Fotó: Luiza Puiu
A törvényhozónak is ez volt az elképzelése – hangzott el az illetékesek részéről azzal kapcsolatban, hogy idéntől nagyon megcsappan azok száma, akik szociális segélyben részesülhetnek. Az aktacsomókat február 28-ig adhatják le az érintettek a polgármesteri hivatalokhoz, ezután derül ki a haszonélvezők pontos száma.
2011. február 27., 09:092011. február 27., 09:09
2011. február 28., 10:032011. február 28., 10:03
A törvényhozó célja, hogy minél kevesebben kapjanak szociális segélyt
Nagyon sok kérést kell visszautasítanunk – fogalmazott érdeklődésünkre Kövér Katalain. A csíkszeredai polgármesteri hivatal szociális osztályának vezetője kihangsúlyozta, a 276/2010-es törvény alkalmazási normája is megjelent időközben, amely egy sor, a szociális segély folyósításával kapcsolatos kérdést tisztáz. Például megfogalmaz három alapfeltételt, amelynek együttesen kell teljesülnie ahhoz, hogy valakinek odaítéljék a támogatást.
Ha kéttagú vagy annál nagyobb család igényli a segélyt, minden családtag személyazonossági igazolványában ugyanannak a lakcímnek kell szerepelnie. Emellett a családtagoknak közösen kell hozzájárulniuk a javak megvásárlásához. Ugyanakkor a normatíva azt is leszögezi, a kérvényezőknek egy családot kell alkotniuk. Ez alatt tulajdonképpen azt kell érteni, hogy az iratcsomó összeállításánál kizárólag a közvetlen leszármazottak jöhetnek számításba.
A legtöbben az első alapfeltételnél esnek ki a támogatottak köréből – magyarázta Kövér Katalin, aki szerint ez a kitét inkább a roma lakosságot sújtja. Az illetékes megjegyezte, a kérvényezők és visszautasítottak aránya egyelőre még nem számszerűsíthető, hiszen javában zajlik az adatok feldolgozása, illetve a helyszíni ellenőrzések.
Letisztázott szerepek, túlbürokratizálódással
Az alkalmazási normák megjelenésével letisztázódott az is, melyik intézménynek milyen szerep jut a szociális segélyek folyósítása terén. A kéréseket továbbra is a polgármesteri hivataloknál kell letenni, szintén ezeknek kell elvégezniük a szociális ankétokat, az összeállított kifizetési listákat pedig átküldik a Szociális Szolgáltatások Hargita Megyei Kifizetési Ügynökségének (AJPS). Utóbbi postai úton, illetve néhány esetben az ügynökség csíkszeredai pénztáránál adja ki az összegeket. Ami érdekes, az ellenőrzést immár egy harmadik intézmény végzi, mégpedig a munkaügyi felügyelőség keretében működő szociális felügyelőség. „Ez a lehető legrosszabb megoldás. A polgármesteri hivatalok átveszik az iratokat, mi kifizetjük, a harmadik ellenőrzi. Nincs semmilyen kontrolleszköz a kezünkben” – méltatlankodott Lukács Erzsébet, az ügynökség vezetője.
A feltételekről röviden
Míg az eddigi előírások szerint a haszonélvezők félévente kellett letegyék a helyi polgármesteri hivataloknál a bizonyító okiratokat (például saját felelősségre írt nyilatkozatot a család létszámáról és jövedelméről, vagy éppen az adóhivatal jövedelemre vonatkozó bizonylatát), ez az időtartam immár három hónapra csökkent. A munkaerő-elhelyező ügynökségek által kiállított igazolásokat, miszerint a kérvényező szerepel a nyilvántartásban, és nem kapott vagy nem utasított vissza semmilyen álláslehetőséget, az eddigi három hónap helyett havonta kell leadni a kéréseket fogadó intézményhez. Természetesen a közmunka elvégzésének kötelezettsége alól sem mentesülnek a kérést letevők.
A törvény szerint ugyanakkor kizárják azokat a személyeket, akik például videokamerával, média-lejátszókkal, fénymásolóval rendelkeznek. Szintén búcsúzhatnak a támogatástól azok, akik, többek között, nagy értékű művészeti tárgyakat, gépkocsikat, különböző haszongépjárműveket vagy netán a lakáson kívül más ingatlanokat birtokolnak. Szintén kizáró jelleggel bír a gazdaságban levő állatlétszám: például a kérvényezőnek nem lehet több mint három tehene, öt sertése, két lova, húsz juha, ötven nyula, nyolcvan szárnyasa, illetve 15 méhcsaládja. Aki városon ezer négyzetméternél, illetve vidéken kétezer négyzetméternél nagyobb földterülettel rendelkezik, szintén lemondhat a támogatásról.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.
Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.
szóljon hozzá!