Fotó: Veres Nándor
Jelentős átalakuláson megy keresztül a tejpiac, ám nem feltétlenül a gazdák hasznára. Az orosz embargó miatt külföldi termékek árasztották el a romániai tejpiacot, csökkentve az értékesítési mutatókat, illetve arra ösztönözve a gyártókat, hogy mérsékeljék áraikat. A jövőtől megszűnő tejtermelési kvóta további fenyegetést jelent a helyi piacra. A csíki termelők egy része már saját bőrén is érzi a változást.
2014. november 07., 11:192014. november 07., 11:19
A jövő évben esedékes tejpiaci liberalizáció, illetve az országba egyre nagyobb mennyiségben beáramló külföldi termék új helyzet elé állítja a hazai tejpiacot. A felvásárlók nagy része a termelőknek fizetendő árak csökkentésével reagált. Ennek következményeként a csíki gazdák egy része novembertől akár negyvenszázalékos veszteséggel is számolhat.
Szakemberek szerint ennek a folyamatnak a legnagyobb vesztesei maguk a gazdák lehetnek, akiknek feltétlenül lépniük kell az elkövetkező időszakban. A válságos időszak átvészeléséhez azonban – állítják a legtöbben – a politikum segítségére is szükség volna. A válság első jelei Csíkban máris megmutatkoztak, hiszen az egyik felvásárló novembertől jelentősen csökkentette a termelőknek fizetett árakat.
A kistermelők a legérintettebbek
A sepsiszentgyörgyi Covalact Rt. a csíkszeredai feldolgozón keresztül levélben üzent a gazdáknak, hogy csökkenti a tejárat – számolt be a helyzetről Márton István. A Hargita Megyei Szarvasmarhatartók Egyesületének vezetője elmondta, az intézkedés szerint a kistermelők esetében ezután legtöbb nyolcvanöt banit fizetnek egy liter tejért, ami helyenként akár 40-45 banis csökkentést is jelenthet. A nagytermelők esetében átlagban 15 banival csökkentik a felvásárlói árat. Az egyesületi elnök kiemelte, ezzel együtt a mennyiség szempontjából is korlátokat szabtak meg: így például a nyáron felvásárolható mennyiség nem lehet több, mint a téli átaghoz hozzáadott negyven százalék.
Gyimesfelsőlokon egyelőre nem panaszkodnak
„Kértünk öt nap gondolkodási időt, majd aláírtam a szerződést. A mi esetünkben még tartható a helyzet, mert a gazdákat még egy lejen felül ki tudjuk fizetni” – fogalmazott Póra Pál Mátyás. A gyimesfelsőloki szarvasmarhatartó egyesület elnökétől megtudtuk, szerencsésnek mondhatják magukat, hiszen egyesületi szinten tárgyaltak a Covalact Rt.-vel, így csak öt banis csökkentést kellett elkönyvelniük.
„Mi egyesületi csarnokot működtetünk, ezért jobb a helyzetünk” – jelentette ki az illetékes. Mint arról beszámolt, a felvásárló által megszabott mennyiséghatárnak azonban következménye is van: jövő februártól nem tudnak újabb termelőket befogadni a csarnokba. Jelenleg kevéssel több mint száz gazda adja le tejét a település központjában található uniós csarnokba.
Felcsíki nagygazda: egyre rosszabb a piaci helyzet
„Az itteni gazdatársadalom egyáltalán nincs felkészülve erre az új helyzetre. Először is nem tudja felvenni a versenyt a nyugat-európai gazdákkal a kapott támogatások szintjén. Ebből kifolyólag az önköltségi árat sem egyformán tudják fedezni, így a megtermelt áru értéke sem tud ugyanaz lenni. A tejpiac teljes liberalizációjának beláthatatlan következményei lesznek” – jelentette ki Bartalis István.
A csíkjenőfalvi gazda elmondta, ő maga naponta több mint kétezer liter tejet ad le az említett feldolgozónak, ezért esetében más az alkupozíció. „Mi más mennyiséget és minőséget tudunk előállítani, mint a kistermelők, ezért velünk más kapcsolatot ápol a felvásárló. Az új árakról még zajlanak az egyeztetések, pontosat nem tudok mondani” – részletezte a gazda.
