Azt mondják, egy nő két dologért képes mindent megtenni: hogy legyen, vagy ne legyen gyermeke. Hogy az a nő, aki gyermekét a múlt héten egy csíkszeredai tömbház lépcsőházában hagyta, erről miként gondolkodik, talán nem is fogjuk megtudni. A ma már a Megyei Sürgősségi Kórház gyermekosztályán lévő kisbaba, Bendegúz, ahogyan néhányan becézik, jól van, egészséges, és a napokban alcsíki nevelőszülőkhöz kerül.
2012. április 18., 17:502012. április 18., 17:50
2012. április 18., 20:572012. április 18., 20:57
Nincs neve, nem tudni mikor született, egy biztos: édesanyja nem akarta. Múlt hét közepén ugyanis egyik csíkszeredai tömbház lépcsőházában hagyta a 4,74 kg súlyú, 55 cm magas, és hat hete születhetett csecsemőjét. Mivel a kisfiú karján oltás nyoma látszik, minden bizonnyal kórházban jött a világra.
„Rendezett volt, szépen fel volt öltöztetve, nyugodt volt. Egy édes kisbaba” – mesélte Szabó Piroska, szociális asszisztens, aki éppen szolgálatban volt, amikor a mentősök megjelentek az elhagyott kisbabával a kórházban. „Megrázó volt számomra, és azóta is sokat gondolkodom, hogy mi is lesz a sorsa ennek a kisbabának. Meglátogattam a gyermekosztályon már többször is, meghat ennek a csecsemőnek a sorsa” – jegyezte meg Piroska. Mint mondta, négy éve dolgozik szociális munkásként, ám arra még nem volt példa környékünkön, hogy egy kisbabát egy lépcsőházban hagyjanak.
„Nagyon el kellett legyen szánva az a nő, aki ezt tette. Sok esetben a megyei szociális és gyermekvédelmi hatóságnál jelzik a szülők, hogy nem tudják gyermeküket felnevelni, van olyan anya, aki a kórházban „felejti” az újszülöttet, de olyan is akad, aki hazaviszi aztán egy – két héten belül visszahozza a kórházba. A gyermekelhagyás túlnyomó többsége a roma családokra jellemző, az anyák jelzik, hogy nem kívánnak gondoskodni gyermekükről, mondván „nevelésbe adják” két-három, netán négy-öt évre, mert tulajdonképpen nem mondanak le róluk” – magyarázta a szociális asszisztens. Az idén egy esetben mondott le gyermekéről egy Csíkszereda környéki édesanya, „egyik nap megszülte, másik nap megszökött”, majd jelezte is a hatóságoknál, hogy nem kívánja gyermekét felnevelni. Így a kislány a gyermekvédelmi hálózatba került.
„Többnyire elterjedt a híre, hogy mi itt vagyunk és segítünk rajtuk. Elbeszélgetünk az édesanyákkal, de ha azt mondja valaki, hogy nem akarja elvinni a gyermekét, mi nem erőltetjük. Persze próbáljuk lebeszélni szándékáról, de általában elszántak. Elmondjuk, hogy a gyermek érdeke a legfontosabb, ő az édesanya mellett kell felnőjön, ilyenkor elsírják magukat, de végül csak megírják a kérést, lemondanak a babáról. Szerencsére nem gyakori a gyermekelhagyás. Tavaly 13 kisbabát hagytak el itt a kórházban, mindannyian a gyermekvédelmi rendszerbe kerültek” – jegyzi meg.
A polgármester ad majd nevet
A múlt héten elhagyott csecsemőről egyelőre a gyermekosztályon dolgozók gondoskodnak, de a kisbabát hamarosan elviszik a kórházból. A tervek szerint a napokban már Alcsíkra kerül, hivatásos nevelőszülőkhöz, ahol van már egy kisgyerek – tájékoztatott Péter Emőke, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Hatóság hivatásos nevelőszülőkkel foglalkozó osztályának osztályvezetője. Mivel az elhagyott csecsemőről semmiféle információ nincs, az ilyenkor szükséges vizsgálatok elvégzését követően, keresztlevelet állítanak ki számára, amelyet visszavonnak, ha fény derül a szülők kilétére illetve megtalálják az eredeti keresztlevelét.
„Most még neve sincs a kicsinek, de a törvények szerint az ilyen esetekben, az elhagyott gyermeknek azon település polgármestere kell nevet adjon, ahol őt megtalálták. Erre Csíkszeredában még nem volt példa, Székelyudvarhelyen viszont igen” – jegyezte meg az osztályvezető. „A kisbaba esetében a lehető legjobb megoldás az örökbefogadás. Akár azt is mondhatnánk, hogy szerencsés kimenetelű ez a történet, hiszen a gyermeket olyan helyen is hagyhatták volna, ahol későre kapják meg, megfázik, megbetegszik. Sőt a tévéhíradókban láthatjuk milyen drasztikus lépésekre szánják el magukat egyes szülők” – fűzte hozzá Péter Emőke.
A rendőrség nyomoz
Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-felügyelőség sajtószóvivője érdeklődésünkre elmondta, az elmúlt napok során a rendőrök felkeresték azokat az édesanyákat, akik az elmúlt két hónapban adtak életet gyermeküknek. „Az ellenőrzés nem csak Csíkszeredára korlátozódik, az egész megyét átfogó vizsgálatot végzünk. Egyelőre még nem jártak a kollégák sikerrel, de a nyomozás folyamatban van” – jegyezte meg a szóvivő.
Az élet legnagyobb ajándéka: a gyermek
„Egy gyermek védelmet, biztonságot igényel. Van azonban olyan eset – mondja Kádár Enikő pszichológus – amikor egy anya nem tudja vállalni újszülöttjét, némelykor még a felnevelést sem, olykor, a szüléstől is megrettenve, próbálja megakadályozni az új élet világra jöttét.” A szakember szerint ilyen nehéz döntések hátterében nem kívánt terhesség, rendezetlen családi, párkapcsolati háttér, a szülésben való felkészülést nem támogató partner, a magárahagyottság élménye, bizonytalanság és kétségek az anyaszerepet illetően, a családi, baráti segítségnyújtás hiánya, szegénység, szégyen állhatnak. „Azok az anyák, akik lemondanak gyerekeikről, a döntést követően erőteljes érzelmi reakciókat élnek át. Ezzel a súlyos krízishelyzettel természetszerűleg együtt jár az önértékelés romlása, a bűntudat és a szégyen. Nem a gyermek dönt, hanem a szülő, és a döntés sokszor nem könnyű. A szakirodalom kettős veszteségről beszél: veszteséget él át a vér szerinti szülő, mikor lemond gyermekéről, veszteség éri a gyermeket, akiről anyja lemond” – reagált a téma kapcsán Kádár Enikő pszichológus.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!