Fotó: Bakó Zoltán
Vasárnap a gyimesbükki Deáky panzióban mintegy nyolcvan erdélyi és anyaországi Szent György-lovagrendi tag gyűlt össze, hogy megünnepeljék a tíz évvel ezelőtti első erdélyi lovagi avatást.
2014. szeptember 01., 14:322014. szeptember 01., 14:32
2014. szeptember 01., 17:402014. szeptember 01., 17:40
Az eseményen jelen volt a dél-erdélyi, valamint az észak-erdélyi priorátus tagsága. Jeszenszky Géza a dél-erdélyi, Oláh József az udvarhelyi, Kedves Imre a csíki, Abrudbányai Sándor pedig a gyergyói priorátusok megalakulásáról, tevékenységéről, majd Nagy Géza a marosi, Erdei István pedig a szatmári priorátusok tevékenységéről tartott előadást szombaton délután. A marosi prior előadásában felsorolta azokat a rendezvényeket (Szent György nevű településeken tett látogatások, előadások, karitatív és kulturális rendezvények támogatása, honismereti és magyarságtörténeti, tudományos jellegű rendezvények stb.) amelyeket a marosszéki tizenkét lovagtárs segítségével rendeztek meg.
A Nyári egyetem szerepe és feladatai a lovagrend életében címmel Bárdos István tartott átfogó, vetített képes előadást szombaton este, majd a jelenlévők Gyimes-völgyi néptáncokat néztek meg, csángó zenét, táncot és énekeket láttak-hallgattak helyi művészek előadásában.
Vasárnap délelőtt a házigazda Deáky András a Gyimesek és az ezeréves határ történetéről tartott előadást, majd elmondta, miként sikerült felújítani a vasúti őrházat, a k.u.k. korabeli, több mint két és fél évszázados vesztegzár romos épületeit, miként rendeztek be itt múzeumot és hogyan sikerült az itt elesett határt védő honvédkatonákat azonosítani, a nevüket pedig márványtáblára vésetni örök emlékezetül. Ezután ugyancsak az ő vezetésével meglátogatták az ezeréves határt, a Kontumáci kápolnát, vesztegzár épületeit. A házigazda elmondta, a csíksomlyói búcsút követő napon minden évben ide érkezik a zarándokok népes, körülbelül 40-50 ezer fős csoportja, hogy meglátogassa a történelmi emlékhelyet.
A látogatás után a gyimesbükki római katolikus templomban az ünnepi szentmise után kitüntették azokat a Szent György-lovagrendi tagokat, akik az utóbbi időben különösen kiemelkedő tevékenységet végeztek. Ezt követően az észak- és dél-erdélyi priorátusok öt új lovagot avattak.
Az avatást követően a lovagrend visegrádi katonai hagyományőrző tagozata kora-középkori harcászati bemutatót tartott.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!