Fotó: Bakó Zoltán
Vasárnap a gyimesbükki Deáky panzióban mintegy nyolcvan erdélyi és anyaországi Szent György-lovagrendi tag gyűlt össze, hogy megünnepeljék a tíz évvel ezelőtti első erdélyi lovagi avatást.
2014. szeptember 01., 14:322014. szeptember 01., 14:32
2014. szeptember 01., 17:402014. szeptember 01., 17:40
Az eseményen jelen volt a dél-erdélyi, valamint az észak-erdélyi priorátus tagsága. Jeszenszky Géza a dél-erdélyi, Oláh József az udvarhelyi, Kedves Imre a csíki, Abrudbányai Sándor pedig a gyergyói priorátusok megalakulásáról, tevékenységéről, majd Nagy Géza a marosi, Erdei István pedig a szatmári priorátusok tevékenységéről tartott előadást szombaton délután. A marosi prior előadásában felsorolta azokat a rendezvényeket (Szent György nevű településeken tett látogatások, előadások, karitatív és kulturális rendezvények támogatása, honismereti és magyarságtörténeti, tudományos jellegű rendezvények stb.) amelyeket a marosszéki tizenkét lovagtárs segítségével rendeztek meg.
A Nyári egyetem szerepe és feladatai a lovagrend életében címmel Bárdos István tartott átfogó, vetített képes előadást szombaton este, majd a jelenlévők Gyimes-völgyi néptáncokat néztek meg, csángó zenét, táncot és énekeket láttak-hallgattak helyi művészek előadásában.
Vasárnap délelőtt a házigazda Deáky András a Gyimesek és az ezeréves határ történetéről tartott előadást, majd elmondta, miként sikerült felújítani a vasúti őrházat, a k.u.k. korabeli, több mint két és fél évszázados vesztegzár romos épületeit, miként rendeztek be itt múzeumot és hogyan sikerült az itt elesett határt védő honvédkatonákat azonosítani, a nevüket pedig márványtáblára vésetni örök emlékezetül. Ezután ugyancsak az ő vezetésével meglátogatták az ezeréves határt, a Kontumáci kápolnát, vesztegzár épületeit. A házigazda elmondta, a csíksomlyói búcsút követő napon minden évben ide érkezik a zarándokok népes, körülbelül 40-50 ezer fős csoportja, hogy meglátogassa a történelmi emlékhelyet.
A látogatás után a gyimesbükki római katolikus templomban az ünnepi szentmise után kitüntették azokat a Szent György-lovagrendi tagokat, akik az utóbbi időben különösen kiemelkedő tevékenységet végeztek. Ezt követően az észak- és dél-erdélyi priorátusok öt új lovagot avattak.
Az avatást követően a lovagrend visegrádi katonai hagyományőrző tagozata kora-középkori harcászati bemutatót tartott.
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítására és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
szóljon hozzá!