Fotó: Kristó Róbert
Egységesítené büdösfürdői hulladékgazdálkodási stratégiáját a csíkszentkirályi és csíkszentimrei önkormányzat. A községvezetők szerint erre azért volna szükség, hogy minél hatékonyabban tudják megoldani azt a fürdőtelepen. Az illetékesek úgy látják, szükség volna a nyaralók tulajdonosainak mentalitásváltására is.
2014. május 07., 17:482014. május 07., 17:48
2014. május 07., 19:332014. május 07., 19:33
Több szemét termelődik Büdösfürdőn, mint amennyi elszállításáért fizetnek – állapította meg a fürdőtelepüléssel kapcsolatban Székely Ernő. Csíkszentkirály polgármestere kiemelte, csak tavalyra több mint háromezer lejes kintlevősége van a községházának a szemétilleték terén, olyan körülmények között, hogy a hozzájuk tartozó részen 480 nyilvántartott ház van, és mindegyik ötven lejes díjat kell fizessen. A községvezető szerint problémát jelent az is, hogy nemcsak háztartási szemetet tesznek a konténerekbe vagy azok köré a településen tartózkodók, de még azt a fáradságot sem veszik, hogy az újrahasznosítható hulladékot külön zsákba rakják.
Zúgolódnak a szemétdíj miatt
Az elöljáró kiemelte, sokan vannak, akik zúgolódnak a szemétdíj miatt, többen egyáltalán nem fizetik ki az illetéket. Utóbbiak között elenyésző azok száma, akik ezt kérvényezik a községházán, arra hivatkozva, hogy nem tartózkodnak a fürdőtelepen. „Érdekes azonban, hogy szilveszter után és a majális között nem is volt szezon Büdösfürdőn, mégis nagyon sok szemét termelődött” – nyugtázta Székely, hozzátéve, a május elseje előtti szállításkor mintegy 13 köbméter hulladékot gyűjtött be a szolgáltató. A konténerek ürítése egyébként szezonban kéthetente történik.
Gondnokot alkalmaznának
„Az illetékkel kapcsolatban nagyon nehéz olyan rendszert kidolgozni, hogy az mindenki számára méltányos legyen. Egyszerűen el kellene fogadni, hogy minden háztulajdonos tartozik annyival a közösség iránt, hogy kifizesse ezt a díjat” – fogalmazott a csíkszentkirályi polgármester. Mint kifejtette, a nemrég épült menedékház működésbe helyezésével egy gondnokot alkalmaznának, aki az említett létesítményben tartana fenn irodát. Ő lenne a kapocs a községháza és a büdösfürdői lakosok között. Feladatkörébe tartozna, hogy ellenőrizze, ki tartózkodik a telepen, azoktól pedig a szemétdíjat is behajtaná. „A gondnok foglalkoztatásával próbálunk egy kicsit közelebb kerülni az emberekhez” – nyugtázta az elöljáró.
Mindenkinek fizetnie kell
Nincs kivétel, akinek háza van a szentimrei Büdösfürdőn, annak kötelező módon fizetnie kell a szemétdíjat is – jelentette ki határozottan Fülöp Kinga. Csíkszentimre alpolgármestere elmondta, önkormányzati képviselő-testületi határozat van erre vonatkozólag, így aki nem fizet, azon behajtják a tartozást. A községvezető elismerte, vannak néhányan, akik elégedetlenkednek, ám a többségre ez nem jellemző. „A 402 nyilvántartott háztulajdonos mindegyikétől az évi 53 lejes szemétdíj nyolcvan százalékát tudjuk begyűjteni” – tudtuk meg az alpolgármestertől. Fülöp szerint az illetéket úgy állapították meg, hogy az fedezze a szolgáltató költségeit. A szentimrei részről átlagban 15-18 köbméter szemetet szállít el a szolgáltató.
Az erdőbe dobják a szemetet
Egyesek a fürdőtelephez vezető út mentén az erdőbe hordják a szemetet. „A majálisi nagytakarításkor tucatjával szedtük össze az erdőből a zsákba csomagolt szemetet. Úgy látszik, a hazafelé tartó útjuk során oda dobják egyesek, ahelyett, hogy a kukákhoz helyeznék ki” – említette az elöljáró, aki szerint az emberek hozzáállásával is probléma van.
Egységes stratégia
A csíkszentimrei alpolgármestertől megtudtuk, ettől az évtől mindkét község büdösfürdői részén az Eco-Csík végzi a szemétszállítást, így lehetőség adódik egy egységes stratégia kidolgozására. „Mindenképpen az a célunk, hogy javítsuk a szolgáltatás minőségét Büdösfürdőn. Erről a következő hetekben egyeztetünk a csíkszentkirályiakkal” – nyomatékosított Fülöp Kinga. Mint tőle megtudtuk, összehangolnák a szemétszállítást oly módon, hogy ez havi két alkalom helyett hetente történjen és változatlan áron. Az elképzelések között szerepel tetszetős szemétgyűjtő szigetek kialakítása is.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!