Fotó: Boda L. Gergely
Nem azt mérték fel a szintfelmérőkön, ami a tananyagban, a tankönyvben szerepel és ahogy tanítanak – mondta több pedagógus a második, negyedik és hatodik osztályosok számára nemrég lezajlott, országos szintű tesztekkel kapcsolatosan.
2014. június 11., 16:402014. június 11., 16:40
2014. június 11., 16:482014. június 11., 16:48
Június 6-án ért véget a második, negyedik és hatodik osztályosok tudásszintjének felmérése, az oktatási tárca korábbi közlése szerint a teszteken a gyerekek olvasási, írási, értékelési, szövegértési és írásbeli kommunikációs készségeit mérték fel. Az eredmények összesítése most van folyamatban az iskolákban. Amíg a következtetések megfogalmazódnak, a tapasztalatokra kérdeztünk rá.
Nehéz volt a magyar teszt
Török Mária, a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola másodikosokat oktató tanítója azt mondta, a másodikosok magyar felmérése sokkal nehezebb volt, mint a negyedikeseké, a rendelkezésre álló 25 perc alatt például két fogalmazást is kértek a gyerekektől, pontozták ugyanakkor a helyesírást is. A tanító szerint a tesztekben olyant is kértek a gyerekektől, amit nem kellett tanulni, ugyanakkor gondot okoz, hogy másként, más stílusban sajátítják el a tananyagot, mint ahogy azt a teszt mérte. Akkor lenne értelme a felmérésnek, ha ebben a stílusban tanítanánk, mint amiben a felmérés feladatait megfogalmazták, ha ilyen lenne a tanterv, a tankönyvek is – mondta a pedagógus.
A román szöveg megértése okozhatott gondot
A jelenlegi formában nem látja értelmét a szintfelmérésnek, mert nem azt vizsgálták, amit tanítanak, a tankönyv, a tananyag nem így van felépítve – mondta egy másik iskola negyedikeseket oktató tanítója is. A nevét nem vállaló pedagógus szerint a negyedikesek tesztje egyébként nem volt nehéz. A román felmérőben az új szöveg megértése okozhatott gondot, mint mindig, a magyar gyerekeknek, ezért jó lenne egy-két szómagyarázatot hozzáfűzni a következőkben a szöveghez – javasolta a tanító.
Újszerű, szokatlan
Inkább szokatlan volt például a hatodikosok tesztje – értékelte Lőrincz Juli, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola igazgatója. A hatodikosoknak két tesztjük volt, nyelv és kommunikáció, illetve matematika és természettudományok felmérés. A nyelvi tesztben románul, magyarul és angolul kaptak szöveget, három különböző nyelvű szövegre kellett figyelni és így megoldani feladatokat, a gyerekek korábban nem dolgoztak így – mutatott rá az igazgató. Hozzátette, előfordult, hogy olyan feladatot, amit máskor megoldott a diák, a teszt során elhibázta.
Sok munka, sok papír és festék
Több iskolaigazgató értékelte úgy, hogy nagyon sok munka volt a szintfelmérés lebonyolításával, és nagyon sok papír fogyott ennek során, hisz nemcsak a többoldalas teszteket, hanem a szintén terjedelmes javítókulcsokat és ezek mellé értékelő lapokat is fénymásolni kellett. Lőrincz Juli még elmondta, nem tartja megfelelőnek, hogy kódokkal értékelik a javítás során az eredményeket, mert meglátása szerint a gyerekek így nem kapnak jegyben kifejezhető, értéklehető visszajelzést teljesítményükről.
Pozitív hozzáállást tapasztaltak
A gyerekek, az iskolák és a szülők részéről is pozitív hozzáállást tapasztaltak – mondta a szintfelmérők kapcsán Bartolf Hedvig. Hargita megye főtanfelügyelője is úgy látja, újszerű, szerkezetében, formájában más tesztekkel szembesültek a gyerekek. A pedagógusok észrevételei alapján javasolni fogják az oktatási tárcának, hogy a jövőben ne legyenek egy osztályon belül tételvariációk, és jelzik azt is, hogy zavaróan erős volt a tesztlapokra háttérként nyomtatott azonosító jelzés. A szintfelmérők eredményeit, következtetéseit megyei szinten is összesíteni fogják – közölte a főtanfelügyelő.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
szóljon hozzá!