Fotó: Pinti Attila
Sokat segített az újrainduláskor, hogy az egyik tag családja megtartotta az egykori közbirtokosság regiszterét – mutatta az értékes nyilvántartót Bors Ferenc közbirtokossági elnök. Ezúttal a Csíkszentkirályi Közbirtokosságot kerestük fel, amely 1878 hektár erdővel és 607 hektár legelővel rendelkezik.
2015. május 09., 17:382015. május 09., 17:38
2015. május 09., 17:402015. május 09., 17:40
Az 1878 hektár erdőből 184 hektár védett terület (Lucs), amelyben erdészeti munkálatokat nem tudnak végezni. „Mi vállaltuk fel öt évre, hogy a növényzetét és az állatvilágát megőrizzük. Kitermelést ott nem szabad végezni, így összesen 1694 hektár erdőből gazdálkodunk. Van birtoklevelünk 607 hektár legelőről, sajnos még 90 hektár a mai napig nincs rendezve” – mutatott rá Bors Ferenc, aki 2002 óta elnöke a Csíkszentkirályi Közbirtokosságnak.
A közbirtokosságnak 750 tagja van összesen 5070 joggal. Itt egy jog egy hold, amelyből 44 ár erdő és 12 ár legelő. „Nálunk így volt a régi nyilvántartóban, amelyet pontosan vezettek, és könnyű volt újraindítani a közbirtokosságot 2000-ben. Egy tag megtartotta a nagyapja nyilvántartóját, és az alapján tisztán lehetett indulni: le van írva, kinek hány joga volt és azt honnan kapta” – magyarázta az elnök, aki szerint talán ők az egyedüliek, akik holdban számolnak. Ez az osztalékok miatt is fontos, mert így egy hektár erdő után szinte két köbméter fa jár.
A múlt évben 130 lej osztalékot adtak egy jog után. „Nálunk van lehetőség arra is, hogy bükkfát igényeljenek. A fenyőnél fél köbméterrel dolgozunk 2007-től. A tag vehet ki bükkfát, fenyőfát vagy pénzt. A bükkfa nem vonzza a tagságot annyira. Az utóbbi két évben lett kicsit nagyobb az érdeklődés, sikerült pályázatból megvásárolni egy traktort és egy rönkszállítót, és be tudjuk szállítani a tagok udvarára a fát.” Az 5070 jogból 3500 van a faluban. A gyűléseken való szavazáskor bárki élhet azzal a lehetőséggel, hogy felhatalmazást hoz a meg nem jelent tagoktól.
Növekedett az osztalék
A múlt évben a csíkszentkirályi közbirtokosság 680 ezer lej legelőtámogatást kapott, fát közel 700 ezer lejért értékesített. 2002-ben 25 lej osztalékot tudtak kiosztani, ez évről évre növekedett, aztán 2009-tő, az APIA-s támogatásoknak köszönhetően sikerült többet adni. „Fejlődtünk a támogatás nélkül is, de érződik az osztalékon a megléte. Az APIA-pénzekből rendben tartjuk a legelőket, esztenákat, itatóvályúkat készíttettünk, hét berbécset vásároltunk a juhtartó gazdáknak. A múlt évben volt a községnek egy közös juhserege, aminek a közbirtokosság felvállalta az állat-egészségügyi felügyeletét. Az állatok után a tagoknak 12 darab juh után adtunk 15 lejt juhonként, a szarvasmarhatartóknak hat tehén után 100 lejt tehenenként” – sorolta Bors.
Megoszlanak a vélemények
A közbirtokosság számláján jelen pillanatban 500 ezer lej van. 71 a legtöbb jog, amit egy tag birtokol, harminc jog felett 18 tag rendelkezik, 630 tagnak van tíznél kevesebb joga. Egy jog 1000 lejbe kerül. „Ez valamikor 280 lej volt, az osztaléknak köszönhetően nőtt. A múlt évben volt a legnagyobb jogoszlás, ami a pénztelenségnek köszönhető. Sokan rákényszerültek az eladásra. Most már decemberben érdeklődnek, hogy a következő évben mikor adjuk az osztalékot. Mi mindig vigyáztunk, hogy úgy menjünk át egyik évből a másikba, hogy legyen mindig pénzünk az osztalékra, ne kelljen megvárjuk az év eleji faeladást. Vannak, akik azt kérdezik, miért kell osztalékot adni, miért nem a közösségért teszünk valamit. De ők nem tudják, hogy akinek 400-500 lej nyugdíja van, annak biza jól jön.” Hogy a következő osztalék mennyi lesz, azt még nem tudják biztosan, mert a legutóbbi közgyűlésen megszavazott 8,61 hektár terület megvásárlása kérdésessé vált. „Ez 15 parcellából tevődik össze. Nekünk azokra a területekre van esélyünk a megvásárlásnál, amelyekkel szomszédosak vagyunk, ez esetben hat parcella. Letettük a szándékunkat a megvásárlásra, a jegyző el is küldte, de nem volt aki átvegye, talán nem volt otthon a tulajdonos. Még nem tudjuk, mi lesz.”
