporsóig része az életünknek – videó

Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.

Óvni azt, ami a bölcsőtől a koporsóig része az életünknek – videó
2026. június 05., péntek

Ezen a hétvégén is remek élményeket kínál a gyergyószentmiklósi Nyári Ifjúsági Színpad

A hétvégén újra benépesül a Tarisznyás Márton Múzeum udvara: játék, színház és könnyed nyári hangulat várja az érdeklődőket. A szervezők törekvése, hogy minden korosztály találjon magának valami érdekeset.

Ezen a hétvégén is remek élményeket kínál a gyergyószentmiklósi Nyári Ifjúsági Színpad
2026. június 05., péntek

Kilencvenhárom garázst bontottak le határidőre a Virág negyedben

128 engedély nélküli építmény volt a Virág lakónegyed déli részén. Ebből 93-at bontottak le önként a tulajdonosaik május végéig a városháza kérésének eleget téve. A többieket is fel kell számolni, hogy a negyed teljes felújítása megtörténhessen.

Kilencvenhárom garázst bontottak le határidőre a Virág negyedben
Hirdetés