Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei prefektúrához tartoznak olyan intézmények, melyeknek a működéséről keveset tudunk. Ilyen a Hargita Megyei Művelődési, Egyházügyi és a Nemzeti Kulturális Örökség Igazgatósága, amelyet nemrégiben átszerveztek, nevet változtatott, holott hatásköre és tevékenységei nem változtak. Bakos Lászlóval beszélgettünk, aki 2010-től az intézmény igazgatója.
2013. március 11., 18:062013. március 11., 18:06
2013. március 11., 19:342013. március 11., 19:34
– Milyen tervekkel vizsgázott az intézmény élére, és mit sikerült ezekből megvalósítani?
– Nem nagyon voltak terveim, mikor összeállítottam a dossziémat, és jelentkeztem erre a funkcióra. Számítottam arra, hogy sikerül a vizsgám, de amíg teljesen nem ismertem az intézményt és feladatköreit, nem tudhattam, pontosan mi a tennivalóm. Előzőleg ugyanis földrajz és történelem szakos tanár voltam, szóval a tanügyi pályáról kerültem ide.
Három hónap után észleltem, hogy nem könnyű a vezetés, sok a probléma. Nemrégiben átszervezésen estünk át, a Román Művelődési és Egyházi Minisztérium Hargita Megyei Kulturális Igazgatósága nevet kaptuk, holott a régi intézménynév jobban állta a helyét, mivel nem nagy általánosságokban a kultúrával, hanem kizárólag örökségvédelemmel foglalkozunk.
Feladatunk a tárgyi kulturális örökség ellenőrzése és számontartása, amely néha nagy terhet jelent, mivel egyes polgármesterekkel, illetve az illető településen dolgozó, urbanisztikával foglalkozó szakemberekkel nagyon nehéz a műemlékvédelmi jogszabályokat betartatni, és bizony olykor büntetnünk kell.
– Mondjon példát ebben a vonatkozásban...
– Nem szeretünk élni a büntetés jogával, először mindig figyelmeztetésekkel próbáljuk a problémákat megoldani. Általában azokban az esetekben büntetünk, ha úgy eszközöltetnek változtatásokat a műemlékeken, hogy a beavatkozásokra nincs meg a műemlékvédelmi jóváhagyás, vagyis az ilyen irányú szakmai véleményt mellőzik. Egy száz-, kétszáz éves épületen, ha valamit elrontanak, rendkívül nehéz megfelelően helyreállítani. Például nem olyan régen a csíkszentmártoni templom cintermét bontották szét, mivel új bejáratot építettek, hogy a halottasházból könnyebben lehessen megközelíteni. Én senkit sem vádolnék, de meg kell jegyeznem, hogy minden fontos átalakításnál meg kell kérdezni a szakhatóságunkat, és közösen kell megoldásokat keresnünk.
– Általában azt tudjuk erről az intézményről, hogy a műemlékek felújítása esetén megszabja az irányt, de anyagi támogatást nem tudnak nyújtani.
– A gazdasági válság miatt a Kulturális és Örökségvédelmi Minisztérium nem rendelkezik megfelelő alapokkal. Az előző években voltak fontos támogatások, említeném a karcfalvi vártemplom restaurálását vagy a Mikó-vár felújítását, mondjuk, ezek közvetlenül minisztériumi forrásokból valósultak meg, és nem az intézményünkön keresztül. Van azonban egy restaurációs programunk, amellyel részben hozzá tudunk járulni a műemlékek védelméhez, főleg a középületekéhez, a gond akkor adódik, amikor egyszerű állampolgároknak kellene segítséget nyújtani. Ha például valaki egy műemlékházban lakik, és fel akarja újítani, akkor meg kell szabjuk, hogy a tetőt mivel fedje, vagy az eredeti ablakokat ne cserélje le műanyag keretes hőszigetelt nyílászárokra. Legalább az ablakkeret fából kellene készüljön. Ha ki tudnánk a műanyag és fakeretes ablakok közti árkülönbséget fizetni, hatékonyabb lenne a programunk, de ez nem lehetséges. A költségvetésünk a fizetésekre is csak júniusig elég, valószínű, hogy a továbbiakban a költségvetés-kiegészítésből biztosíthatjuk a béreinket.
– Hány felügyelő dolgozik jelenleg az intézménynél, és milyen területeket fednek le?
– Nyolcan kellene legyünk, de hatan vagyunk. Három felügyelőnk van, a műemlékvédelemmel Mihály Zita szaktanácsos foglalkozik, a régészeti lelőhelyek felügyeletét Kósza Antal régész látja el, a műkincsek szakfelügyelője pedig Szabó Árpád képzőművész. Négyünkön kívül még egy sofőr és egy könyvelő dolgozik itt. Mégis azt mondhatom, hogy nem panaszkodhatunk, mert Neamţ megyében például ketten dolgoznak a hasonló intézménynél, egy igazgató és egy titkár.
szóljon hozzá!