Fotó: Kristó Róbert
Érezhetően megváltoztak a tűzifabeszerzési szokások a Csíki-medencében: amíg pár esztendővel ezelőtt nagyrészt csak bükkfát vásároltak a magánház-tulajdonosok, addig tavaly óta – spórolási kényszerből – már nagyobb tételben szereznek be vegyes tűzifát is. Egy átlagos méretű magánház téli fűtését legkevesebb húsz méter fából lehet megoldani.
2012. szeptember 03., 17:122012. szeptember 03., 17:12
2012. szeptember 03., 18:562012. szeptember 03., 18:56
„Néhány évvel ezelőtt még mindenki bükkfát rendelt, az utóbbi egy-két esztendőben viszont a kuncsaftok fele már vegyes tűzifát vásárol, mert az kevesebbe kerül. Egy téli szezon alatt legalább háromszáz lejt lehet így megspórolni, ami nem elhanyagolható összeg” – mesél tapasztalatairól a több mint tíz esztendeje tűzifaeladással foglalkozó Sándor Imre. Az általa elmondott vásárlói szokások a Csíki Hírlap apróhirdetési rovatában is visszaköszönnek: lapunkban az utóbbi hetekben eladásra meghirdetett tűzifa legalább fele fenyő és vegyes (nyír, nyár, gyertyán) fa volt, néhány évvel ezelőtt viszont a legtöbben bükkfát árusítottak, és csak elvétve akadt vegyes tűzifát kínáló apróhirdetés.
Drágulások
A tűzifa is drágult egy esztendő alatt. Sándor Imre például tavaly még 1250 lejért értékesített 2,5 öl (tíz folyóméter) száraz bükkfát. Idén ezt már 1300 lejért adja. 2,5 öl vegyes, azaz csere-, nyír- és egerfát tartalmazó tűzifáért 1000 lejt kell fizetni, akárcsak 2,5 öl száraz fenyőért.
„Egy átlagos méretű házat egy téli szezon alatt 4-5 öl fából lehet kifűteni, a hőszigetelt házak fűtése viszont akár egy öl fával kevesebből is megoldható” – árulja el a témában jártas kereskedő, aki egy másik tapasztalatát is megosztotta velünk. Megfigyelése szerint egyre több olyan helyre kérnek tűzifát, ahol eddig gázzal oldották meg a családi ház fűtését. „Azt mondják az egykor gázzal fűtők, hogy egy hónapban ezer lejes gázszámlát kaptak, amit ha megszorzunk héttel, azaz hét hónappal, akkor máris hétezer lejes számlát kapunk. Ezzel szemben ennek kevesebb mint feléből beszerezhető a tűzifa” – hasonlítja össze a fával, illetve gázzal való fűtés közti pénzbeli különbséget.
Lesz utánpótlás
Tavaly óta öt lejjel drágult egy méter tűzifa, így most helyben kilencven lejbe kerül egy méter nyers bükkfa. A szárazért száz lejt kell fizetni Szentegyházán, tudjuk meg. Egy másik, ezúttal csíki vállalkozótól is érdeklődtünk. Nála az árak a következőképpen alakulnak: a vegyes, félszáraz tűzifa méteréért 130 lejt kér el, 2,5 öl bükkfa cándráért (deszkavágáskor keletkezett, gyenge minőségű famaradékért) pedig 950 lejt kell neki fizetni. „Én egy év alatt tíz lejjel drágítottam a tüzelőanyag méterét” – mondja.
Felhívtunk egy következő, apróhirdetésben megadott telefonszámot is: ott a félszáraz bükkfa méteréért, házhoz szállítva 120 lejt kértek el. Kászonban is tűzifa után érdeklődtünk, onnan 140 lejért hoznak egy méter száraz bükkfát Csíkszeredába.
Utánpótláshiánytól egyelőre nem kell tartani Hargita megyében, árulja el egy névtelenül nyilatkozó erdész, aki szerint az utóbbi években rengeteg erdei kaszálót hagytak kaszálatlanul, azokon pedig „gyorsan nő a nyárfa, a gyertyán és a bükk. Tíz év múlva már azokon a területeken is kitermelésre alkalmasak lesznek a fák”.
Közbirtokossági segítség
A közbirtokosságok is próbálnak besegíteni a tagok tűzifabeszerzésébe. A Mindszenti Közbirtokosság például évente jogonként 50 lej járandóságot ad a közbirtokossági tagoknak. „Emellett 6-700 köbméter tűzifát vágunk ki és termelünk ki, amelyet a helyszínen piaci ár alatt, méterenként 25-40 lejért ajánljuk fel a közbirtokossági tagoknak” – mondja megkeresésünkre Csomortáni Dénes, a Mindszenti Közbirtokosság elnöke.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!