Fotó: Veres Nándor
Aki eddig nem tette meg, jövő héten még leadhatja többletkvóta-igénylését a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) Hargita megyei irodájához. Az elmúlt közel két hónapban negyvenhárom Hargita megyei gazda élt ezzel a lehetőséggel.
2014. november 20., 19:362014. november 20., 19:36
Lassan két hónapja, október elsején kezdődött el a tejkvóta országos tartalékalapból való igénylésének idei második időszaka. Ennek keretében a megyei tejtermelő gazdák november 30-áig jelezhetik többletkvóta-igényüket az APIA Hargita megyei tejkvótairodájánál. Habár az őszi időszak alatt elsősorban az új, azaz 2014. április 1-je után bejegyzett gazdaságok tulajdonosaitól várták a kéréseket, több fejlődő gazdaság is élt az többletkvóta igénylésének lehetőségével. Hargita megyében az őszi kérelmezési időszakban 25 új és 18 fejlődő gazdaság adta le a szükséges iratcsomót a megyei tejkvótairodában. Az előbbiek közel 200 tonnányi, az utóbbiak ennél több feldolgozói tejkvótát igényeltek az országos tartalékalapból – számolt be Váncsa Rozália, megyei tejkvótafelelős.
Új és növekvő gazdaságok is kérelmezhetnek
Új gazdaságok esetén három hónapos tejtermelést kell bizonyítani, és az annak alapján kiszámított évi átlagtermeléshez szükséges kvótamennyiséget igényelhetik. A növekvő farmok tulajdonosai a 2013–2014-es kvótaévben – felvásárló által bizonyított – fölültermelt tejmennyiséget kérhetik, amennyiben az meghaladta az ezer kilót – foglalta össze a szakember. Az érdeklődők további információkat a megyei tejkvótairoda munkatársaitól kérhetnek a 0266-317174-es telefonszámon.
Idén már 430 tonnányi tejkvótát igényeltek
Az első igénylési időszakban (június 1.–július 31.) összesen 240 Hargita megyei – ebből 65 csíkszéki – gazdaság hozzávetőleg 430 tonnányi tejkvótát kérelmezett az országos tartalékalapból. A kért mennyiségek mindegyikét jóváhagyta az országos hivatal, illetve megtörtént a leosztásuk is.
Termelői szövetkezetek a fennmaradásért
„Mint ismeretes, jövő évben megszűnik a tejkvótarendszer eddigi formája, ez pedig komoly változásokat jelent a tejpiacon, amelynek előjelei már érezhetők. A nagy tejtermelő országok (Hollandia, Németország, Dánia) tejtermelését ugyanis eddig mesterségesen visszafogták a náluk 2004 óta működő tejkvótarendszerrel. Ezek az országok fel vannak készülve a termelésre, és el fogják árasztani a tejpiacot. Románia erre viszont nem áll készen” – avatott be Váncsa Rozália.
Hozzátette, az országunk 2007 óta nem kapott büntetést az uniótól túltermelés miatt. A hazai gazdáknak javallott a termelői szövetkezetekbe való tömörülés, amely révén megfelelő szerződéseket köthetnek a felvásárlókkal, és előnyösebb alkupozícióba kerülhetnek velük szemben. Pozitív példa van már a megyében: a Nagyküküllő Mezőgazdasági Szövetkezet, illetve a Szépvízen alakulóban lévő termelői szövetkezet.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
Egy tolató autó alá került egy idős férfi szerdán kora délután Csíkszeredában.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Az agyunk egy ősember - irracionális döntéseink világa mindennapi példákon keresztül címmel szervez nyílt előadást Csíkszeredában.
szóljon hozzá!