A Kászonokban feszült a helyzet
Mint kiderült, a többi csíki termelőhöz hasonlóan a kászoni kisgazdákat is jelentősen érinti a háromszéki feldolgozó lépése. Bodó Imrétől, a helyi szarvasmarhatartó egyesület vezetőjétől megtudtuk, a csarnokokba leadott tejért 1,30 lej helyett immár csak 85 banit fizetnek a gazdáknak.
„Itt nem fogtak össze a gazdák, ezt kíméletlenül kihasználta a felvásárló. Kiszolgáltatott helyzetben vagyunk, nagy a feszültség az emberek körében” – magyarázta Bodó. Hozzátette, Kászonaltíz központjában próbáltak elindítani egy egyesületi csarnokot, ám még a napi ezer literes mennyiséget sem sikerült biztosítani, mert a gazdák egyszerűen nem akarták oda vinni a tejüket. Így a létesítményt kénytelenek voltak bérbe adni a felvásárlónak, így az árat is utóbbi szabhatja meg.
Lépniük kell a gazdáknak
A gazdáknak el kell gondolkozniuk, mit tesznek a többlettejjel, hiszen 2015-től a tejkvótát is megszüntetik – emelte ki Márton István. A szarvasmarhatartók megyei érdekvédelmi szervezetének elnöke kiemelte: aki teheti, rá kell álljon a húsmarhatenyésztésre is, mivel a borjak a plusz tejmennyiséget el tudják fogyasztani. Ezt a tevékenységet ki lehet egészíteni sertéstenyésztéssel, hiszen utóbbiak is jelentős mennyiségeket tudnak elhasználni.
„Nem biztos, jó döntés felszámolni a fejőstehén-állományt, mert nem lehet tudni, mit hoz a jövő. Arra tudom biztatni a gazdákat, tartsák meg a tejelő állományt, és vagy feletetik a plusz tejet a borjakkal és disznókkal, vagy feldolgozzák azt. Utóbbira már sok jó példa van Hargita megyében.”
A többi felvásárló is lépni fog?
„Szerintem a többi feldolgozó is visszaveszi az árakat, és korlátozni fogják a felvásárolt tejmennyiséget is. Ezt azért fogják megtenni, mert raktáraik tele vannak termékkel, nem tudták értékesíteni azokat” – értékelt Márton. Meglátása szerint a tejkvóta megszűnése és az orosz embargó miatt a külföldről behozott termékek dömpingje problémát fog okozni a hazai piacon.
„Az államnak és a kormánynak is szerepe van, hogyan próbálja kivédeni azt, hogy külföldi termékek árasszák el a piacot. Kormányszinten kell már lépni ebben az ügyben, mi csak tiltakozással tudunk válaszolni erre a helyzetre, és fogunk is lépni ilyen tekintetben.”
Itthoni kontra külföldi
A szakember szerint a médiának is jelentős szerepe van abban, hogy a fogyasztókban tudatosítsa, a külföldről behozott tejtermékek nem teljes egészében tejből készülnek. „Olyan tejtermékek vannak, melyek legalább negyven százalékban növényi zsírokat és többféle adalékanyagokat tartalmaznak, és ezért olcsók. Ezekkel nehéz felvenni árban a versenyt olyan körülmények között, hogy az itteni feldolgozók egy része és a kistermelők is kizárólag tejből készítik termékeiket. A gazdáknak fel kell zárkózniuk. Akik egyesületen keresztül értékesítik a tejét, azoknak a tejkvóta megszűnése után is megvan az esélyük, hogy jobb árat kapjanak” – jelentette ki Márton István.
Reagálni kell a piac lépéseire
„Hogy jövőre mi lesz, elképzelni sem tudom, de nagy bajok lehetnek, az biztos” – ez már Bogács Loránd, a csíkmadarasi Bomilact Kft. tulajdonosától hangzott el. A tejfeldolgozó üzem vezetője úgy fogalmazott, a tej árával versenyképesnek kell maradni, a behozott termékek viszont leverik ezeket. „Védekezni kell a helyzet ellen. Ezt első lépésként csak úgy lehet, ha 10-30 banis szinttel csökkentjük a felvásárlói árakat” – magyarázta a cégvezető.
