Fotó: Kristó Róbert
Az utóbbi időszakban egyre több fogyasztó panaszkodik a rossz minőségű áramszolgáltatás miatt. Főleg a vidéki településeken adódnak problémák a feszültségingadozással, az érintettek szerint ez háztartási és elektromos berendezések tucatjait teszi tönkre. Az áramszolgáltató megyei igazgatója elismerte, az egész megyében nincs olyan település, ahol ne szembesülnének hálózati problémákkal, a helyzet végleges orvoslásához azonban eurómilliárdokra lenne szükség.
2013. február 04., 18:322013. február 04., 18:32
2013. február 04., 19:482013. február 04., 19:48
Az illetékes szerint tíz év alatt eleve lehetetlenség olyat kivitelezni, ami más országokban több tucatnyi esztendő alatt történt. „Másik ok természetesen a pénzhiány, hiszen eurómilliárdokról beszélünk” – jegyezte meg az igazgató. Hozzátette, a törvényes előírások értelmében, ha egy egyhetes periódusban nem több 30 százaléknál a rossz feszültségszint a mért hálózati részen, akkor nem vonható felelősségre a szolgáltató. „Ez előírás, mi ebbe belekapaszkodunk, mert nem tehetünk másképp” – említette.
Megváltozott a fogyasztás struktúrája
Kovács Artúr szerint az elmúlt húsz évben teljesen megváltozott a fogyasztásnak a struktúrája. A múlt rendszerben például az áramfogyasztás nyolcvan százalékát a gyárak tették ki. „A megyében a fogyasztás most ugyanakkora, mint 25 évvel ezelőtt. A különbség annyi, hogy most nincs például traktorgyár, készruhagyár, fonoda, azaz a gyárak nagy része egyszerűen eltűnt. Így a házi fogyasztók és a kis cégek fogyasztása a jelentősebb rész” – részletezte a vezérigazgató. Ezzel a legnagyobb gond az, hogy a cégek is a háztartási hálózatot terhelik.
„Falun korábban volt egy kocsma, egy üzlet és kész. Most van számtalan kicsi üzlet, bár, cukrászda, vendéglő, nem beszélve az ablakkészítőről, fűrésztelepesről és így tovább. Ezek mind innen fogyasztanak. Próbáltuk korábban rávenni a polgármestereket, hogy a vállalkozásokat vigyék ki a települések szélére, létesítsenek ipari telepeket” – magyarázta az igazgató. Elmondása szerint ezeknek a telepeknek külön trafóállomásokat lehetett volna építeni, így nem terhelték volna le a kisfogyasztói hálózatokat. „Süket fülekre találtunk és most ennek isszuk a levét. Sehol a világon nincs ilyen, hogy például a faluközpontban van a fűrésztelep. A szomszéd országbeli kollégák egyszerűen kinevetnek, amikor ilyenekről hallanak” – jelentette ki Kovács Artúr.
Bővíteni vagy korszerűsíteni
Az áramszolgáltató megyei kirendeltségének vezetője szerint egy újabb probléma, amivel szembesülniük kell, hogy a falvak és városok mellett új lakótelepek jönnek létre. „Költöznek ki az emberek Szécsenybe, Taplocára, Zsögödbe, illetve a falvakban is tucatszámra jelennek meg új ingatlanok. Ezek a hálózatok viszont nem erre voltak tervezve. Éppen ezért nem tudjuk ilyen hamar lereagálni a változásokat, mert hatalmas mennyiségű pénzt kellene beleölni ebbe” – magyarázta Kovács Artúr. Hangsúlyozta, Csíkszeredában a városszélen is komoly problémák kezdtek jelentkezni, hiszen egyre többen költöznek ki oda. Példaként Zsögödöt hozta fel, ahol a fogyasztás immár egyes városi negyedek fogyasztását is túlnövi, olyan körülmények mellett, hogy oda falusi méretű hálózat volt elképzelve és kiépítve.
Leállított beruházások
„Minden évben igyekszünk a lehető legtöbbet beruházni. Megértek mindenkit, aki elégedetlen, de képtelenek vagyunk minden igénynek eleget tenni. Ilyen rövid idő alatt ekkora méretű struktúraváltozást képtelenek vagyunk követni. Pénzügyi lehetetlenség. Ez nem olyan, hogy alszik az igazgató és nem akarja megcsinálni a fejlesztéseket. Én lennék a legboldogabb, ha megszabadulnék a gondoktól. Sokszor azonban választanunk kell, megcsináljuk a hálózatot az új lakótelepeknek, vagy modernizáljuk a már meglévőket” – mondta Kovács Artúr. A vezérigazgatótól megtudtuk, erre az évre is beütemeztek jó pár munkálatot. A prioritási lista elején Borospataka, Csíkszentdomokos, Gyergyószentmiklós, Csíkszentkirály és Csíkmadaras szerepel.
„A tavaly, tavalyelőtt nagyon sok munkát végeztünk el, késleltetett fizetési szerződéssel, most azonban eljött a számadás ideje. Így májusig minden beruházás le van állítva. Májusban újratárgyaljuk a régióhoz tartozó hat megye prioritási listáit, akkor majd eldől, milyen fejlesztéseket tudunk eszközölni ebben az évben” – tájékoztatott. Hozzátette, sokan vádolhatják azzal a szolgáltatót, hogy úgy is a fogyasztón hajtják be a beruházások költségeit, így voltaképpen nem kellene probléma legyen a források biztosításával „Részben ez így is van, az Országos Energia Hatóság az árakba a költségek egy részét beépíti a szolgáltató kérésére. Ám mindennek van egy határa, nem lehet a díjszabásokat a csillagos égig emelni” – nyugtázta az illetékes.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!