Fotó: Szigeti Vajk István
Egy feledésbe merült mofettát és egy elhanyagolt borvízforrást „adott vissza” a falu közösségének négy bánkfalvi diák és tanárnőjük. Dolgoztak tűző napsütésben, ástak zuhogó esőben, kitartásuk és lelkesedésük töretlen volt. Munkájuknak meglett a gyümölcse.
2015. március 22., 16:312015. március 22., 16:31
2015. március 22., 19:422015. március 22., 19:42
György Etelka biológia- és kémia szakos tanárnő a Pro Agricultura Hargitae Alapítvány és a Sapientia EMTE Műszaki és Társadalomtudományi Karának Biomérnöki Tanszéke által általános iskolások számára tavaly megszervezett vetélkedőre verbuválta össze a kis csapatot. „A Fedezzük fel Székelyföld természeti értékeit című vetélkedőre készülve gondolkodtunk, hogy mi lenne az odaillő téma. Kérdezősködtünk a faluban és mondták az idősek, hogy van egy forrás és egy mofetta, amelyek igen látogatottak voltak a két világháború között, de feledésbe merültek. Kimentünk és egy ember segítségével megkaptuk. Ezzel kezdődött” – elevenítette fel Mihály Gellért, a csapat egyik tagja.
A Bákay fürdő Adorjánfürdőtől délre, a Vermed-patak völgyében található. A csapat tagjai – Mihály Gellért, Kovács István Hunor, Albert Csongor, Lacza Andrea és György Etelka tanárnő – négy héten keresztül, főleg hétvégeken jártak ki a helyszínre. „Kemény fizikai munkát jelentett. A Bákay borvízforrás teljesen ki volt száradva, a mofetta nem is volt mofetta, egy gödröt találtunk csak, amire azt mondták, hogy döggödör, amibe az állattetemeket teszik, és azzal nem érdemes foglalkozni. Gellértnek a 73 éves nagytatája mondta, hogy amikor ő gyermek volt, ott egy mofetta volt, és azt ne hagyjuk annyiba, hanem kezdjük ásogatni, mert mi ott valamit találunk. Nekifogtunk ásni és észrevettük, hogy tényleg nem döggödörről van szó, mert egyrészt kicsike, másrészt pedig kezdett megjelenni a kén, az a gyönyörű szép kén, ami utal a mofettára, éreztük az áporodott kénszagot. Kőkemény munka volt, mert ezt a kék agyagot nagyon nehéz ásni. Aztán megjelentek az ülőkék, ahová az emberek beleültek, és még nagyobb erővel ástunk. Ha csappant a lelkesedésünk, akkor egy-egy játékkal megpihentünk, vagy főztünk egy pityókás tokányt . Addig-addig, amíg ki tudtuk ásni a mofettát” – mesélte a tanárnő.
Bár a jelentős fizikai erőfeszítést igénylő munkát, a mofetta, borvízforrás és a mellettük található hidegkút kiépítését, felújítását már közel egy éve, tavaly május végén befejezték a fiatalok, a faluban is kevesen tudnak róla. Pedig a mofetta kék agyagjának kiváló méregtelenítő hatása van, a vizek pedig – melyeket Kolozsváron elemeztettek – magas ásványi anyag tartalmúak.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!