Elmondta, jelentős árukészletet halmoztak fel, kérdés, hogy meddig tehetik ezt meg. „Nem tudjuk, hogy ezt meddig tudjuk tenni, mert egy idő után nem fogja megérni. Amióta a szakmában dolgozunk, ilyen nem volt, hogy a tej- és a sajtárakat is le kellett vinnünk. Megpróbálunk alkudozni a gazdákkal, de nem lesz más választásunk, vissza kell vegyünk az árakból, ellenkező esetben bezárhatjuk a céget” – állította Bogács.
Magyari Piroska: nekünk fontosak a termelők
„Mi nem csökkentettük a felvásárlói árakat. Sőt, voltak olyan termelők, akiknek emeltük azt. Ám igaz, hogy voltak olyan termékeink, amiket csökkentett áron értékesítettünk” – adta tudtunkra Magyari Piroska, a Gordon Prod Kft. társtulajdonosa, amely több felcsíki csarnokból és Gyimesközéplokról is begyűjti a tejet. Mint fogalmazott, nem lehet tudni, mit hoz a jövő, ám nem valószínű, hogy visszavesznek a felvásárlói árból. „Mi vigyázunk a tejtermelőinkre, ameddig bírjuk, tartjuk ezt a szintet” – említette az illetékes.
Üzletláncos visszatáncolás
Magyari szerint kérdéses, hogy milyen mértékben tudja majd meghatározni árpolitikájukat az átrendeződő piaci helyzet. Mint fogalmazott, érdekes tapasztalataik vannak ezen a téren. Az egyik nagy romániai üzletlánc például nemrég kijelentette, hogy nem fog tőlük vásárolni, hanem hozza majd a külföldi termékeket.
„Kiderült, mégiscsak vásárolnak tőlünk, most adtak le egy húsz tonnás rendelést. Megkérdeztem a kereskedelmi igazgatójukat, hogyhogy megváltoztatták döntésüket. Azt a választ kaptam, hogy a vásárlók nem fogadják el a külföldi terméket.” A cég társtulajdonosa újfent hangsúlyozta, nem hagynak alább az 1,20-1,50 közötti felvásárlói árból. „Nekifogtunk egy több millió eurós bővítésnek, ez termelésnöveléssel is jár, ezért még több tejre van szükségünk. Úgy gondolom, hogy a vásárlók a minőséget fogják választani, mi arra törekszünk, hogy ezt nyújtsuk számukra. Ez fog kihúzni minket a bajból.”
Bizakodók a szépvíziek
„Én azt mondom, ha már beleálltunk a táncba, akkor járnunk kell azt. Meglátjuk majd, a piaci helyzet mit tartogat számunkra. Sok pénz van befektetve az üzem létrehozásába, ezért mindent meg kell próbálni a hatékony működtetésre” – említette érdeklődésünkre Gál Zoltán. Az indulás előtt álló szépvízi tejfeldolgozó üzem ügyvezetője szerint valóban nehéz a jelenlegi helyzet, ám vannak megoldások arra, hogy megvessék lábukat a tejpiacon. Mint arról már többször beszámoltunk, az üzem létrehozását a szépvízi önkormányzat, a szentmiklósi,a a borzsovai, valamint a szépvízi közbirtokosságok, illetve a Csengő Tejszövetkezet kezdeményezte. A tejfeldolgozót önerőből hozzák létre, a beruházás értéke 250 ezer euró.
Tánczos: lennének megoldások
„Volna néhány olyan intézkedés, ami némi biztonságot adhatna a helyi termelőknek” – jelentette ki megkeresésünkre Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor. A politikus elmondta, az egyik az lenne, hogy a termékek címkézésén kötelező módon fel kelljen tüntetni, melyik készült hazai és melyik külföldi nyersanyagból.
„Azért, hogy erre lehessen építeni egy egész kampányt, melynek során a helyi termékek fogyasztására ösztönöznénk az embereket. Erre megvan az uniós jogi háttér” – tette hozzá Tánczos. Egy másik intézkedés lehetne, ha a kormány megszabná a nagy üzletláncoknak, hogy előnyben részesítsék a hazai termelőket. „Ennek megvalósításához nagyon erős politikai szándék kell, ezt a szándékot nem látom a román pártok részéről. Magyarország például ezt fel merte vállalni még úgy is, hogy szembeszállt az EU-val. Nálunk úgy néz ki, nincs más megoldás, az egyesületek és a szakmai szervezetek kell nagyon erős nyomást gyakoroljanak a kormányra, a szakminisztériumra” – fejtette ki Tánczos.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
szóljon hozzá!