Fotó: Veres Nándor
Hargita megye jóváhagyott műemlékvédelmi stratégiáját mutatták be kedden a csíkszeredai megyeházán. A stratégia a 2013–2023-as időszakra vetíti elő a műemlékek megőrzésének, fenntartásának és helyreállításának mikéntjét.
2015. február 24., 17:482015. február 24., 17:48
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta: a megye műemlékvédelmi stratégiája egyedülálló az országban, kidolgozását egyéves előkészítő munka előzte meg, és az elmúlt évek gyakorlatából építkezett. A stratégia előnye többek között, hogy a műemlékekkel kapcsolatos uniós pályázatok elbírálása során előnyt jelenthet egy létező műemlékvédelmi stratégia. A tíz évre előkészített, két nyelven kidolgozott stratégiát februári ülésén fogadta el a megyei önkormányzat, azt a szakminisztérium is láttamozta.
Tövissi Zsolt csíkszeredai építész, a műemlékvédelmi stratégia kidolgozója ismertette, a stratégia két nagy fejezetből tevődik össze: egyrészt bemutatja a megyei műemlékállományt és annak állagát, a második részében pedig a rövid és hosszú távú célokat fogalmazza meg, amelyek a műemlékek fenntartására, karbantartására, helyreállítására, hasznosítási lehetőségeire és az ezzel járó költségkeretre vonatkoznak.
Hargita megyében 740 hivatalosan műemlék státussal rendelkező műemléket tartanak nyilván. Tövissi úgy értékelte, hogy ezek csak a „piramis csúcsát” jelentik, hiszen számos értékes táj- és falukép, faluszerkezet van még a megyében, amelyek – bár műemlék jelentőségűek – nem szerepelnek a műemlékek hivatalos listáján, és ki vannak téve az eróziónak. A megyei műemlékek 20 százaléka országos, illetve 80 százaléka helyi érdekeltségű, legnagyobb hányaduk, azaz a műemlékek közel fele az egyház tulajdonában, ugyanakkor 36 százalékuk magánkézben, a fennmaradó hányaduk a közösségek, helyi önkormányzatok kezében van. Csíkszeredában számos műemlék épület található, ilyen például a Márton Áron Gimnázium épülete vagy az igazságügyi palota.
A stratégiai célok elérésére több programcsomagot állított össze Tövissi. Fontosnak tartja a műemlékek leltározását, feltárását, frissített felmérését, emellett egy sürgősségi alap létrehozását, amelyből fedezni tudják a sürgős beavatkozásokat, például a cserépcserét vagy hasonló munkákat. Borbolytól megtudtuk, a sürgősségi alapra különítenek el a tartalékalapban, nemsokára pedig meghirdetik a műemlékvédelmi pályázatukat is.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!