A boncolási jegyzőkönyv ki nem fizetése hátráltatja egy közel három hónapja Marosfőn történt baleset ügyének előmenetelét. Az áldozat hozzátartozói nyugtalanok, és azt szeretnék, hogy minél hamarabb ítélet szülessen, de amíg a rendőrség ki nem fizeti amegyei törvényszéki orvostani laboratórium által kiállított jegyzőkönyvet, addig nincs előrelépés.
2012. március 07., 15:322012. március 07., 15:32
2012. március 07., 17:262012. március 07., 17:26
A hozzátartozók nevük elhallgatását kérve fordultak a csíkszeredai ingyenes jogtanácsadási irodához. Veress Dávid, az iroda vezetője az esettel kapcsolatban elmondta, a halálos gázolás 2011. december 11-én történt Marosfőn, ezért a gyergyószentmiklósi rendőrséghez került az ügy, akik a boncolási jegyzőkönyvért pénzhiány miatt nem tudnak fizetni, így a nyomozati anyagot hiányosság miatt nem küldhetik tovább az ügyészségre. A hozzátartozók elmesélték, hogy ők szívesen kifizették volna az 1000 lej körüli összeget a rendőrségnek, de ez nem volt járható út. A gyergyószentmiklósi rendőrségen azt a tanácsot kapták, menjenek a megyei rendőrségre, és maguk jelentsék a pénztelenséget, hogy a megfeneklett ügy kimozdulhasson. A hozzátartozók az ide-oda küldözgetésen túl attól tartanak, hogy az ügy elévül, pedig szeretnék, hogy ha mód van rá, ítéljenek anyagi kárpótlást az áldozat családjának – magyarázta Veress. Megjegyezte, a balesetet okozó sofőr édesapja, az érintettek elmondása szerint, nyugdíjas rendőr Gyergyóban, úgy gondolják, ezért sem megy előre az ügy. Ugyanakkor az irodavezető kifejtette, nem egyedi eset az, hogy a rendőrség pénzhiány miatt nem tud fizetni a boncolási jegyzőkönyvekért.
A Hargita Megyei Törvényszéki Orvostani Laboratóriumának egyik munkatársa elmondta, hogy 2011-ben a rendőrség egyetlen boncolási jegyzőkönyvet sem fizetett ki. Ezzel szemben az ügyészség és a törvényszék rendszeresen fizet, ha általuk indított eljárásról van szó. Ugyanakkor a labor munkatársa nyomatékosította, hogy a törvényszéki orvostan értelmében a boncolóorvosnak addig nem szabad kiadnia a jegyzőkönyvet, amíg az nincs kifizetve.
Veress Dávid közölte, az ellentmondásos esetet és a boncolási jegyzőkönyvek körül kialakult jelenséget a Hargita Megyei Prefektusi Hivatalnak is jelezte, mert az áldozatok hozzátartozói áldozataivá válhatnak az intézmények közötti zűrzavarnak, az esetleges joghézagnak.
Ladányi László prefektus válaszában megjegyzi, hogy ismeri a jelenséget, nem egyedi esetről van szó, ugyanakkor a törvényszéki orvos hozzáállása is vitatható. Kifejtette, a jelzett probléma akkut és elég összetett. A prefektusi hivatal tárgyal a rendőrséggel a megoldásokat illetően, de sajnos, ők is itt a megyében csak harmadrangú hitelutalványozók, és nem ők döntenek a kiutalt összegekről. Ezt a sajnálatos problémát csak jogszabályi úton lehet rendezni, amivel próbálkoznak is. A sürgős megoldást országos szinten kell keresni – véli Hargita megye kormánybiztosa.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!