Fotó: Veres Nándor
A Csíki Székely Múzeum múzeumpedagógiai foglalkozásra várja az 5–8. és 9–12. osztályos diákokat a Magyar Természettudományi Múzeum embertani vándorkiállítására, melynek címe Szóra bírt csontjaink.
2014. december 30., 10:462014. december 30., 10:46
2014. december 30., 10:472014. december 30., 10:47
A foglalkozás célja megismertetni az érdeklődőkkel az emberi csontrendszer felépítését és sajátosságait az antropológia körébe tartozó tudományágak módszereivel, pl. paleoantropológia, kulturális antropológia, igazságügyi antropológia.
Kiemelt szerepet kap az a fajta szemléletmód kialakítása, mely során a gyerekek a csontmaradványok mögött képesek meglátni a korábbi történelmi korokban élt embert, akinek az antropológiai kutatások alapján következtethetünk korára, nemére, foglalkozására, halálának körülményeire. A foglalkozás reflektál az elődeink és a mai ember életmódjára, étkezési szokásaira, betegségeire. Célja továbbá a testünk iránti tiszteletre való figyelemfelhívás, illetve a csontok egészségét biztosító megfelelő táplálkozás, a száj- és fogápolás, az „az vagy, amit megeszel” aranymondás tudatosítása.
A kiállításon bemutatott arcrekonstrukciók által hitelesen megelevenednek az olvasmányaink során elképzelt történelmi személyiségek. A foglalkozáson való részvételi szándékot előzetesen kell jelezni a 0266-311 727-as telefonszámon, vagy a muzeumpedagogia@csikimuzeum.ro e-mail címen.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!