Magyarországi példára elkezdődött Erdélyben is a mentorszülői hálózat kiépítése. Az autista gyereket nevelő szülők támogatására létrejövő hálózatba jelentkezők számára pénteken Csíksomlyón indult képzés.
2012. november 17., 06:512012. november 17., 06:51
2012. november 18., 15:202012. november 18., 15:20
Magyarországon már több éve működik a mentorszülői hálózat. A mentorszülők olyan autista gyerekeket nevelő szülők, akik átadják sorstársaiknak tapasztalataikat, segítenek a gyermekük diagnózisával szembesülőknek az elfogadásban, és olyan praktikus segítséget is nyújtanak, mint például a különböző segítő intézményekhez való út megkeresése.
Vass Éva, a csíkszeredai AutHelp Egyesület egyik alapító tagja 2010 óta mentorszülő, a Magyarországon az Autisták Országos Szövetségének (AOSZ) ernyője alatt létrejött mentorszülői hálózat tagja. Kezdeményezésére és szervezésében kezdődött el az erdélyi mentorszülői hálózat kiépítése. Elmondta, azért tartja fontosnak, hogy itt is kiépüljön a hálózat, mert a tapasztaltok szerint, amikor egy szülő először szembesül azzal, hogy gyermeke másként fejlődik, mint a többi, nem tudja, kihez forduljon segítségért, elveszettnek érzi magát. Ilyenkor olyan szülőtársként, aki már átment ezen a nehézségen, a mentorszülők közvetlenebbül tudnak hozzájuk fordulni, és talán a családok – amíg még küszködnek azzal, hogy mikéngt is nézzenek szembe a problémával – szívesebben megnyílnak egy sorstárs szülő, mint egy szakember vagy egy intézmény felé.
Az erdélyi mentorszülői hálózatba jelentkező szülők számára képzést szerveztek a segítői munka sajátosságairól. A Szatmárnémetiből, Marosvásárhelyről, Sepsiszentgyörgyről, Székelyudvarhely környékéről és Csíkszeredából részt vevő szülők péntek reggel megnézték az AutHelp Egyesület kezdeményezésére a csíkszeredai József Attila Általános Iskolában az autista gyerekek számára létrehozott Puzzle Oktatási Központot, majd a Hargita megyei önkormányzat csíksomlyói multifunkcionális központjában kezdődtek el az előadások.
A vasárnap záruló képzés megnyitóján Vass Előd, az AutHelp Egyesület alelnöke elmondta, a Hargita megyei önkormányzat és a Bethlen Gábor Alap segítségével sikerült megszervezni a tanácskozást. A megyei önkormányzat nevében további támogatásról biztosította a szervezetet Rafain Zoltán megyei önkormányzati képviselő. Ferencz S. Alpár, aki a Puzzle Oktatási Központ létrehozásakor a József Attila Általános Iskola igazgatójaként, később pedig főtanfelügyelőként segítette az autista gyerekeket segítő egyesület munkáját, jelenleg megyei önkormányzati képviselőként ígért további támogatást. Mint mondta, az AutHelp Egyesület sokrétű tevékenysége által növelte a társadalmi érzékenységet, hisz mielőtt létrejött volna, szinte alig lehetett hallani, olvasni helyi szinten az autizmusról, működésük révén azonban a társadalom is sokat megtudott az autizmusról, az ezzel a betegséggel élőkről.
Vass Éva portálunknak kifejtette, elképzelésük szerint az erdélyi mentorszülők is az AOSZ önkéntesei lesznek, és az ő elérhetőségük is felkerül a szervezet honlapjára. Tervezik ugyanakkor, hogy az erdélyi, autizmussal foglalkozó szervezetek honlapjai is rámutassanak az AOSZ internetes oldalára, így ezekről egyaránt elérhető lesz a mentorszülői hálózat, amelyet szórólapokkal is népszerűsíteni fognak olyan intézményekben, ahol vélhetően megfordulnak autista gyerekek és szüleik.
A csíksomlyói képzésen az AOSZ munkatársai, magyarországi mentorszülők is részt vettek. Kapitány Imola 2010 óta dolgozik mentorszülőként Magyarországon. Mint kérdéseinkre válaszolva elmondta, nagyon fontosnak tartja az emberek közötti közvetlen kapcsolatokat, és úgy látja, hogy Erdélyben jól működnek ezek, ezért is biztos abban, hogy itt is jól tud majd dolgozni a mentorszülői hálózat. „Itt is kell a segítség, bizonyára itt is előfordul, hogy tragédiaként élnek meg a családok egy-egy diagnózist, és meg kell nekik mutatni, hogy van élet a diagnózis után is” – mondta a mentorszülő.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!