Fotó: Veres Nándor
Az elmúlt hét napban összesen harminc csonttöréses esetet regisztráltak Hargita megyében, ami szinte kétszerese az előző hetekben jegyzetteknek. Két hete tizenhét, három hete pedig tizenhat csonttöréses esethez riasztották a megyei mentőszolgálatot.
2012. február 22., 15:182012. február 22., 15:18
2012. február 22., 16:472012. február 22., 16:47
Hargita megyében hozzá vannak szokva a kemény telekhez, így a megyei mentőszolgálatnak nem okozott különösebb gondot az elmúlt időszak nagy havazása. A kiszállási idő ugyan néhány perccel megnőtt, viszont minden beteghez eljutottak, senki sem maradt ellátás nélkül – összegezte Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat igazgatója. Az elmúlt időszakban a riasztások az átlaghoz képest nem növekedtek kiugróan, és mindeddig a jégcsapok sem okoztak balesetet, igaz a törések száma az elmúlt héten megduplázódott, az azelőtti hetek adataihoz képest – tájékoztatott Péter Szilárd.
Az elzárt erdei tanyákat nehéz volt megközelíteni, viszont helikoptert nem kellett igénybe venni. Gyergyóremetén történt olyan eset, hogy az epilepsziás rohammal küszködő beteget szánnal szállították a mentősök elé, Csinódon pedig lovasszánnal vitték a kiérkező mentősök és hegyi mentősök elé a magas vérnyomásban szenvedőt. Mindkét beteg szállítható állapotban volt. A Gyimesekben a jeges utakkal adódtak problémák, de ezeken a helyeken hóláncokat használtak – magyarázta az igazgató.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!