Fotó: Barabás Ákos
Több csíki önkormányzat is úgy döntött, hogy jogi úton hajtja be az illeték- és adóhátralékokat, valamint a be nem fizetett bírságokat. Vannak azonban olyan esetek is, amikor házon belül próbálják megoldani a behajtást: akiknek van fizetésük vagy nyugdíjuk, azok esetében banki letiltásokkal próbálják a hátralékot behajtani. Akiknek nincs jövedelme, tulajdona, azoknál kérik a tartozás közmunkával való törlesztését.
2016. február 24., 10:012016. február 24., 10:01
Módszerváltás Kászonban
Kászonaltízen az önkormányzat felé felhalmozódott adósság – közel 178 ezer lej – többségét a be nem fizetett bírságok képezik, annak mintegy 90 százalékát pedig a roma közösség tagjaitól nem tudták behajtani – vallotta be András Zoltán polgármester. Egyébként a be nem fizetett összegek minden évben rontották a begyűjtési arányukat (románul: gradul de colectare), ennek kiküszöbölése érdekében tavaly ősztől a jogszabályok értelmében járnak el, törvényszékre adják ezeket az ügyeket. Megjegyezte azt is, előnye ennek az eljárásnak, hogy ezzel egy év után mentesül a költségvetésük az adósságoktól, hátránya viszont, hogy a bírósági döntések értelmében az érintettek közmunkában törleszthetik a felhalmozott adósságot.
Eredménytelen a közmunka Csíkmadarason
„Csíkmadarason az adófizetők többsége időben törleszti adóját, persze vannak, akik nem élnek a március végéig érvényes kedvezménnyel, de az év végéig többségük eleget tesz feladatának. Ugyanakkor településünkön is van pár olyan személy, akik tehetősebbek ugyan, de valamilyen oknál fogva még nem fizették ki a hátralékukat, de remélem, nemsokára törlesztenek” – ismertette a polgármester. Bíró László azt is kifejtette, ezekkel a személyekkel szemben is megvan egy toleranciaidő, de amennyiben azt látják, hogy a mulasztásban rosszindulat is van, akkor jogi úton próbálnak igazságot tenni. A szociálisan nehéz helyzetben lévőknek törekednek inkább munkát biztosítani, hogy legyen, amiből adózzanak, ám kevésbé részesítik előnyben a közmunkával való törlesztést. Az adók és illetékek 90 százalékban be vannak gyűjtve, azaz mintegy 30-40 ezer lej nagyságrendű a helyiek illeték- és adóhátraléka. Ami a teljes kintlévőséget illeti, 50 ezer lej körülire tehető Madaras esetében, ugyanis a fent említetthez még hozzászámolható a 10-20 ezer lej közötti, még ki nem fizetett bírság értéke.
40 ezer lejes kintlévőség Csíkszentimrén
Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere elmondta, esetükben december végéig az összadó értékének 13-14 százaléka nem volt még kifizetve, ez mintegy 40 ezer lejes kintlévőséget jelent. Az önkormányzat felé felhalmozódott adósság ki nem fizetett bírságokat (hét ezer lej) és elmaradt adók, illetékek értékét is tartalmazza. Az elöljáró megjegyezte, mindenféle adónemből van hátralék, hiszen aki nem fizet, az nemcsak egyik adónem esetében nem tesz eleget kötelezettségének, hanem egyiknél sem. A fent említett adósságok értékét az év elején sikerült valamelyest csökkenteniük.
A behajtások több módszerét is alkalmazzák Szentimrén: akinek van fizetése, nyugdíja azok esetében banki letiltásokkal próbálják a hátralékot behajtani, akiknek nincs jövedelme, tulajdona (szociális segélyből élnek) azoknál kérik a tartozás közmunkával való törlesztését. „A régi adók esetében – hiszen vannak olyan adónemek, ahol a hátralék értékével szinte egyenlő a kamat – elfogadtuk mi is azt a határozat-tervezetet, amelynek értelmében aki március 31-éig kifizet minden adót, annak az adóhátralékából származó kamat háromnegyede, vagyis 73,3 százaléka eltörlődik” – részletezte Kencse Előd. Hozzátette, remélik, hogy e kedvezmény által többen törlesztik adósságukat, ahogyan egyre többen élnek a nagycsaládosoknak járó adókedvezménnyel is, amelynek értelmében a három, vagy annál több kiskorú gyermeket nevelő családok mentesülnek a lakás és az ahhoz tartozó terület adózása alól.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!