Fotó: Veres Nándor
Aki eddig nem tette meg, jövő héten még leadhatja többletkvóta-igénylését a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) Hargita megyei irodájához. Az elmúlt közel két hónapban negyvenhárom Hargita megyei gazda élt ezzel a lehetőséggel.
2014. november 20., 19:362014. november 20., 19:36
Lassan két hónapja, október elsején kezdődött el a tejkvóta országos tartalékalapból való igénylésének idei második időszaka. Ennek keretében a megyei tejtermelő gazdák november 30-áig jelezhetik többletkvóta-igényüket az APIA Hargita megyei tejkvótairodájánál. Habár az őszi időszak alatt elsősorban az új, azaz 2014. április 1-je után bejegyzett gazdaságok tulajdonosaitól várták a kéréseket, több fejlődő gazdaság is élt az többletkvóta igénylésének lehetőségével. Hargita megyében az őszi kérelmezési időszakban 25 új és 18 fejlődő gazdaság adta le a szükséges iratcsomót a megyei tejkvótairodában. Az előbbiek közel 200 tonnányi, az utóbbiak ennél több feldolgozói tejkvótát igényeltek az országos tartalékalapból – számolt be Váncsa Rozália, megyei tejkvótafelelős.
Új és növekvő gazdaságok is kérelmezhetnek
Új gazdaságok esetén három hónapos tejtermelést kell bizonyítani, és az annak alapján kiszámított évi átlagtermeléshez szükséges kvótamennyiséget igényelhetik. A növekvő farmok tulajdonosai a 2013–2014-es kvótaévben – felvásárló által bizonyított – fölültermelt tejmennyiséget kérhetik, amennyiben az meghaladta az ezer kilót – foglalta össze a szakember. Az érdeklődők további információkat a megyei tejkvótairoda munkatársaitól kérhetnek a 0266-317174-es telefonszámon.
Idén már 430 tonnányi tejkvótát igényeltek
Az első igénylési időszakban (június 1.–július 31.) összesen 240 Hargita megyei – ebből 65 csíkszéki – gazdaság hozzávetőleg 430 tonnányi tejkvótát kérelmezett az országos tartalékalapból. A kért mennyiségek mindegyikét jóváhagyta az országos hivatal, illetve megtörtént a leosztásuk is.
Termelői szövetkezetek a fennmaradásért
„Mint ismeretes, jövő évben megszűnik a tejkvótarendszer eddigi formája, ez pedig komoly változásokat jelent a tejpiacon, amelynek előjelei már érezhetők. A nagy tejtermelő országok (Hollandia, Németország, Dánia) tejtermelését ugyanis eddig mesterségesen visszafogták a náluk 2004 óta működő tejkvótarendszerrel. Ezek az országok fel vannak készülve a termelésre, és el fogják árasztani a tejpiacot. Románia erre viszont nem áll készen” – avatott be Váncsa Rozália.
Hozzátette, az országunk 2007 óta nem kapott büntetést az uniótól túltermelés miatt. A hazai gazdáknak javallott a termelői szövetkezetekbe való tömörülés, amely révén megfelelő szerződéseket köthetnek a felvásárlókkal, és előnyösebb alkupozícióba kerülhetnek velük szemben. Pozitív példa van már a megyében: a Nagyküküllő Mezőgazdasági Szövetkezet, illetve a Szépvízen alakulóban lévő termelői szövetkezet.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!