Nő a kitermelhető fa mennyisége
A múlt évben sikerült felmérni az összes erdős területüket, tavalyelőtt pedig megtörtént az üzemterveztetés. Az üzemterv azt mutatja, hogy a következő tíz évben jelentősen megnő a kitermelhető fa mennyisége. „Az erdőnk többsége 60-80 éves. Ez azt jelenti, hogy tíz év után odaér a kitermelés, és gazdaságilag erős közbirtokosság lesz a miénk. Az elmúlt tíz éves üzemtervben 9000 köbméter lehetőség volt, amiből maximum 6500 köbméter fát termeltünk ki. Nem próbáltuk teljesen kihasználni, nem is voltunk rákényszerülve. Azon az elven vagyok, hogy az utódoknak is maradjon erdő. Nem magaménak tartom, hanem távlatokban gondolkodom, hogy majd az unokáim is részesüljenek egy bizonyos részecskében ebből a közbirtokosságból. Amíg itt leszek, erre fogok vigyázni.”
Gázbevezetés, székház, traktor
„Vannak helységek, ahol a polgármesteri hivatal nem rendelkezik elegendő költségvetéssel, ezért jobban igénybe kell vegyék a közbirtokosságot. Mi abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy nem mi kell a terhet vigyük, mert nagyon jó a költségvetése az önkormányzatnak. Látszik, hogy fejlődik a falu. Most oda kezdünk kerülni, hogy a mellékutcákat is aszfaltozgatják, ez óriási dolog, kanalizálás, víz, gáz bent van” – hangsúlyozta az elnök. A közbirtokosság főbb megvalósításának tartja, hogy a gáz bevezetésénél 222 családot (közbirtokossági tagokat) támogatott azért, hogy tudják a gázvezetéket beköttetni az otthonukba. Hozzájárultak továbbá az egyik falurészben a vezetékes víz bevezetéséhez.
Említésre érdemes megvalósításnak tartják továbbá, hogy tavaly eredményesen pályáztak egy nagy erejű traktorra, egy önrakodós rönkszállítóra, hat darab motorfűrészre és egy körkaszára. Ez 74 ezer 141 euróba került, ennek negyven százalékát kellett a közbirtokosság kifizesse.
Támogatják a helybélieket
Az elnök elmondta, amikor tehetik, támogatják az egyházat, az iskolát, a sport- és kulturális tevékenységeket, a falunapokat. Azon tagoknak és gyerekeiknek, akik építkeznek, kedvezményesen adnak fát. Az elmúlt évben tűzkárt szenvedett családokat is segítették. Bors Ferenc fontosnak tartotta kiemelni, hogy az összes munkálathoz, amit a legelőn vagy erdőn végeztetnek, helyi napszámosokat alkalmaznak. Mivel az utóbbi időben két betörés is történt a közbirtokosság sólyomkúti házánál, egy térfigyelő kamerát szereztek be.
A közbirtokosságnak öt alkalmazottja van, amelyből három személy választott: elnök, alelnök, jegyző, akik az igazgatótanácsot képezik, és két nem választott, egy pénztáros és egy traktorista. A vezetőtanácsban jelenleg nincs erdőgazda, az ő tevékenységét is az újonnan választott alelnök végzi.
Belső és külső viszályok
A legutóbbi éves közgyűlést követően az egyik közbirtokossági tag jogi úton próbál érvényt szerezni vélt igazának. „Egy személy megtámadta a gyűlést. A gyűlésen javasolta napirendi pontként, hogy a tizesfelelősök az alapszabályzat módosításánál szavazati joggal kerüljenek be a vezetőtanácsba. És az egyik sérelme az, hogy nem engedtem, hogy ez megszavazódjon. Pedig a jegyzőkönyvbe is le van írva, hogy meg volt hallgatva a javaslat, hányan szavaztak mellette és ellene. A javaslatot a többség leszavazta. Sajnos, valótlan tényeket is állít, amit a vezetőség be fog tudni bizonyítani, lévén, hogy a gyűlésről videofelvétel is készült”– nyugtázta az elnök, hozzátéve, hogy a gyűlés jogerős volt: 3522 volt jelen az 5070 jogból.
Rendeződött viszony
Bors Ferenc elmondta, két évvel ezelőttig nagyon rossz volt a viszonyuk a polgármesteri hivatallal, most rendeződni látszanak a dolgok. „Van 210 hektár területünk Kovászna megyében, azt három év utánajárás nyomán sikerült visszakapnunk. Telekkönyvünk volt, minden tiszta. Ezt követően a hivatal beperelt, és öt évet pereltünk azért, mert ők azt állították, hogy a 210 hektár erdőből 105 az ő tulajdonuk, mert nekik a 470 hektár helyett csak 370-et adtak vissza. Most jobb a viszony a polgármesterrel is. Azt el kell ismerjük, hogy amióta Székely Ernő a polgármester, hatalmas a fejlődés a falunkban. Itt a közbirtokosságnál mindig vannak piszkálódók és uszítók. De nem aggódom, annak ellenére, hogy most peres ügyünk is van. Jó csapat van a hátam mögött, nekik köszönhető, hogy itt vagyok. A tagok megérdemlik, hogy jól működjön a közbirtokosság.”
Az utca hangja:
Róth Ibolya: Van jogunk, én meg vagyok elégedve. Nagyon ügyesen csinálják. A tevékenységüket jól végzik.
Balló Orsolya: Meg vagyunk elégedve vele. Csak jobban oda kellene figyeljenek a kitermelésre, nem kellene ennyire sűrűn kitermelni, mert egyre kevesebb az erdő.
Kelemen Jolán: Én nem vagyok közbirtokossági tag, de épp oda indultam, hogy van-e fájuk, szeretnék venni. Semmi rosszat nem mondhatok róluk.
Vitos Irén: Nem vagyok tag, de azt hallottam, hogy ami jár, megadják. A gyűléseket megtartják, most még kiegészítő osztalékot is adtak. Panaszt nem hallottam.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
szóljon hozzá!