Fotó: Kristó Róbert
Egyre közelebb a Hargita megyei gazdákhoz az országban augusztusban megjelent, kérődző állatokat érintő kéknyelv-betegség. A szakemberek továbbra is állítják: a megyében az alacsony hőmérsékletek miatt nem áll fenn a kór megjelenésének veszélye.
2014. október 05., 13:012014. október 05., 13:01
2014. október 05., 17:012014. október 05., 17:01
A barcasági sajtó beszámolói szerint csütörtökön hét betegségi gócpontot azonosított Brassó környékén az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság. Konkrét információk még nincsenek arról, a szakhatóság milyen jellegű intézkedéseket foganatosított el ebben az esetben. A rendelkezések értelmében ilyenkor a jelenség terjedésének megfékezése céljából 100 kilométeres körzetében védő, 150 kilométeres körzetében pedig megfigyelő övezetet alakítanak ki. Amennyiben ez bekövetkezik, a legszigorúbb korlátozások, melyek a védő övezetekre érvényesek, az alcsíki gazdaságok egy részét is érinthetik.
Továbbra sincs ok aggodalomra
Ladó Zsolt, a megyei főhatóság vezetője azonban továbbra is nyugalomra inti a gazdákat. Mint az igazgató szombaton portálunknak elmondta, tudomást szerzett a brassói esetekről, hivatalos értesítést bármilyen intézkedésről elrendeléséről beszélgetésünk pillanatáig azonban nem kapott Bukarestből. A szakember kifejtette, a kor terjedéséért felelős rovar aktivitási időszaka 22–6 óra közöttire tehető, olyan körülmények között, hogy a hőmérséklet 15 Celsius-fok feletti kell legyen.
„Ebben az időszakban kizárt, hogy a térségben ilyen magas hőmérsékletet mérjünk az éjszakai órákban” – nyugtázta az intézményvezető. Véleménye szerint éppen az időjárási körülmények miatt nem valószínű, hogy megjelenik a betegség vidékünkön. Az igazgató hangsúlyozta, továbbra is érvényben van az országos szakhatósági engedély, mely szerint jóváhagyták a Hargita megyében zajló gazdanap és állatvásár-sorozat megszervezését. Mint ismeretes, a hétvégén Csíkdánfalva adott otthont az eseménynek, Kápolnásfaluban október 18-án, Kászonaltízen október 25-én, Szépvízen pedig november 8-án kerül sor a rendezvényre.
Csak a rovar terjeszti a betegséget
Az országos főhatóság adatai szerint a kéknyelv-betegség az ország dél-keleti részén összesen 23 megyében van jelen, a fertőzött jószágok száma meghaladja a kilencszázat, ez az érintett területen található állományok 0,01%-a. Az elhullások száma több mint kétszáz. A betegség oka egy vírus, amit kizárólag a szúnyogokhoz hasonló kis rovar terjeszt. Ez megcsípi az állatot, és a beteg egyedek vérével megfertőzi az egészségeset. A kór nagyon gyorsan és nagy területekre terjed ki. A beteg állatok orrán és száján nyálkás váladék jelenik meg, néha gennyes jelleggel, nehezen lélegzenek, bedagad a torkuk, majd eldagad és elkékül a nyelvük. Nem létezik hatásos kezelési mód. A megbetegedett állatok nagy része elpusztul, egyesek viszont 7–10 napon belül meg is gyógyulhatnak. A megbetegedett állatok húsa és belső szerveik nem fertőzőek az ember számára, fogyaszthatóak. A betegség emberre nem terjed át.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!